// K2: Бизнесът / Компании

Възможностите за финансиране по програмата "Хоризонт 2020"
Тя дава много добри шансове и стимули на иноваторите, но поставя доста високи изисквания към техните проекти
Тези фази се наричат "долина на смъртта", която иноваторът много трудно и бавно може да преодолее сам, а това често обезсмисля самата иновация. Поради това съвременните икономики се стремят да осигурят възможно по-ефективни начини за стимулиране, включително и чрез безвъзмездно съфинансиране, на перспективните иновации с цел по-бързото преодоляване на "долината на смъртта" и излизане на пазара с тяхната продукция.
![]() Д-р Никола Христович e управител на Финсис, член на БАКЕП |
Програмата дава много добри шансове и стимули на иноваторите, но поставя доста високи изисквания към техните проекти. Ненапразно в публикуваното обобщено становище на оценителите на проекти от предишни сесии на "Хоризонт 2020" дипломатично се посочва, че "има участници, които просто си опитват късмета" и те, разбира се, не се толерират. Обратно, в "Ръководството за синергия" на ЕС специално се изисква да се насърчава, включително със съответни бонус точки, надграждането на резултатите от проекти по рамкови програми като "Хоризонт 2020" при представяне на последващи проекти по програмите с национална ориентация като "Иновации и конкурентоспособност" и др.
Какво представлява програмата
"Хоризонт 2020" е най-голямата рамкова програма на ЕС с бюджет от почти 80 млрд. евро Тя е отворена за проекти от всички страни на ЕС, както и от асоциираните към тази програма страни Исландия, Норвегия, Албания, Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора, Сърбия, Турция, Израел и Молдова. Важна отличителна и сама по себе си силно иновативна страна на програмата е стремежът й да осигури симбиоза и взаимно допълване на трите й приоритетни стълба - върхови научни постижения, водещи позиции в промишлеността и обществени предизвикателства.
Приоритети
Отделните приоритетни стълбове на програмата имат свои подстълбове, а те - направления и конкретни теми с фиксирани сесии за подаване на проекти. Подстълбовете на първия стълб "Върхови научни постижения" са за подкрепа на водещи учени, на бъдещи и нововъзникващи технологии, на изследователски инфраструктури и за стипендии за млади изследователи. Вторият стълб "Водещи позиции в промишлеността" има три подстълба: "Лидерство в базовите и промишлени технологии (с теми в областта на като ИКТ, нанотехнологии, усъвършенствани производствени технологии, роботика, биотехнологии и космически изследвания); "Достъп до рисково финансиране" и "Иновации в МСП (вкл. Инструмент за МСП)". Третият стълб "Общeствени предизвикателства" има 7 подстълба, съответно с теми най-общо по здравеопазване, устойчиво зeмеделие и храни, ефективна енергия, транспорт, воден сектор и биоикономика, действия по климата, околна среда, ресурсна ефективност и суровини; мислещи общества; сигурност.
Грантови схеми по програмата
"Хоризонт 2020" има няколко грантови схеми, ориентирани към подкрепа на различни типове дейности. Първата е за научноизследователски и иновативни дейности (НИИД). Тя подкрепя проекти с ясно дефинирани предизвикателства, които могат да доведат до натрупване на нови познания или до нови технологии. Втората схема е за иновативни дейности, които са по-близки до пазара в сравнение с НИИД и са пряко предназначени за изготвяне на планове или проекти за нови или подобрени продукти, процеси или услуги. Общото за двете схеми е, че по тях могат да кандидатстват с проектни предложения само консорциуми от поне три независими юридически лица от поне три различни страни, съответно фирми, научни, образователни, неправителствени, публични и други организации. Безвъзмездното финансиране на проекти по първата схема е до 100%, а за втората - до 70%, за бизнес организации и до 100% за организации с идеална цел. За всяка тема, включена в тези схеми, са посочени индивидуални граници на подкрепа от ЕС. Те варират в широки граници - от 1-2 млн. евро до над 10 млн. евро, като не се изключва подаване и селекция на предложения с молба за други извън предложените от ЕС суми.
Третата схема е инструмент за малки и средни предприятия (МСП) и е предназначена за високоиновативни МСП с амбиции да развиват своя потенциал за растеж. По нея може да участва самостоятелно дори само едно МСП или консорциум само от МСП от една или повече страни. Първата фаза на тази схема е за предпроектни проучвания и проверка на осъществимостта и приложимостта на иновационната идея/концепция. Фаза две е за изпълнение на набор от иновативни дейности, включително демонстрация, тестване, създаване на прототипи, пилотни тестове, мащабиране, миниатюризация, проектиране, покупка на оборудване и други подобни, чиято цел е да се приведе иновационната идея (продукт/процес/услуга и т.н.) към индустриална готовност и зрялост и да се подготви за въвеждане в пазара. По втората фаза може да се кандидатства след приключване на първата или директно. Безвъзмездното финансиране на проекти по двете фази е 70%, а само по отделни теми е 100%. Подкрепата е за 50 хил. евро за проекти на фаза 1 и между 500 хил. и 2.5 млн. евро за проекти на фаза 2. На третата фаза не се предоставя пряко финансиране, а се предлагат мерки за достъп до финансови механизми, включително фондове за рисков капитал и др. В тази схема са подбрани 13 теми за проектни предложения от почти всички направления на втория и третия приоритетен стълб.
Четвъртата пилотна схема "Бърз път към иновации" е насочена към финансиране с до 3 млн. лв. (70% безвъзмездно) на иновационни дейности, които са близо до достигането си до пазара и до широко приложение в практиката. Тези дейности могат да бъдат от всички направения и теми, включени във втория и третия приоритетен стълб. По тази схема могат да участват консорциуми с по три до пет независими организации от поне три страни, ако е спазено поне едно от следните условия:
1. Най-малко 60% от общия бюджет на проекта да бъде разпределен за производствени фирми
2. Минималният брой участници - производствени компании, трябва да са два в консорциум от три или четири участника или три в консорциум от пет.
Процедурите в момента В края на ноември започна нов кръг за кандидатстване по "Хоризонт 2020". В нея могат да участват български IT компании и организации, като те ще предлагат проекти в рамките на три конкурса с общо финансиране от 711 млн. евро. Областите за участие са "Информационни и комуникационни технологии", "Сътрудничество между ЕС и Бразилия" и "Фабрика на бъдещето". Първият конкурс е доста по-обхватен и включва финансиране от 561 млн. евро за всички участници. В него компаниите и организациите могат да представят проекти до 14 април 2015 г. Предложенията трябва да бъдат по теми като усъвършенствани изчислителни системи с много ниска консумация на мощност, развитие на интернет технологии, основани на облачни инструменти и услуги, индустриална и сервизна роботика с приложение в здравеопазването и транспорта, както и микро- и наноелектроника. Вторият конкурс е "Сътрудничество между ЕС и Бразилия", който има финансиране от 7 млн. евро и е с краен срок за кандидатстване 21 април 2015 г. В него ще се подкрепят проекти за изграждане на усъвършенствана глобална киберинфраструктура. Третият конкурс е "Фабрики на бъдещето", като срокът за кандидатстване изтече на 4 февруари. Бюджетът, отделен за този конкурс, е над 143 млн. евро. При него се финансират иновативни IT проекти, които оптимизират производствения процес, както и нови системи в тази сфера. |
Още по темата
Еврофинансирането за иновации се увеличава
Предстои откриването на трета процедура по програмата "Иновации и конкурентоспособност"
17 май 2017Еврофинансиране за подобряване на културното наследство
Бюджетът на подмярката от Програмата за развитие на селските райони е 40 млн. евро
23 мар 2016Откъде компаниите могат да получат финансиране за иновации
Въпреки че възможностите са много, разходите за научно-развойна дейност остават твърде ниски
2 сеп 2015Европейската комисия обяви конкурс за преводачи
от Дневник,7 юли 2015Възможностите за финансиране по трансгранични програми
Кандидатстването по тях ще започне през втората половина на тази година или догодина
27 май 2015Какво ще се финансира по програмата за човешките ресурси до края на годината
Най-важните мерки са свързани с младежката безработица
13 май 2015Практически съвети за кандидатите по програмата за конкурентоспособност
Най-голям успех ще имат фирми, които са на печалба за последните 3 финансови години и са правили инвестиции в този период
15 апр 2015Започва прием на проекти за инвестиции в земеделски стопанства
Документи по първата подмярка от програмата за селските райони могат да се подават от 14 април
1 апр 2015Колко струва подготовката на инвестиционен европроект
Най-добрият вариант е консултантът да е с вас от началото до края на процеса
25 мар 2015Как да изберем добър консултант
Основно правило е да информира клиента за всички възможни рискове по отношение на проекта
18 мар 2015Какво ще се финансира по новата програма за наука и образование
За пръв път от 25 години в сектора има възможност да бъдат направени толкова сериозни инвестиции
4 мар 2015Новата мярка за модернизация на земеделските стопанства
Ограничават се вложенията в техника, ще се насърчават колективните инвестиции
18 фев 2015Новото в технологичната схема по "Иновации и конкурентоспособност"
За тази година по нея има заложени 150 млн. евро, като проекти ще се приемат три пъти
21 яну 2015Възможностите за финансиране на бизнеса от еврофондовете през 2015 г.
Поне по три програма ще бъдат отворени няколко схеми за кандидастване
7 яну 2015Как европрограмите помогнаха да се подобри управлението на компаниите
Голяма част от предприемачите са подготвени административно, експертно и технически за реализация на по-амбициозни проекти
17 дек 2014Допълнителни възможности за еврофинансиране
Финансовият механизъм на Европейското икономическо пространство осигурява средства за 15 области
3 дек 2014Успешни примери: "Вианд" увеличи производството и качеството на фуражите си
Компанията е отворена да кандидатства и по новата Програма за развитие на селските райони
19 ное 2014България остава без нови европрограми поне още година
Само две програми вероятно ще бъдат подадени официално до крайния срок в понеделник, а останалите ЕК ще остави за след юни 2015 г.
16 ное 2014
Новината за потенциалните преговори дойде само няколко дни, след като Louis Vuitton обяви, че ще купи Tiffany
7 дек 2019, 76 прочитания

Според финансовия министър тазгодишната проверка в банковият сектор е върнала доверието на европейските институции
7 дек 2019, 81 прочитания
6 дек 2019, 5828 прочитания
6 дек 2019, 3008 прочитания
6 дек 2019, 2088 прочитания
6 дек 2019, 2065 прочитания
6 дек 2019, 1986 прочитания
Австралийската QBE продължава да продава активите си в Източна Европа