Бургаската рафинерия завършва инвестицията си за 1.5 млрд. долара през април
"Лукойл Нефтохим Бургас" вече пусна първата готова инсталация


Сашка Панайотова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Първият минизавод от големия инвестиционен план за 1.5 млрд. долара на "Лукойл Нефтохим Бургас" заработи. Той е за преработка на сяра и е за 71 млн. долара. Целият мащабен проект ще бъде въведен в експлоатация през април, т.е. три години след като започна.
Целта на вложението е да може да се преработва и най-тежката фракция на петрола - гудрона, което ще повиши ефективността на рафинерията чрез увеличаване на процента на производство на светли горива - бензин и дизел - от единица петролна суровина. Без инсталацията компанията не е достатъчно ефективна, като положението допълнително се затруднява, тъй като руският петрол сорт Urals е по-тежък. Очакванията на инвеститорите са за по-висока енергийна ефективност и значителен екологичен ефект.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
"От години обаче бургаската компания работи на загуба, така че едва ли веднага след модернизацията ще се излезе на плюс. Още повече че част от причината за минуса е, че вероятно руският собственик е избрал да "изнесе" печалбата в по-благоприятна данъчно дестинация - Холандия."
бандити: ама ги търпим! Всеки народ си заслужава "инвеститорите".
А ето как е в Румъния: Румънската прокуратура е обвинила ръководителя на Petrotel Lukoil в Румъния в неплащане на данъци и пране на пари, като предполагаемите щети, нанесени на бюджета, възлизат на 230 милиона евро. Освен срещу Андрей Богданов разследвания има и срещу други две дъщерни компании на най-голямата частна руска петролна корпорация. LUKOIL Lubricants East Europe S.R.L. и LUKOIL Energy&Gas Romania S.R.L. са обвинени в заговор за укриване на средства от данъчните власти и пране на пари, разказва РБК. Данните се съдържали в отчет на компанията.
Някой има ли повече информация за структурата на лукойл и как става изнасянето на печалбата в чуждото дружество?
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#3] от "western_":
Каква е структурата им трудно ще ти кажат и в Москва. А с печалбата е лесно. Купуват скъпо, продават евтино. На свързани фирми. Прави се в цял свят. Само дето в случая май не е в данъчно по-изгодна Холандия, а в Русия. По заръка на императора.
До коментар [#3] от "western_":
Ако не се лъжа, Лукойл Нефтохим България работеше на ишлеме за външна търговска компания на Лукойл. След което тя продаваше горивата на Лукойл България (вътрешната дистрибуция).
Вероятно Лукойл България реално разполага с произведените горива и след реализацията им се оформя съответната сделка с външната търговска компания на Лукойл. Не знам до къде стигна сагата с измервателните (в реално време) уреди на митниците по складовете. Доколкото помня имаше яростна съпротива.
Сагата с измервателните уреди продължавала - http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgari a/2014/12/04/2432485_lukoil_otnovo_izbegna_pulno_a kcizno_otchitane/
При 10% корпоративен данък тук и 25-52% в Холандия не виждам какво им по-изгодното. Холандските Антили и оттам към Русия и джобовете на олигарсите е друга приказка вече.
До коментар [#4] от "Цецо":
"Само дето в случая май не е в данъчно по-изгодна Холандия, а в Русия"
Не, от повече от година - през Сингапур. Преди това - през Гибралтар.
Още тънкости :)?
Защо Капитал не направи проверка, какъв е приносът на Лукойл за българската икономика? Отчитат ли печалба??? Откога не са отчитали?
Замерва ли се входящия нефт и изнасяните готови нефтопродукти???
До коментар [#9] от "Минувач":
Държавата ще си измие ръцете,казвайки че може да няма печалба,но много работни места поне дава... Но за сметка на неплатени данъци и акцизи за стотици милиони лева...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.