Милионите в житата
Компаниите на Светлозар Дичевски отново окупират челната петица по получени субсидии сред зърнопроизводителите
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
За земеделците календарът има по-различни измерения от този на другите бизнеси. Разбира се, основната причина са сезоните, които не предполагат никаква логика годината ти да започва в средата на зимата. Но все повече началото на астрономическата година се превръща и за тях в ключова отправна точка по една много проста причина - плащанията на субсидиите. Те бяха изтеглени по-рано преди няколко години под натиска на зърнопроизводителите, като от тогава традиционно държавата изтегля краткосрочен заем до получаването на средствата от Брюксел. Така за сметка на малко лихви за бюджета земеделците получават парите си по-рано и могат да се подготвят за реалното начало на календара си.
През 2015 г. по тази отъпкана пътека 949 млн. лв. бяха разплатени на 94 хил. земеделски производители. Общо бюджетът на директните плащания намалява спрямо година по-рано и е малко над 1 млрд. лв. А предвид на системата на субсидиране на декар обработваема земя няма и изненади сред големите получатели 20-те най-големи зърнопроизводители в страната. Те са получили 5.8% от цялата сума за директни плащания, или 55.5 млн. лв. при над 60 млн. лв. година по-рано. Средствата отново са разпределени между същите производители, а върхът на най-големите и тази година е окупиран от 5 компании, свързани с бизнесмена Светлозар Дичевски, получили общо 24.3 млн. лв. Общо приходите на 20-ицата са 587 млн. лв., а печалбата - 69 млн. лв. Това е повече от получените субсидии, което е добър знак че компаниите могат да са конкурентни и без доплащане. Като цяло и по двата показателя обаче има спад спрямо 2013 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
"отъпкана" и ??? в едно изречение
Нали щеше да има ограничение в обработваемите площи и щяха да се субсидират фирми,мисля до 10 000 декара.
Поредните ЕС простотии - субсидиите се дават на тия които нямат нужда от тях. Бюрокрацията не прощава. Даже и европейска да е.
Естествено че субсидиите са за големите.
За да вземеш субсидия трябва да си регистриран като земеделски производител. Като се регистрираш почваш да плащаш осигуровки по 90 лева на месец или 1080 лева на година, независимо дали работиш и се осигуряваш на друго място. И така субсидия от 30-40 лева на декар се обезсмисля ако гледаш по малко от 30 декара - а масово хората които имат някаква земя и искат да правят нещо с нея имат по-малко. Да арендоват допълнителна земя няма шанс, защото големите арендатори лапват всичко което се предложи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.