България е Елдорадо за IT аутсорсинг - ще има и забогатели, и разочаровани
Георги Гроздев, управител на софтуерната "Вискомп", пред "Капитал Daily"


Михаил Ванчев

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Георги Гроздев е управител на "Вискомп", която е клон на германската Euroweb Group. Българската компания е създадена през 2007 г. и е специализирана в уеб програмиране, изработване и поддръжка на уеб сайтове, уеб хостинг и реклама в интернет, като работи основно за клиенти в чужбина. Глобалната компания е с централа в Дюселдорф и има представителства в 26 града в Европа.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
40 коментара
"През 2014 г. оборотът ни ще бъде към 3.5 млн., а печалбата - 8 хил. лв."
Моля поправете грешката с последната цифра. Печалба от 8 хиляди лева : )
"и забогатели, и разочаровани"
Кат има баш-майстори - дето могат да ти сложат шапката :-)
Добре, че бизнесът осъзна нуждата от качествено обучение и предложи алтернативи, за разлика от неадекватното отношение от страна на висшите учебни заведения. В противен случай наблюдавания силен растеж в IT сферата в България нямаше да го има.
До коментар [#3] от "IT-Academy.BG":
да. работя в ИТ сферата и преди време от любопитство търсех дали някое наше висше учебно заведение предлага това, което работя. категорично не.
За мен като начинаещ девелопър е трудно да си намеря работа, защото повечето компании, които идват тук, искат готови кадри с по 3 години практически опит. Не мисля, че е нормално да се отблъскват начинаещите, само защото нямат опит, защото така или иначе има свръхтърсене на кадри, а опитните не си сменят работата всеки ден.
До коментар [#5] от "Darcas": Всеки е минал през това. работи над себе си - направи си самостоятелен проект (напр. ап или уеб апликация) - така си създаваш портфолио и ще можеш да демонстрираш на потенциален работодател какво можеш. Ако работиш в един момент ще се отвори възможност.
До коментар [#5] от "Darcas":
Не си прав. Всички компании наемат и джуниъри. Особено ако проектът е дългосрочен и силно специфичен, много компании предпочитат именно няколко "бели платна" около един синиър.
Подкрепям с две ръце това, което казва Николай Николов. Измисли си опън сорс проект и го сложи в github. Хем ще придобиеш нови умения, хем ще се рекламираш по възможно най-добрия начин. Опън сорс проектите отварят много врати. В момента работя за известна чуждестранна компания, която ме издири и нае заради мой опън сорс проект. :)
До коментар [#5] от "Darcas":
"За мен като начинаещ девелопър е трудно да си намеря работа"
И аз бях така. Когато започвах, заниманията със софтуер в БГ бях нещо средно между хоби и откровен идиотизъм :-) Е, направих си моя фирма и никога не съжалих.
Съветите на Николай Николов и mishoboss. са много на място. Аз бих ги допълнил само в детайла - пиши неща от утрешния ден, а не каквото е мейнстрийма в обявите. Гледай "големите батковци".
До коментар [#1] от "nature_box":
Що да е грешка ? Коя западна компания отчита печалба за да внася данъци ? Винаги въртят големи обороти и малки печалби заради свръх високи разходи за обучения , самолетни билети и консултанти ! Даже и "манекенки" си наемат за стайте в хотелите с ДДС !
Индустрията ще узрее тогава, когато се откаже от ишлемето. Дори вътрешния пазар е гладен на куче за смислен софтуер, какво да говорим за широкия бял свят. Проблема е главно в липсата на визионери - много зидаромазачи и малко архитекти. От друга страна, средния чорбаджия в БГ, пък и по света е някъде между австралопитека и шимпанзето. Искат се много нерви да набиеш мисли в главата на дървеняците, да им улесниш живота и чак тогава да мислиш за печалба. Общо взето първите две години клиента е инвестиция. Ако нещата се движат добре, можеш да печелиш следващите осем. И ако тръгнеш с голямата торба, ще се опариш.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.