Машинният импулс на Смолян
Българска и германска компания искат да направят града регионален център за производство на компоненти


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Малко известен факт: със своите 30 000 души Смолян е най-малкият областен център в България според последното национално преброяване. Част от обяснението на тази статистика се крие в масовото изнасяне на много млади жители. Въпреки трудностите родопският град преживя спирането на неефективните държавни производства, няколко банкови кризи и безработицата, която днес остава една от високите в страната. Но може и да има преобръщане - заради възстановяването на производството на машини и оборудване, зад което стоят фирми като българската "Арексим инженеринг" и германската Kostal. Те имат амбицията да утвърдят града като регионален клъстър за доставка на автомобилни и инженерингови компоненти за някои от най-големите компании в света. Днес двете дружества общо дават работа на около 1400 души в Смолян, а плановете им включват заетите в клъстера да надхвърлят 2000 заедно с други компании като "Ариете" и "Фесто производство", които също оперират в града .
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
54 коментара
Чудесна новина. Още повече, че става въпрос за работни места в провинцията. Успех!!!
познато. има дипломи, няма знания и умения. тепърва има да се изграждат почти от 0 професионалното образование, както и да се синхронизира университетското с търсенето.
и тук ролята на държавата не е просто да раздава едни тапии, че има или не ВУЗ - а да зададе нормативите за качество. абсурдно е 100 ВУЗ с преподаватели за има-няма 30! Пък да не почваме темата за знанията на преподавателите.....
А вие знаете ли кой е Кирето Асенов и произхода на неговия капитал дето така успешно върти? Първа дружка на ДС, ДПС, БСП и Дора Янкова, с която заедно редиха суперхипермега проекта "Перелик". Малки подробности ...
Малко трудно ще намерят квалифицирани работници със заплати от по 400-500 лева и то за работа на смени и при вредни условия. Другото в статията е просто пиар.
Завода е невероятен и създава истински продукти с добавена стойност и работни места. Адмирации към г-н Асенов. Трябват ни повече такива предприемачи и всичко ще си дойде на място.
Реално проблемът е повече в средното образование. Не че няма и по-нагоре, но дупката се появява там. Липсва професионалното образование, практическото обучение за определени специалности и от там нещата за избор се усложняват. Много добро развитие на бизнеса, но липсата на кадри ще го спънат, ако не си е стигнал и тавана. Първо Смолян вече е прекалено малък/само за сравнение Асеновград, който е в началото на изкачването е над 50 хил. град/, после доста скъпи транспортни и логистични разходи, накрая доста трудно ще накараш млади хора помотали се по софийските улици като студенти и работели без значение какво, но получавали над 800 лв., да се върнат в Смолян в производството за по-малко. Изкривяването в столицата е огромно и за тези инвеститори ще става все по-трудно.
До коментар [#6] от "stoiank":
Реално без значение града, да получаваш под 800лв. за работа, която изисква инженерни познания е неприемливо. А и реално с по-малко трудно би се водил що-годе приличен живот.
Дано все пак си намерят кадри и продължат да се развиват
До коментар [#7] от "primerno":
Желая им пълен успех, защото да развиваш производство у нас си е цяла магия. Но крайно време е всеки управител да схване простата истина, няма как да имаш перфектен инженер от студентската скамейка и няма как на човек желаещ да учи и да се развива да се плаща по-малко от четири-цифрена заплата. Нека когато се залагат бюджети, да се забравят НСИ, безработици и други средни неща. В момента те не дават никаква реална представа за пазара на труда у нас. Ако искаш хора, които да ти работят всеотдайно, да имат мозък, а не за конвейр, да знаят чужди езици и компютри няма как да им плащаш под 1000 лв. Ако си случил на такъв, той е в стартова позиция да се чупи или нещо друго го задържа, не парите. И градовете или фирмите които предложат такива условия ще издържат, всички останали ще плачат за персонал.
Хубави новини, ама не кой знае какво :) Хубавото е наистина, че ще се намери работа за стари хора, пред пенсия, които да докарват заплати от 500 лв, но млади хора няма как да ги върнеш в Смолян на такава заплата... Познавам няколко човека от Смолян, те никога няма да се завърнат. Крайно време е инвеститорите и работодателите в България да бъдат натиснати, да плащат повече.
Пример ви давам:
Кока-Кола Хеленик - средна заплата за специалист в централния офис - 1200 лв. Обидно малко на фона на това, че годишната им печалба (чиста), варира между 50-60 млн.лв. Работниците в заводите взимат по 500-600 лв (Банкя, Костинброд).
В Глобул заплатите са с 100-300 лв повече, но пък при тях печалбата е от порядъка на 100 млн лв +.
Е докога българина ще е най-нископлатения работник?
А аз си мислех допреди малко, че "Капитал" е независима медия!!!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.