Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) ще се произнесе по въпроса, свързан с разпределението на честотите за изграждане на мрежи от четвърто поколение (4G) на свое заседание на 12 март. Това обявиха от регулатора в отговор на поставени от "Капитал Daily" въпроси по темата. "Справедливото разпределение на спектъра в обхват 1800 MHz е един от основните приоритети на КРС с цел стимулиране на всички участници на пазара и навлизането на нови технологии", пише в отговорите на комисията до "Капитал Daily".
Претовареният ефир
Изграждането на мрежи за мобилна комуникация от четвърто поколение по стандарта LTE принципно е възможно така, че те да работят в обхватите 800 MHz, 1800 MHz и 2.5-2.6 GHz. Първият обаче е зает от военните, а третият предполага по-голяма инвестиция за оборудване. Затова и апетитът на операторите е насочен предимно към лентите в 1800 MHz, които обаче не достигат за всички.Тъй като според практиката на повечето европейски държави този ресурс дава възможност за спрегнато ползване в обхвати 800 MHz и 2,6 GHz, по време на консултациите бе поставен въпросът какво е становището на операторите за ползване на комбиниран спектър на обхват 1800 MHz с обхват 800 MHz и 2.6 GHz, пише председателят на КРС Веселин Божков, припомняйки, че ресурсът в обхват 800 MHz е зает от Министерството на отбраната, но държавата е предприела мерки по освобождаването му за граждански нужди.
Желаещи и още по-желаещи
Заявено желание да получат честоти в обхвата 1800 MHz имат "Мобилтел", БТК, "Теленор", "Макс телеком" и "Булсатком". Първата компания дори води съдебно дело с регулатора за това, че той отказа да й предостави заявените от нея честотни ленти. "Надявам се съдът да се произнесе в наша полза", каза в сряда главният технически директор на "Мобилтел" Хорст Пертъл, втвърдявайки тона към регулатора със заявлението, че той се държи странно. "Темпът на развитие на пазара е такъв, че смятаме, че е необходимо да инвестираме в LTE (4G стандарт за мобилни комуникации) още през 2016 г.", каза Пертъл в сряда.
В обхвата 1800 разпределението в момента е такова, че ленти от 2х10 MHz имат "Мобилтел", "Глобул" и БТК, капацитет по 2х8 MHz имат "Макс телеком" и "4Джи ком" и 2x5 MHz има "Булсатком". "Макс телеком" междувременно купи още 2х2 MHz и така се изравни с трите големи телекома. "4Джи ком" пък просто не плаща нито лиценза си за LTE мрежа, нито годишните такси за него, да не говорим да развива каквато и да било дейност. Общият свободен спектър в момента е само 18.3 MHz.
Задънената улица "4 Джи ком"
Един от начините да се удовлетворят желанията на всички оператори минава през отнемане на лиценза за мобилните честоти на "4Джи ком". КРС стартира процедура за това и води съдебни дела с дружеството. То вече дължи около 34 млн. лв. на държавата под формата на първоначална такса за ресурса, годишни такси за използването му и лихви. Дори обаче фирмата да бъде осъдена и да започне принудително събиране на вземанията от нея, тя няма нито дейност, нито имущество в България. Тоест единственият полезен ход за държавата е да отнеме честотите й. Зад офшорната регистрация на дружеството според източници на "Капитал" стоят бившият председател на Държавната агенция по информационни технологии и съобщения Пламен Вачков и бившият министър на промишлеността в кабинета на Димитър Попов Иван Пушкаров.
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) ще се произнесе по въпроса, свързан с разпределението на честотите за изграждане на мрежи от четвърто поколение (4G) на свое заседание на 12 март. Това обявиха от регулатора в отговор на поставени от "Капитал Daily" въпроси по темата. "Справедливото разпределение на спектъра в обхват 1800 MHz е един от основните приоритети на КРС с цел стимулиране на всички участници на пазара и навлизането на нови технологии", пише в отговорите на комисията до "Капитал Daily".
10 коментара
Задънената улица "4 Джи ком"...........
Да я раздънят и останалите да бъдат удовлетворени.....
Едно време дълги години имаше само един GSM оператор, и постоянно обществено подозрение, че се плащат големи рушвети, за да се бавят лицензите за други оператори, за да няма конкуренция, да има монопол, и единствения оператор да си прави каквото си иска. Сега честотите не им достигали, военните ползвали другите честоти (какво стана с парите, които се отпуснаха за да се освободят военните честоти?) ... абе пак същата работа.
НУРТС/КОЙ.
Какво се случва с цифрофизацията на ТВ ефира??? Телевизиите, които са получили лиценз за национални/БТВ и НОВА/ трябва да бъдат задължени да излъчват в цифровия ефир всичките си програми. В противен случай лицензите им да бъдат отнети.
До коментар [#3] от "subaru":
Аз съм 100% "за" повече програми в цифровия ефир, защото нямам каблна телевизия. Но това, което Вие предлагате е абсурдно. бТВ и Нова се излъчват цифрово. Но те имат само по една национална програма и точно тя се излъчва. Няма начин да ги накарате да излъчват и другите. Ако се въведе подобно изискване те просто ще се разделят на две фирми, притежавани от един собственик и едната ще държи националната програма, втората - всички останали. Ако аз мога да измисля решение, какво остава за техните адвокати...?
Насила хубост не става. А пък и какво толкова дават по другите им програми? Явно е пълен боклук, щом не сте готов да плащате за него.
4G по български. LTE не е същинската 4G високоростна комуникация, а е маркетингов трик.
До коментар [#5] от "stephan":
Я го обясни това...
Ако можеш, или го чу от буля ти Пена - комшийката?