Вторият по големина фонд за земя напуска борсата
"Агро финанс", в който дружества на основателите на "Винпром Пещера" държат 99%, ще се ликвидира за шест месеца


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Второто по големина дружество за земеделска земя на борсата "Агро финанс" се подготвя да напусне БФБ. Това ще стане през ликвидация - т.е. продажба на земята, защото такова е законовото изискване за специализираните публични компании за имоти и вземания (АДСИЦ). Предложението е на основния акционер с над 99% - "Агрион инвест". Желанието за напускане на борсата се вижда от подадено в търговския регистър допълнение към дневния ред за общо събрание на 4 май. Като причина за ликвидирането на компанията се посочват глобите, ако чужденец придобие земя. Тъй като публичните дружества не могат да контролират в реално време кой купува от акциите им на борсата, е възможно през тях законът да бъде нарушаван.
Според "Агрион" публичното дружество може да бъде ликвидирано бързо, в рамките на половин година. Продажбата на 140 хил. декара земя по принцип е бавно и бюрократично занимание. Затова краткия срок кара анализаторите на пазара да очакват пакетна сделка, при която най-вероятния купувач е сегашния мажоритарен собственик.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
KLETA MAJKA BALGARIQ
Да си призная, не ми звучи като истинска причина посочената като такава за евентуалното оттегляне.
За мен има два варианта - единия е натиск ( вместо лобиране) върху определени партии и/или депутати за иницииране и ускоряване на желани промени, а другия вариант е вид спекулация .
Истината ще се разбере, но след като 95% от земята е отдадена и се обработва и носи доход по 48лв/декар, това показва една много прилична възвращаемост на подобна инвестиция. Отделно цената на земята и ценността на плодородната земя ( един вид пазарната оценка) няма как да не растат във времето, така че зад тези формални стъпки и/или намерения стоят други мотиви.
До коментар [#2] от "tsvetko_51":
Цветко, тук е една голяма игра да кажат разбираш ли колко съсипваме борсата като пазим последната си ценност - земята. Земята за която нашите дядовци и прадядовци кръв са ляли. Но целите, които се преследват с премахването на този закон нямат нищо общо с националната отговорност. Точно лобистки натиск са всички инсинуации, че щели да фалират някакви най-вече чужденци. Ликвидация го наричат, но реално прехвърлят земята на българин и продължават да оперират. Аз лично не виждам никакъв проблем за инвеститора в това освен някой друг допълнителен договор.
Вероятно ще ме изтриете, но същата поръчкова статия я има и в други икономически вестници. По-добре е обаче да не ме триете, а да запазите свободата на словото :).
До коментар [#3] от "Един Българин":
[quote#3:"Един Българин"]Цветко, тук е една голяма игра да кажат разбираш ли колко съсипваме борсата като пазим последната си ценност - земята. Земята за която нашите дядовци и прадядовци кръв са ляли.[/quote]
По въпроса за "последната ценност", т.е. земята, която трябва да пазим, аз съм на малко по различно мнение.
Доколкото няма как някой да вземе земята и да я изнесе, например, това което е свързано с пазенето, за мен е контрола, да не се скапва химически и изтощава или когато е свързана с природата и екологията, да не се бетонира, например.
Но това са все функции на държавата и регулациите, неща, които са си наш, съвсем вътрешен проблем, а не на това кой е номинален собственик на някакъв парцел.
И както виждаме, съвсем наши хора, българи, са готови да направят тази същата наша хубава земя на нищо, дали с зверска експлоатация или чрез бетониране, намират му начина, без значение, че са наши сънародници.
Необходим е закон и ред и ние, чрез хората които избираме, да осигурим спазването - проста работа, ама не ни се получава от доста време:).
До коментар [#4] от "tsvetko_51":
От това също трябва да я пазим, но виждаме какъв е контрола когато собственик е някаква офшорка или "някакви чужденци", които не са от тук и са за малко. Отиват "собствениците" в ЮАР, а ние тук да му мислим. Да няма да си я вземат с тях, но могат да я съсипят с ГМО освен с химикали. Законът е показал, че когато работи тук е за българи. За останалите няма закони (примери много).
Друг проблем изпират едни пари като изкупуват голяма част от плодородната земя (което не е проблем за съвеременен сериозен инвеститор) и доматите вместо 5 лв стават 10-15+ защото те така са решили. Решението - "Ще внесем от Турция няма проблем". А няма ли? Освен че скапваме собственото си производство и работни места внасяме безвкусни домати . . . И това е само пример . . .
Е кой тогава да ни е виновен? Аз лично винаги се опитвам да купувам български стоки при сравнимо качество. За храните все още превъзхождаме вноса. Но ако водим неразумна политика въпросът е до кога?
Друг въпрос защо всички с качествена земя си я пазят, а само ние сме се отавили по течението, надявайки се че ще избегнем "бързеите"?
Доган и Пеевски чрез Агрион и лобистките промени в законите бавно и успешно изкупуват земята "пазейки" ни от чужденци, дето да не би да вземат да предложат малко по-висока цена, дето не им оттърва.
"Ромфарм компани", която в момента е най-големият притежател на земя с повече от 1 млн. дка.
А колко стотици дела се водят срещу Ромфарм, заради незконно придобиване на земя, никой не пише?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.