Бавното изплуване на рибния бизнес
Секторът е все още дребен и сив, но напоследък леко расте


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Дните около Никулден са едни от малкото в годината, когато масово изплува мисълта, че на територията на страната все пак има риби и те могат да бъдат дори бизнес. По думите на рибари през останалото време на годината "браншът не представлява интерес за държавата" и "никой не ги брои за живи".
А накратко секторът е далеч от подреден и държавата води хаотична политика. Немалка част от бизнеса с риба плува в сива вода. Бракониерства се - за осем месеца контролният орган е хванал мрежи с дължина повече от разстоянието между София и Пловдив. Въпросната агенция е имала 13 директори за последните седем години. Преди дни държавата призна, че няма идея кой стопанисва 268 язовира. Оперативна програма "Рибарство" с минибюджет от около 100 млн. евро започна с най-голям фалстарт и роди и доста "паметници на рибната глупост", закъснява и бъдещата. Местният пазар е свит, най-малкото защото България е на едно от последните места по консумация на риба в Европейския съюз с 5.4 кг средно на човек годишно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
22 коментара
Траленето за рапани разказва играта на морската биосфера.
Това трябва да се забрани - иначе след време не само няма да има риба в Черно Море, но и туристи няма да останат.
Бой по бракониерите , иначе риба няма !
Значи изнасят черноморската риба,а ние ядем кой знае от кога ззамръзена от скандинавието та до Южна Америка.Охладена има и от Гърция,но тя е с ниско качество или много скъпа.А българските рибари и малкото,което продават в България е на прекомерно висока цена.Напр.миналата година чернокопа беше 6 лв,а тази година 8,50 лв.
И тук рибата е вмирисана откъм контролните органи и от към правораздаването, а не откъм главата... Държавата работела до 17 часа... глупости, просто си затварят очите.
Отново, но не и неочаквано е липса на контрол и заинтересованост от страна на държавата...
За мен е чудни как изибщшо се е допуснало да потъне.
До коментар [#7] от "georgi47chinkov":
внимавай човече! за тези грандиозни разкрития, ще си навлечеш сериозни проблеми. Сайтът вече е под надблюдение от лявото крило на молдовското масонство и секретният отдел на етиопското военно контраразузнаване. Пази се !
До коментар [#3] от "rosiraycheva50._":
Не искам да се заяждам, но да се казва, че гръцката риба е с ниско качество не е сериозно. А за сравнение на цените: гръцка ципура и лаврак - 13-15 лв. Български лефер - 25-35 лв. (когато го има), зарган, който въобще не може да се сравнява по качество с ципурата - 12 лв.
За съжаление нашето море е много бедно на рибен ресурс и на практика бизнеса с рапани е по-голям отколкото рибния.
А за тези които искат да ядат хубава и не много скъпа риба препоръчвам прясна българска пъстърва - 8,50-10,50 лв/кг, при това изчистена!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход