Сделките на 2014
Оттеглянето на чуждите инвеститори продължи, но тази година има първи сигнали за интерес сред стратегически купувачи
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Последните пет години бяха мрачни за пазара на сливания и придобивания и 2014 г. потвърди тенденцията – сделките бяха малко на брой, малки по обем и с все така ясно изразена тенденция за изтегляне на чуждестранните инвеститори. Факторите за това също не са изненадващи – със сигурност кризата оказа своя ефект, но общото усещане в сектора все по-ясно сочи, че това вече не може да бъде оправдание, особено на фона на активизирането на пазарите в Европа и по света.
Но в края на годината нещо се случи и се промъкна плах оптимизъм. Най-общо случките, които носят надежда, са по-стабилното правителство, сделката за "Телерик", която показа, че за силните компании сделките са възможни, и не на последно място - поизчерпаното търпение при отлагането на продажби. А новите звезди са от IT сектора и производството.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
Нормално е като малък вътрешен пазар ние да не можем да привлечем големи производители на масова продукция. Затова ние можем и трябва освен в различните подраздели на видовете туризъм (освен традиционние, селски, културен или балнео ) да очакваме развитие и инвестиции в бизнеси които могат да се реализират дистанционно или са свързани с комплектоващи изделия, като наши предимства би трябвало да са ниските разходи за труд, за придобиване/наемане на земя и сгради, ниските данъци. За съжаление у нас съдебната система и калпавата администрация наистина много пречат и стават реална причина истинските да ни избягват и да идват мошеници, които добре се справят с тази среда.
Без да съм прекален оптимист, е обнадеждаващо, както сте го дефинирали "минисъживяването"...
А какво стана с продажбата на някакъв терен от ПИБ на Южен поток? Цитираше се някаква огромна сума, тя платена ли е, изобщо, каква е съдбата на сделката след като потоът пресъхна.
До коментар [#1] от "tsvetko_51":
Защо да е нормално? В ЕС сме, никой не си прави илюзията, че българският пазар ще потребява произведеното. Напротив, ненормално е да не можем да привлечем такива производители. Иначе причината сте я казали - съдебна система и като цяло ниско качество на институциите. Това в комбинация с корупцията оскъпява правенето на бизнес в България явно до степен, до която дори ниските заплати, ренти и данъци не могат да преодолят.
Волейболния Марек скоро ще го ядат кучетата....жалко...Юнион Ивкони бяха фирма с доста лицеприятна стратегия за обслужване на клиенти, но уви - явно не са си направили сметката за разходите както трябва..
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.