БАСКОМ: Софтуерната индустрия вече e 1.74% от БВП на България
Браншовата организация предложи пет конкретни мерки за подобряване на образованието в страната


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Софтуерната индустрия вече формира 1.74% от брутния вътрешен продукт на България. Това показват прогнозните резултати от годишното изследване на Барометъра за състоянието на софтуерната индустрия на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) за 2014 г. Прогнозите на браншовата организация са, че приходите на дружествата от сектора ще се увеличат с 15% през тази година спрямо предходната, като ще достигнат 1.37 млрд. лева (виж графиката). Около 60% от продажбите са износ, като основните пазари са САЩ, Канада и Западна Европа.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
26 коментара
Браво, ето едно важно стратегическо направление за съвместни инвестиции на държавата и бизнеса с добри перспективи за интелектиална заетсост и добра възвращаемост!
До коментар [#1] от "daskal1":
Най-добре държавата да не се намесва в сектора, засега върви добре и без нея.
Сектора е толкова добре, защото нито политици/държава, нито мутри разбират нещо от информационни технологии и оставиха няколко десетки умни хора да се оправят сами за 10-15 години - и резултата е просто чудесен.
Друг е въпросът, че хората от този сектор напълно резонно искат държавата да си изпълни основните задължения - в частност да проведе закъснялата реформа в образованието, която ще помогне на софтуерните компании, но в много по-голяма степен ще помогне на всички компании в България - справка Ирландия и Израел.
Чест им прави, че не се оплакват, а декларират готовност да инвестират време и средства ....
До коментар [#2] от "avtolik":
Имам предвид намеса в духа на коментара в #3. Нашите проблеми до голяма степен са в това че виждаме държавата като враг а не наш агент за развитие. Това е най-тъжното наследство от миналия век което трябва да си отхвърли без колебание и церемонии. В споменатата Ирландия, пък и практически във всички успешни страни чиновниците идват и питат малкия бизнес "Как да помогнем?" а не да натискат за подкупи като използват сатъра на административните си права.
До коментар [#2] от "avtolik": Мантрата "държавата по-добре да не се меси" е леко инфантилна.
Държавата не може да прави чудеса, но ако махне някои ограничения ще позволи на сектора да расте по-бързо. Най-важното е споменато в края на статията - възможността за внос на специалисти извън ЕС. Най-големият проблем за развитието на сектора в БГ е малкият пул от специалисти. Това е причината най-големите компании от сорта на Гугъл и Майкрософт да ни заобикалят и да ходят в страни като Полша и Румъния. За тях да дойдат в България е все едно да строят ВЕЦ на малък ручей - няма смисъл. Ако могат да внасят специалисти от Балканите и бившия Съветски Съюз, то секторът ще "мине на по-горно ниво".
Коренната реформа на образованието е важна, но тя ще отнеме време, а има неща, които държавата може да направи сраванително бързо. Първото, което ми хрумва е да се създадат повече техникуми по информатика. У нас до колкото знам има само два - един в Правец и един в София (СПГЕ). Те изкарват силни кадри, които, обаче, са недостатъчни като количество. За сравнение Австрия, която има сходно по големина население има над 15 техникума (т.н. HTL) със специалност информатика - не само с профил програмиране, но и роботика, компютърен дизайн и графика, електроника, мрежови системи, биоинформатика. Всяка година те произвеждат близо 2 хиляди кадри по целия спектър от специалности, докато у нас в Правец и София я се произвеждат 150 души на година, я не.
Другата промяна, която може да се приложи сравнително бързо е създаването на т.н. професионални университети. В немско-езичните страни се наричат Fachhochschule. Те издават основно бакалаварски степени и по-рядко магистърски. От тях не се очаква да извършват научна дейност и образованието е с приложен характер (теорията е сведена до минимум). Обикновено то включва и задължителен стаж в индустрията. Такива "професионални университети" в Австрия има близо 20 (в Германия са над 100) и поне половината преподават някакъв тип информатика. У нас единственият ВУЗ, който се доближава като концепция е т.н. софтуерен университет на Наков. В останалите информатиката, която се преподава е силно теоретична. И от такова образование има нужда, но не това е, което се търси от повечето ИТ фирми. Ако държавата поощри създаването на такива "професионални университети" (или поне не пречи както в случая с университета на Наков), то "дебитът" от кадри може да нарасне значително. И, което е по-важно, знанията и уменията им биха били по-адекватни на нуждите на пазара.
Колко максимално може да стане ИТ от БВП? 2 пъти по толкова? Дали пък вече няма насищане? В смисъл, няма вече достатъчно кадри?
До коментар [#8] от "mickmick": В Индия ИТ сектора дава над 8% от БВП. У нас е под 2%. Мисля, че е ясно, че има възможности за растеж. За разлика от Индия, обаче, у нас липсва критична маса от специалисти, която да докара големи играчи от сорта на Гугъл и Майкрософт. Но ако се премахнат бариерите пред внос на специалисти можем да достигнем подобен дял на ИТ в БВП. Не е нужно да имаме милиони програмисти - достатъчно е да имаме 100-тина хиляди за да станем интересни и за най-големите играчи. В момента имаме не повече 20-30 хиляди. Ако паднат административните бариера липсващата бройка може да я внесем за броени години.
До коментар [#9] от "Николай Николов":
Добрите програмисти са някакъв малък процент от населението. Ние сме 7 милиона.
Повечето наистина добри се изнасят от България.. просто защото тук качеството на живот е ниско и за съжаление няма изгледи да се промени това в обозримо бъдеще. Големи заплати.. ама накрая пак отиваш в квартала където паркираш в градинката.. и караш по разбити улици.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.