Новият брой:
Какво се случва в държавата

Жан-Жак Сахел: Надявам се българският домейн .бг да бъде пуснат скоро

Вицепрезидентът за Европа на ICANN пред "Капитал"

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Кои са основните предизвикателства пред глобалната мрежа в момента?

- Най-често изникват две неща – защита на личната неприкосновеност и киберсигурността. Това са основните теми, които правителствата искат да се дискутират, и продължават да бъдат изключително важни с нови и нови въпроси по тях. Други популярни теми са облачните технологии, като става въпрос не само за ползата им за икономиката, но и някои опасения от законодателна гледна точка, например използване на големите масиви от данни (big data) за интернет на нещата (Internet of Things). Допреди няколко години много малко хора знаеха този термин, но той вече не само се популяризира, но и се превръща в реалност. Именно интернет на нещата е пример за технологии с голям потенциал за икономиката, но и в същото време има доста технически въпроси, които трябва да се уточнят. Освен това има и неизвестни как всичко ще се контролира и вкара в законови рамки.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • nikoletam
    • - 1
    • + 5

    Домейна .бг е само едно ненужно препятствие за достъпа до ресурси и повод да се плащат нови безсмислени такси, без да има някакъв здрав смисъл.
    Бизнесът вероятно няма да се ползва от тази екстра, тъй като тя не му носи нова добавена стойност, но държавната администрация ще започне да "купува" новите домейн имена С НАШИТЕ ПАРИ !!!

    Нередност?
  • 2
    elenko avatar :-|
    Eenk

    Изключително безсмислено занимание, още разходи за фирмите, възможност за скам (ще регистрирам пибанк.бг като скам сайт и иди ме търси после) и SEO врътки.
    Трябва да се знае, че електронна поща не може да работи на кирилица.
    Как ще си пишете с чужденци от този домейн? Китай да не би да ползват домейни с йероглифи, а са милярд хора?

    Нередност?
  • 3
    elenko avatar :-|
    Eenk

    В горното исках да кажа, че ел. поща не може да работи на домейн на кирилица. Сори за грешката.

    Нередност?
  • 4
    venimarkovski avatar :-?
    Вени Марковски

    До коментар [#2] от "Eenk":

    Всъщност Китай ползват домейни на китайски, при това отдавна.
    .中国 и .中國 означават .китай; отделно от това има нови домейни - 游戏 , 企业 , 广东 , 佛山 , 手机 , 商标 , 网址 , 商城 и т.н.

    Но, разбира се, не се оставяйте на някакви факти да противоречат на мнението Ви. И населението на Китай е 1,39 милиарда; сбъркал сте с има-няма 390 000 000 души.

    Нередност?
  • 5
    funcy74 avatar :-|
    МилевГео

    Много ми е интересно кога държавата ще създаде нормативна база, която да регламентира законово процесите по продажба и придобиване на домейни? Ключов момент е и арбитрирането на домейни от конкретен извънинституционален арбитраж(според мен е подходящ този на БТПП) или от съдилищата(делата по интелектуална собственост са подсъдни като първа инстаниция на окръжните съдилища). В момента всичко е разграден двор, ако ти откраднат ".бг" домейн(има около 5 начина) се оплакваш на арменския поп...Някой замисли ли се над това....или не е важно? В "Регистър.бг" ЕООД има една измислена арбитражна комисия, която опосредява всички тези щуротии, като ВКС изрично е казал, че тя не е арбитражен съд. Сега ново такова правно нищо ли ще създадем за новия домейн ".бг"? Питам аз, до кога така ще я караме в 21 век? В САЩ има специален закон за интелектуалната собственост онлайн, в Англия, Германия, Франция и Швеция също. Една европейска Директива 2004/48/ЕО ни задължава подобен законодателен акт до 2009г. да е част от БГ законодателството, ама тук си траем....не ни трябват "щуротии". Абе хора домейните не могат да се продават на принципа на кило домати, защото зад един домейн в БГ вече стоят мултимилионни бизнеси и ако мога да взема домейна на някой без правни последици, значи сме застанали на ръба на пропастта и гледаме в нея! http://iusauthor.com/publikacii/274-zakon-za-intelektualna-sobstvenost-v-internet-v-bulgaria.html

    Нередност?
Нов коментар