България е трета в света по атрактивност за аутсорсинг
Проучването на Cushman & Wakefield ни нарежда на първо място в Европа


Деница Симеонова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Бурното развитие на аутсорсинг индустрията в България ни подреди като лидер в поредна позитивна класация. Само за година страната се e изкачила с 11 позиции в проучването на Cushman & Wakefield като една от най-привлекателните аутсорсинг дестинации. България заема трето място по атрактивност в сектора за 2015 г. (виж таблицата), като според консултантската компания е утвърдила мястото си в областта на изнесените услуги. Основна причина за това са високообразованите специалисти и силното чуждоезиково обучение. Индексът на Cushman & Wakefield показва колко е привлекателна една страна за BPO сектора (аутсорсинг на бизнес процеси). Проучването включва 36 държави от целия свят, а подреждането е според условията за бизнес, рисковете и разходите. България вече традиционно присъства в класации от този тип. Миналата година страната влезе в топ 10 и в подреждането на консултантите AT Kearney, където беше единствената страна от Стария континент сред лидерските позиции.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Защо сме на едно от първите места в света?
Ами защото този бизнес, аутсорсинга, няма почти никакви допирни точки с държавата(т.е. администрацията).
Евтина работна ръка, знаеща езици. Коя друга членка на ЕС я има в тази класация.
Защо трябва отново да сме черногледи?
Това е добра новина - възможност за привличане на повече чужди инвестиции. Нали се оплакваме и от високата безработица - ето ни ги и новите работодатели.
До коментар [#2] от "Marin Nikolov":
Горе има таблица с някои от държавите в класацията и там се вижда, че в нея влизат и Румъния, Унгария, Чехия и Полша. Според самата класация на сайта на Cushman & Wakefield, други държави-членки на ЕС в нея са Литва (11-о място), Германия (25-о място), Великобритания (27-о място), Испания (33-о място), Холандия (34-о място), Франция (35-о място) и Ирландия (36-о място).
Впрочем, не бива да се забравя, че работната ни ръка е "евтина" от гледна точка само на компаниите аусорсващи у нас. Ако критерият ни е стандартът на живот в България, работещите в аутсорсинг сферата са сред хората с най-високи доходи - а тяхната икономическа активност дърпа нагоре доходите и в други бизнеси.
Тази статия всъщност е тревожна. За езиковите познания, които хората имат, получават смешни заплати, от порядъка на 500-600 евро. И тук не става дума за стандарта на живот в страната - а за това, че повечето такива дейности са изключително психически натоварващи. За съжаление обаче, след университета, няма други опции. Така в подобни компании всъщност попадат хора, които са завършили най-често хуманитарни специалности, които грам идея нямат какво работят, но говорят добре чужди езици. И шансът да се развиват в областта, в която са следвали, е сведен до санитарния минимум. На въпрос към мениджър в тази област защо този бизнес се измества към България, отговорът беше "Хората тук говорят по-добър английски от служителите ни в Бангалор". Да бъдем горди, че сме по-добрата Индия.
Средната заплата в България е малко над 300 евро. Средната заплата в аутсорсинг индустрията едно че е над 600 евро, но и 600 да беше, пак щеше да е два пъти по-висока от средната за страната. Това не са "смешни пари" в нито един смисъл на тази дума.
Иначе, хората могат да се натоварват навсякъде, но лично аз предпочитам тежките "психически натоварвания" в аутсорсинг индустрията пред безгрижния живот в мините на Ковачки или разпадащите се останки от соца, които държавата продължава да води към дъното като БДЖ и родните пощи.
И, разбира се, не е вярно, че хората "нямат грам идея какво работят" - тъкмо напротив, повечето хора в бизнесите с висока добавена стойност придобиват доста повече и по-релевантни на информационната епоха знания и умения, отколкото навсякъде другаде.
Така де, новината е добра и не е. Добрата страна е, че сме интересни и докато в държавата ни нови места не се откриват лесно, това е възможност за младите, за развитие на интеракцията в мултикултурна среда и усвояване на добре работещи западни модели.
До коментар [#1] от "fras":
И най вече, защото този бизнес не се управлява от назначени "Капиталисти".
Всичко което не е под техен контрол се развива-софтуер,аутсорсинг,..
Всички бизнаси на наш'те дрОгаре пропадат и завличат нацинален капитал- Туризъм,Строителство,Енергетика,...
До коментар [#6] от "Drukarka":
Смешни? За нискоквалифициран ИТ труд в най-бедната държава членка получават дори много добри пари. Това е средната заплата в някои държави членки и минималната в доста по-напреднали икономики от нашата.
Като повишим нивото на квалификация, ще се повиши и заплатата. И сега по-висококвалифицираните взимат от 1500евро нагоре.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.