Изгубени в роуминга
Или как европейският натиск за по-строг контрол върху телекомите възбуди медийни страсти в България
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Представете си следната ситуация. Пътувате в чужбина и знаете, че тарифите на мобилните оператори са регулирани, цените си имат тавани и няма как да ви таксуват извънредно. Прибирате се, сметката ви идва и се оказва, че имате да плащате стотици левове роуминг - разговори, пренос на данни и интернет. Умният ви телефон се е разхождал сам в мрежата (защото е умен и през цялото време трябва да се "ъпдейтва") и е натрупал сериозна сума (защото не е достатъчно умен, за да вникне в билинга на съответния оператор). Има различни варианти какво се е случило: абонаментният ви план не е такъв, че да отчита специалната евротарифа, ползвали сте пренос на данни, без да знаете, или просто има грешка. При всички положения обаче първо трябва да платите сметката си, а след това да си търсите правата пред оператора. В същото време, ако се окаже, че той бъде наказан (глобен) и му се забрани да предлага тарифи, различни от тези с тавана за евроограниченията, той първо обжалва, а после евентуално плаща и изпълнява указанието.
Ситуацията очевидно е непропорционална. Заради което и в Европейския съюз телекомуникационните регулатори са овластени да налагат на операторите задължителни мерки за изпълнение и да изискват те да влязат в сила незабавно, а едва след това да бъдат обжалвани по съдебен ред. Защото според европейската юридическа рамка по темата мерките за контрол върху телекомите трябва да бъдат ефективни, пропорционални и възспиращи. В България обаче това правило не важи - ресорният Закон за електронни съобщения (ЗЕС) просто не е написан по този начин. Че въпросната редакция трябва да се случи, е ясно за всички от години. Приемането й в момента обаче се оказва забавен за наблюдаване процес: депутатите изведнъж са обхванати от притеснения, срещу закона се оформят интересни коалиции, разбира се, включват се и лични битки, а целият разговор се измества върху... свободата на словото.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Ето така става: https://bivol.bg/%D0%B7%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0 %B8%D1%82%D0%B5-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%84%D0% BE%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D1% 81%D1%82%D1%82%D0%да. А Мтел черпеха полицията със супер евтини абонаменти още 2000 година. Кой знае сега какви абонаменти са предложили.
Публикувано през m.capital.bg
Набирам номер във Франция от фиксиран телефон на Теленор. В момента, в който да звъни таймерът започва да отброява секунди.
Търсеният човек не отговаря (отсъства или е в тоалетната), но на вас ви се начисляват разходи.
До коментар [#1] от "a.tanas":
Не се отваря.За какво става въпрос?
До коментар [#2] от "historama":
Естествено, че ще се отчита, нали сигнала минава граница и оператора си търси парите. Даде ли ти сигнал свободно- връзката е осъществена.
15€
99
/mois
Appels/SMS/MMS illimités en France métrop.
Appels illimités vers fixes 100 destinations
SMS illimités depuis Europe et DOM
Internet 3G : 3Go / 3G + 4G : 20Go (Débit réduit au-delà)
Срещу 19.99 евро месечно получавам нелимирани разговори с мобилни във Франция, нелимитирани смс.
Нелимитирани разговори с фиксирани номера във цяла Северна и половин южна америка, Африка, цяла Европа и цяла Азия. Пропуснах и Австралия. Общо 100 държави.
Интернет трафика ми във Франция съответно е 20 гигабайта на 4G след като ги изчерпя продължавам на 3G.
Искам да си намеря подобни параметри за абонамент в няма значение кой Бг оператор. Коло ще ми струва, при условие че не желая да ми таксва роминг?
И аз съм подала жалба към Мтел. С лимит 50 лв. ми спряха телефона в чужбина на 163 лв. Смсите с предупреждение, че наближавам и съм минала лимита дойдоха след като ми платиха сметката в България..
До коментар [#5] от "Tor":
В България няма да намериш план, подобен на този във Франция. МАкар че се очаква стартирането на четвърти оператор, пак сме прекалено малък пазар, за да предлагат големи пакети с услуги за малко пари. И на брат ми в Испания при всяко преподписване му подаряваха безплатно смартфон, само за да остане клиент на определения оператор. Тук преференции са единствено бизнес клиентите. Обикновения човек е капка в морето
До коментар [#6] от "DeHu":
Нима разходите на мобилните оператори са по високи в България? Аз мислех че европейските оператори за да инсталират 4G са се охарчили доста. А и не съм абонат на голям оператор.
Нима в България не стигат 20 евро за да поговоря няколко часа месчно напред назад ,и през това време да си гледам социалните мрежи и мейла? Това ли е, кажете ми?
Доколкото знам една минута разговор не струва на оператора и 0,01 цент. Какви роминги , какви абонаменти оправдават разход от 163 лева платени от вас, нима българският оператор ще плати 80 евро на чужбинския там където сте пътували? Според мен не. Просто са ви ограбили с договор. Как е възможно
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.