Сладко-соленият акциз на Москов
Министерството на здравеопазването предлага да се облагат с 10% акциз храните с високо съдържание на трансмазнини, захар, сол, газираните и енергийните напитки


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"Вече не става въпрос само за забраната на цигарите. Занимаващите се с публично здраве тепърва трябва да пазят хората и от големите производители на храни, на газирани напитки и на алкохол. Държавите трябва да имат добре работещи регулатори, които да защитят населението – независимо дали от замърсена храна, необезопасени медицински продукти, тютюн, шофиране в нетрезво състояние, замърсяване на въздуха, инфекциозни болести или от предлагането на пазара на нездравословни храни и напитки за децата." Това е част от изказване на д-р Маргарет Чан, генерален директор на Световната здравна организация, което показва посоката, в която ще се движи политиката на СЗО след препоръките за забрана на тютюневия дим, еднаквите опаковки на цигарите и предупредителните надписи върху тях. Това рано или късно чака всички продукти, които доказано са вредни за здравето.
Унгария от 2011 г. облага вредните храни, в Чили има предупредителни надписи, които заемат 20% от опаковката на храни с определено съдържание на мазнини, сол и захар. Тайланд смята, че до 50% от бутилките с алкохол трябва да бъдат облепени със здравни предупреждения. Норвегия налага акциз върху тортите, Дания и Финландия - върху сладоледите и шоколадите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Устойчивата промяна в поведението на голяма група хора се постига чрез работа на 4 нива - информация (само 3% от хората променят поведението си само с информация), нагласи (15-20%), умения (35-40%) и среда (6-70%).
Т.е., на всички хора трабва да се обясни кои храни са вредни, защо и как (информация). Всички трябва да се съгласим, че е по-добре да избягваме тези храни (нагласи). После да се научим как да заместваме вредните храни с нещо полезно или поне безопасно (полезни храни и напитки, медитация или секс за намаляване на стреса, алтернативни източници на удоволствия). Накрая вече е средата - а, си хапнал нещо вредно, а веднага някой ти напомня (етикет, смарт-часовник, приятел или нещо такова). За да сме сигурни, че работи системата, трябва да има непосредствена, неизбежна и еднаква обратна връзка за всяко желано или нежелано поведение.
(Последното изречение може да използвате и за оценка доколко работи правосъдната система.)
ненаситността за данъци на властниците върху робски народ, е добре описана от действията на Абдулрахман паша. Така е днес и у нас, хипертимния психопат Петър Москов е на път да се прокара още едно ограничение и акциз. не забравяйте че турците са вземали данък за изтърканите си зъби от раята , докато ги гощавала.
Разбира се в социалистическа Европа е така, а в посткомунистическа България е още по лесно. Давай , Москов, скоро ще ти плащаме и затова че си си загубил времето като министър, защото не си мгъл да се усъвършенстваш като анестезиолог. Така да се каже ще ти платим по ЗОДОВ
Един плаща друг получава услуги от държавата.
Защо бюджета се пълни от ДОД, ДДС и акцизи? А при харченето, колкото повече собственост има даден човек, толкова повече получава от държавата? във вид на инфраструктура, охрана.. съдилища и какви ли не още субсидирани дейности, помагащи на собствениците да си запазят собствеността..
Сега нов акциз... После защо има огромно неравенство в България.. ами как няма да има - работещите и тия консумиращите и да искат не могат да настигнат кастата на собствениците, щото собствениците нищо не плащат.. обратното, данъците от работещите и консумиращите отиват за обогатяване на кастата на собствениците - подобрява им се инфраструктурата около имотите.. охраняват им се безплатно/данък сгради е символичен и не стига за нищо/. Цялата държавна машина работи много повече за тях отколкото за тия които нямат нищо. Накрая обаче плащат само работещите и консумиращите.
После се чудим защо има толкова много изоставени имоти, защо навсякъде е мизерия, защо няма работа.. ами богатите са си богати и не си дават зор, другите работят, но от доходите им насила се взимат данъци за да се плащат удобствата на собствениците най-вече.
http://mickideas.blogspot.com
Пълна идиотщина.
Вредни храни няма!
Има вредни хранителни навици.
„Всеки продукт или съставка, които са одобрени за употреба в ЕС, могат да се консумират като част от балансиран хранителен режим. В този смисъл няма нездравословни продукти, а по-скоро нездравословни хранителни режими, твърдят представители на сектора.“
---michael-moss-extended-interview-pt--1
ГЛУПОСТИ! То по принцип и тютюнопушенето не е толкова вредно, ако се придържаш до 2 цигари на седмица, но също като него вредните храни водят до пристрастяване и увеличаване на консумираното количество. А компаниите целенасочено създават продукти, които да те стимулират да ядеш повече и повече. Който се интересува, може да прочете „Сол, захар, мазнини“ на Майкъл Мос. В нея той описва как големите компании се целят към създаване на продукти, в които се достига „точка на блаженство“, което ще рече, че храната е максимално вкусна, без да е удовлетворяваща, за да не спираш да ядеш. Ако се чудите защо като отворите опаковка чипс или снакс не можете да спрете да ядете, това е свързано пък с термина „изчезваща калорична плътност“ или „vanishing caloric density“. Така че представителите на сектора да престанат да лицемерничат...
Ето връзка към интервюто на Джон Стюарт с Мос, че на български няма много резултати онлайн: http://thedailyshow.cc.com/videos/4eqtut/exclusive
От една страна първо може ли да видим публичен отчет за:
1. Размер на приходите от акциз върху цигарите;
2. Колко % от събраните приходи се използват за профилактика и лечение.
От друга страна - да ни е честит здравния фашизм.
Подкрепям идеята, но както авторът на пъривя пост каза - трябва хората да бъдат информирани. Аз съм шокиран, как хората не знаят какво са мазнини, транс-мазнини, какво действие имат въглехидратите, протеинът и мазнините в човешкото тяло, и как се усвояват. Такива елементарни знания ми помогнаха на мен да се преборя с излишните ми 120 кг, и с активен спорт, разбира се. Само ме е страх, че има голяма вероятност този данък да потъне в нечии джобове, а информационните кампании да нямат желания ефект, особено ако парите бъдат раздадени на няКОЙ, много млад и проспериращ бизнесмен, с неясен произход на средствата/
НЕ ИСКАМ НИКОЙ ДА МИ КАЗВА КАКВО ДА ЯМ. НЕ НА ТОЗИ ЗАКОН. НЕ НЕ НЕ НЕ НЕ НЕ НЕ
[quote#1:"Никола Йорданов"]Устойчивата промяна в поведението на голяма група хора се постига чрез работа на 4 нива - информация (само 3% от хората променят поведението си само с информация), нагласи (15-20%), умения (35-40%) и среда (6-70%).
Т.е., на всички хора трабва да се обясни кои храни са вредни, защо и как (информация). Всички трябва да се съгласим, че е по-добре да избягваме тези храни (нагласи). После да се научим как да заместваме вредните храни с нещо полезно или поне безопасно (полезни храни и напитки, медитация или секс за намаляване на стреса, алтернативни източници на удоволствия). Накрая вече е средата - а, си хапнал нещо вредно, а веднага някой ти напомня (етикет, смарт-часовник, приятел или нещо такова). За да сме сигурни, че работи системата, трябва да има непосредствена, неизбежна и еднаква обратна връзка за всяко желано или нежелано поведение.
(Последното изречение може да използвате и за оценка доколко работи правосъдната система.)[/quote]
Аз знам кои храни са вредни и точно тях обичам.
Моята максима е: ако ще да живея с 20 години по-кратко НО КАКТО МИ ХАРЕСВА.
Една шкембе чорба и 2 бири,молим!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход