2050 г.: Икономиките на Китай и Индия ще са по-големи от американската
Развитите страни ще растат с около 1.5-2.5% годишно, предвижда доклад на консултантската компания PwC


Ваня Димитрова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През 2050 г. Китай и Индия ще надминат икономически САЩ, а Мексико, Индонезия и Турция вероятно ще изпреварят икономиките на Великобритания, Франция и Италия до 2030 г. Изместването на икономическата мощ от САЩ и Европа към развиващите се пазари (най-вече в Азия) ще стане реалност, ако сегашните тенденции на демографско развитие, капиталови инвестиции, ниво на образование и технологични иновации се запазят без странични сериозни политически или икономически сътресения. Това са прогнозите на консултантската компания PwC в последния им доклад "Светът през 2050". Документът представя дългосрочни изследвания за потенциалния ръст на БВП до 2050 г. в 32 от най-големите световни икономики (които общо генерират 84% от световния БВП).
Основното предизвикателство за бизнеса в развиващите се страни остава лошо работещата администрация. Чуждите компании ще трябва да разучат внимателно потенциалните политически и правни рискове в съответната държава и да разполагат с план за бързи действия в случай на такива.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Ех мечти.....
"БВП по паритет на покупателната способност" е доста относителна измервателна единица - кило картофи може в Зимбабве да е $1, а в Щатите $10, ама един лаптоп или айфон все си е $1000 и в 2-те държави....
Те и Lehman Brothers имаха ААА кредитен рейтинг ама... :)
" - Китай ще стане неоспорим лидер в световната икономика до 2030 г., но в дългосрочен план растежът на страната ще се забави до 3-4% годишно. Китай вече е най-голямата икономическа сила при изчисления на БВП по паритет на покупателната способност."
Това неминуемо ще стане. Въпрос на време е!
Прогнозата може дори за няколко месеца да не се сбъдне,а камо ли 35 години!Това е пълна глупост да правиш дългосрочни прогнози!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.