Слънчев износ
Много български фирми участват в изграждането на фотоволтаични паркове по целия свят


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
След още 2-3 до 5 години тока от слънцето ще е по-евтин от тока от атомни, газови и въглищни централи.
Пълно губене на време.
Използват се толкова ресурси, земя, субсидии и накрая тока излиза 5 пъти по скъп от нормалният.
Особенно сега с ниските цени на енергоресурсите (газ и петрол) тока от Перките и Слънчевите панели ще излиза 10 пъти по-скъп.
Но фирмите за перки и слънчеви панели имат лоби в правителствата и ни принуждават да купуваме скъпия ток.
До коментар [#1] от "today":
По скоро,този срок ще настъпи в момента , в който се върне инвестицията в един соларен парк, а срокът за това е средно около 7-9 годиния,(според това с кредит или не е правен парка) себестойността на енергията практически ще е малко над нулата , заради единствено администативни разходи и малкото такива за текуща подръжка на инсталацията.
п.п. Цената на енергията от Козлодуй, затова е около 4-6 стотинки на квтч, защото инвестицията в централата (разходите за построяването и) е върната и в момента в тази цена влизат основно административните разходи и разходите за подръжка на съораженията.
[quote#3:"нуцо"]По скоро,този срок ще настъпи в момента , в който се върне инвестицията в един соларен парк, [/quote]
И колкото повече поевтиняват ФВ и поскъпва тока от снабдителите, толкова по-изгодно човек да си сложи ФВ да си задоволява собствените нужди, или поне част от тях.
"Българските компании са адаптивни, имат опит и са изключително конкурентни"...
Нека някой още смее да говори с/у българският технически гений !
Развит още от соца и процъфтял през демокрацията - във всеки нашенец дреме по един "башмайстор" който смело сменя жичките от бушоните (преди не бяха автоматични) и бърка без страх из фасонките и щепсълите , заварява винкели със самоделния електрожен и подкарва стария "Москвич" със чук и тел (западняка за това вика специалист а хората му викат - адаптивност) !!!
Поевтиняване на компонентите ,по-малко регулации ,независимост от монополисти - размечтах се нещо , а защо не ...
Няма по-висока цена от тази на конвенционалните енергоизточници - войни, конфликти, милиони човешки жертви, корупционни схеми, самозабравили се финансово-енергийни вампири, замърсяване... Нима това не е част от цената, която всички плащаме повече или по-малко.
[quote#3:"нуцо"]Цената на енергията от Козлодуй, затова е около 4-6 стотинки на квтч, защото инвестицията в централата (разходите за построяването и) е върната и в момента в тази цена влизат основно административните разходи и разходите за подръжка на съораженията.
[/quote]
Така е, но в цената би трябвало да влизат и разходите за преработката и безопасното съхранение на отработеното гориво. Тези разходи ще ги има още десетки хиляди години след като "Козлодуй" отиде в историята.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.