Сряда вечер. Парламентът току-що е приел специални законови поправки, с чиято помощ държавата ще се опита да си възстанови изгубените милиарди от КТБ и собственика й Цветан Василев. Включително и като връща имущество, озовало се в трети лица. През това време ангажираните с битките за преразпределение на разпадналата се империя на Василев разсъждават доколко всичко това ще се отрази на тяхното късче от пъзела, но иначе се занимават с ежедневните си дела. Никой не очаква това, което ще се случи малко след 20 ч. вечерта: БТА пуска съобщение, че неизвестна компания е купила мажоритарен дял в БТК и други дружества, контролирани от Василев.
Шах. Както и да го погледнем, обявлението е изненада за всички в играта - от най-ниско до най-високо ниво. Не го очакват нито в самите компании, нито в българското крило на руската банка, съакционер в БТК - ВТБ, нито дори дълбоко в лагера на самия Цветан Василев. Що се отнася до по-незапознатите - името на компанията дори не може да бъде намерено никъде в световната мрежа. В четвъртък сутринта мистерията започва полека да се разбулва: внезапно появилата се фирма вече има сайт, налични са снимки на управляващите и основния й притежател, нейни представители говорят публично, насрочена е дори среща с медиите идната седмица.Що се отнася до мистериозната компания - официално тя е притежание основно на белгиец консултант и инвестиционен банкер, живеещ от години в Русия. А връзките около него водят към руски бизнесмен, близък на Путин. Тоест версията, че Цветан Василев прехвърля на нова своя фирма притежанията си в България, за да ги спаси от национализация, звучаща най-валидна на пръв поглед, не се оправдава. Потвърждава се другата - че в играта влиза нов участник, подкрепен с пари от Русия и може би покровители в Кремъл. Независимо кое от двете е истината (за което няма как да има сигурност в момента), сега основният въпрос е дали държавата ще се съгласи да вземе тези пари. Тоест топката е в полето на най-висшите управляващи и лично на премиера.
Тройката на раздора
Към момента БТК е с разкъсана между три собственика: малко над 43% са на Цветан Василев през няколко дружества, малко над 33% - на лондонското инвестиционно звено на руската ВТБ - VTB Capital, и останалото - на кредиторите на групата на телекома, начело с американеца Майкъл Тененбаум. След затварянето на КТБ Василев се оказа в странство, без позиции в страната, обвинен в най-големия банков обир на съвременната българска история, но все пак собственик на основен дял в огромни и атрактивни компании. Най-важна от които е БТК. От месеци именно това му безценно притежание е обект на опити за овладяване. Първо - от страна на доскорошния му партньор тук Делян Пеевски, а после и от самата ВТБ. За момента обаче тези опити приключват безуспешно, като междувременно всички са наясно, че Василев се опитва бързо да намери купувач както на дела си в БТК, така и на останалите си владения. С идеята, когато доведе такъв, парите да бъдат дадени на държавата, а срещу това Василев да получи един вид индулгенция от управляващите.
С обявяването на договорката с никому неизвестната доскоро компания очевидно се цели именно това. Въпросът е дали операцията ще успее, дали сделката изобщо ще бъде допусната, дали държавата ще получи наистина някакви пари и какво ще се случи в резултат с компаниите, обект на цялото прехвърляне.
"Идваме с 900 млн. евро"

Компанията, която сама съобщи, че купува контролен дял в БТК и други дружества в България, се обявява като LIC33. Сайтът й беше създаден в четвъртък сутринта, а малко по-късно на него излезе и официално съобщение за сделката, озаглавено "Инвеститор от Европейския съюз идва, за да рефинансира 900 млн. евро в България". По-нататък се твърди, че дружеството придобива контролен дял в БТК и други водещи фирми в страната. "Бившият собственик безвъзвратно е продал активите си срещу готовност на инвеститора да рефинансира всичките му дългове към различни банки. Първоначалната оценка на консолидираните дългове, които ще бъдат рефинансирани, е 900 млн. евро", пишат от LIC33. Според съобщението транзакцията чака одобрение от регулаторите, а новите инвеститори вече са стартирали "усилията си за рефинансиране и преструктуриране с оглед ситуацията да се стабилизира".
Малко по-късно мобилните телефони на Кайро и Бауър бяха заличени от сайта на LIC33.
Банкерът беглец и неговото спасение
В графата "текущи проекти" на сайта на LIC33 е отбелязана само и единствено "Специалната ситуация в България", а като "описание на проекта" са изброени компаниите, обект на покупка: голям телеком (явно БТК), инфраструктурна компания в телекомуникациите (вероятно "НУРТС България"), работещи компании в сферите на отбраната и авиацията (лесно може да се разпознаят "Дунарит" и "Авионамс", където вече Луврие се озова в ръководството), и други активи в медиите и недвижимите имоти (логично е да се има предвид "ТВ 7", около което в медиите вече беше спрегнато името на близкия до Путин Константин Малофеев). Като план на проекта е описано, че на първия му етап той предвижда придобиване на активи, рефинансиране на дълг и консолидация на дялови участия. Впоследствие - инвестиции в оперативния бизнес за подобряване на представянето му, а накрая - изход, след като целите като подобрени резултати на компаниите бъдат постигнати. Подчертава се, че участниците в LIC33 са отворени за различни форми на сътрудничество както с финансови инвеститори, така и с компании от съответните индустрии.
Според източници на "Капитал", преговорите между Цветан Василев и Пиер Луврие са протичали през последните два-три месеца и в случая по никакъв начин не става въпрос за спешна сделка, сключена с цел да се избегнат последствията от специално приетите поправки в закона за банковата несъстоятелност, с които държавата ще опитва да си възстанови част от парите, изгубени заради затварянето на КТБ.Това показва, че е вероятно поредицата на събитията да е обратна - законовите промени да са провокирани от преговорите на Василев и няколко спечелени от неговия лагер дела напоследък, които му върнаха контрола върху някои парчета от някогашната му империя. И това да е катализирало обявяването на сделката предсрочно.
Едните руснаци, другите руснаци
Интересен въпрос в случая е дали и доколко ВТБ, крилото й VTB Capital и местните му представители (Милен Велчев, брат му Георги и Красимир Катев) са били запознати с преговорите между Луврие и Василев и сделката за БТК. Според повечето източници на "Капитал" - по-скоро не, макар и да има информация за проведена среща на Луврие с хора от VTB Capital. Дали договорка е имало между Луврие и ВТБ в Москва, не е ясно. Но според повечето източници за екипа в София съобщението от сряда вечер е било изненада, а сделката със сигурност не включва дела на VTB Capital в БТК. "Що се отнася до миноритаря Тененбаум, той със сигурност не иска да продава дела си сега", твърди човек от индустрията.
Излиза, че с хода си с Луврие Василев поставя доскорошните си партньори в БТК в странна ситуация, от която развоят е трудно предвидим. ВТБ е агент по мостовия заем, според споразумението за който до 22 май трябва да се осигурят 150 млн. евро. Ако парите не бъдат намерени и срокът не бъде удължен, банката е длъжна да обяви за продажба акциите на едно от дружествата нагоре по веригата на собствеността на БТК, които са заложени пред нея. И не може просто да ги усвои, въпреки че пак тя държи основната част от заема. В случай че сумата бъде внесена от Луврие или който стои зад него, то ВТБ просто ще си получи парите, което принципно е изгодно за банката, освен ако не цели повече.За самата БТК обаче цялото това прехвърляне никак не е полезно - извън имиджовия проблем от това, че компанията се свързва ту със заточен банкер, ту с руски националисти, подмятането й като заложница между различни финансови инвеститори тотално блокира вземането на стратегически решения и няма как да не създаде несигурност на оперативно ниво. И всичко това - на свръхконкурентен пазар.
Има ли кой да вземе парите
Винаги, когато става въпрос за продажба на БТК, независимо чия собственост е тя, сделка не може да има без съгласието на правителството, специалните служби и премиера. Телекомът е част от пакета на националната сигурност по ред причини, някои чисто технически. Затова и сега, дори Цветан Василев и Пиер Луврие заедно с който и да стои зад него, да имат сделка, тя няма как да бъде финализирана без одобрение от висшата изпълнителна власт в България, и разбира се - регулаторите.
Според източниците на "Капитал" Луврие, много вероятно, е само консултантът - лице на друга група с руски корени. Въпрос на проучване от специалните служби сега е да се разбере вярно ли е това и дали зад инвестицията в момента стоят пари на Константин Малофеев. Ако последното е така, то решението да се вземат ли тези 900 млн. евро ще е доста трудно. От една страна, парите са много и изглежда справедливо държавата да ги получи - в крайна сметка покупката на всички дружества, за които говорим, от Цветан Василев е финансирана с пари от КТБ. От друга обаче, ако се окаже, че милионите са от човек със забрана да инвестира в Европа, рискът за България и премиера й не попада в категорията "приемлив". А временно или междинно решение трудно може да се измисли.

Сряда вечер. Парламентът току-що е приел специални законови поправки, с чиято помощ държавата ще се опита да си възстанови изгубените милиарди от КТБ и собственика й Цветан Василев. Включително и като връща имущество, озовало се в трети лица. През това време ангажираните с битките за преразпределение на разпадналата се империя на Василев разсъждават доколко всичко това ще се отрази на тяхното късче от пъзела, но иначе се занимават с ежедневните си дела. Никой не очаква това, което ще се случи малко след 20 ч. вечерта: БТА пуска съобщение, че неизвестна компания е купила мажоритарен дял в БТК и други дружества, контролирани от Василев.
Шах. Както и да го погледнем, обявлението е изненада за всички в играта - от най-ниско до най-високо ниво. Не го очакват нито в самите компании, нито в българското крило на руската банка, съакционер в БТК - ВТБ, нито дори дълбоко в лагера на самия Цветан Василев. Що се отнася до по-незапознатите - името на компанията дори не може да бъде намерено никъде в световната мрежа.
60 коментара
На ход са Сопола и компания.
Бих заложил, че Мавродиев и останалите представители на "държавата" ще намерят кусур на "инвеститора" за разлика от ситуациятя при пропадналата "покупка" за ПФ Доверие, когато явно никой не откри нищо нередно. Интересно е и Боко какво "мисли" по въпроса.
(В България толкова понятия са напълно условни, че употребата на кавички е неизбежна.)
Съмнява ме с парите от БТК , Василев да си купи индулгенция от държавата !
Дали има начин да му блокират дела за да се покрият загубите с КТБ ?
Поредната мафиотщина, която цели допълнителното засилване на съветското влияние у нас... :-(
Позицията "Идваме да дадем 900м на Българите" ми се струва смехотворна.
Е пък, ако дадат 900м евро на КТБ, то тогава "дупката" в капитало няма ли да падне на половина?
Има някаква схема, дето не се знае и това е. Тази информация по медиите е за масата от обществото... Реално се случват други работи...
Мдааа, определено нещата не са така като са написани, нито както се натрапват на други места в пространството. Мафията си поиска преди година от ЦВ няколко златни кокошки, БТК, Петрол, Дунарит....Той отказал и започна политически проект срещу тях. Нещата загрубяха и начело с главатаря на прокурорите, МВР и БНБ беше ударена КТБ, затворена..., а ЦВ прогонен в чужбина и държан там с игрите на прокуратурата. Започна разграбване на активите, като държавата бе принудена да плати сметката към депозантите. На големите вложители като Костов, Вежди....тихоммълком им върнаха парите да не грачат, а прехвърлянето на златните кокошки започна безпроблемно. Сега научаваме за някои от сделките, но след време истината ще е ужасяваща.
Това което виждаме е само сянката на това, което се задава- Конфуций.
Куха компания без капитал регистрирана в Люксембург с връзки до санкционирани лица от обкръжението на Путин. Ако разрешат сделката първо ще е престъпно и второ мога да се обзаложа че определени активи ще бъдат заложени в не случайна банка с дълг към държавата.
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#3] от "Евразиеца":
Кои сте "всички", групата с опорните точки ли?
Стягай чемаданите и бегай в Масква за инструкции!
"Ако последното е така, то решението да се вземат ли тези 900 млн. евро ще е доста трудно. "
Нищо трудно не виждам.
В такива сделки не само парите са важни. Става дума за комуникации и влияние, много влияние. Това, че точно руснаци се опитват да придобият такова влияние, не е за чудене.
Правителството да си опича акъла и 10 пъти да мери, преди да отреже!