ПИБ ще капитализира печалбата за 2014 г.
Заделен като буфер ще бъде и финансовият резултат за тази година


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Първа инвестиционна банка (ПИБ) ще капитализира печалбата си за 2014 г., реши общото събрание на акционерите в понеделник. Отчетеният финансов резултат от 30.531 млн. лв. ще бъде отнесен към други резерви с общо предназначение. Това означава, че акционерите няма да получат дивидент. След като през лятото на миналата година банката беше потърпевша от масирано теглене на депозити и държавата й оказа ликвидна подкрепа, в ПИБ се прилага план за преструктуриране, съгласуван с Европейската комисия. Параметрите му не са публично известни, но може да се предположи, че капитализирането на печалбата е сред изискванията в него, тъй като това води до натрупване на буфери, каквито може да се окажат нужни след оттеглянето на държавната подкрепа и след резултатите от стрес тестовете на банковата система догодина.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
А парите ще връщат ли?
Без да искам да звучи като реклама - в момента по разплащателна сметка ПИБ дават по-висока лихва, отколкото някоя от "сигурните" банки дават за 12 месечен депозит.
Един въпрос - при условие че парите ми ще бъдат изплатени от всички данъкоплатци (тоест, нося равен риск независимо къде ги държа, просто ще трябва да преглътна неудобството да не разполагам с тях няколко месеца) - според вас къде да си държа парите?
До коментар [#3] от "lxo07370614":
Ами пробвай да ги държиш в някоя гръцка банка, като ти е все тая какво ще се случи с парите ти, ама май май не е много умно
До коментар [#4] от "army":
Ако гръцката банка ми дава 10% лихва - и българската държава ми гарантира, че ще си получа парите (което е гарантирано и с европейска директива - тоест, за да не се случи, отиваме на излизане от ЕС) - според теб - защо да не ги държа в такава?
До коментар [#5] от "lxo07370614":
Много ми се вижда разклатена ситуацията в Гърция, ЕС няма да им дава заеми вечно, пък и гърците вече изпадат в паника и теглят масово парите си, няма как да не се отрази и у нас цялата ситуация
До коментар [#3] от "lxo07370614":
Пич, парите ти не ги плащат данъкоплатците, а Фонда за гарантиране на влоговете, а неговите пари идват от всички банки в страната. Всяка година се внасят пари от тях в него.
До коментар [#7] от "miropenkov":
Както може би (не) знаеш - парите за измамата КТБ надвишават двойно събраното от банките. Според теб откъде идва разликата - защото според мен идва от държавата.
В ситуация, в която държавата покрива риска ми да държа парите си при по-висока доходност - няма проблем да я получа. В същата тази ситуация аз, като данъкоплатец, желая настойчиво държавата да използва всички механизми за контрол над банките - защото сметката за нечие приказно богатство я плащаме ВСИЧКИ.
До коментар [#8] от "lxo07370614":
Държавата не ги дава на Фонда, а ги заема, за да се изплатят сега парите на хората, а в последствие всичко, което се събере от активите на КТБ се дава на Фонда. Фонда ги ВРЪЩА парите. Не съм сигурен дали не плащаше и лихва за тези пари. Има голяма разлика от това, което представяш. Разписано си е в законите, можеш да ги прочетеш ако искаш.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.