Сръбското министерство на икономиката е предпочело да не обявява публично кандидатите за приватизация на държавния дял в Telekom Srbija с цел на търга да бъде постигната най-добрата възможна цена, съобщава местният ежедневник Danas. В началото на този месец сръбският министър, отговарящ за телекомуникациите - Расим Ляжич, обяви, че предварителната оценка на кандидатите трябва да приключи до 17 август.
Източник от министерството е заявил пред изданието, че всички осем оферти, подадени за телекома, отговарят на изискванията, но списъкът с кандидати ще бъде обнародван след приключване на процеса. Според заложените изисквания кандидатите трябва да имат активи за не по-малко от 2 млрд. евро или годишни приходи от 500 млн. евро. Отговарящите на изискванията ще получат право да извършат дю дилиджънс на телекома, преди да представят финалните си оферти, за което ще разполагат с между 60 и 180 дни.
Българска връзка
Според съобщения в световните медии сред компаниите, проявили интерес, е и собственикът на "Мобилтел" - Telekom Austria, който на свой ред се контролира от групата на Карлос Слим America Movil. Тази седмица обаче австрийският вестник Die Presse съобщи, че компанията се е отказала от участие в приватизацията на сръбския телеком. Според изданието причините са високата цена, искана от Белград, ниската рентабилност на Telekom Srbija и нуждата компанията тепърва да бъде преструктурирана. Отделно от това ръководената от Слим група вижда възможности за разитие и в други пазари в региона като Румъния, Полша и Чехия. През 2011 г. Telekom Austria предложи 1.1 млрд. евро за 51% от акциите на сръбския телеком, но властите отхвърлиха офертата като твърде ниска.
В същото време най-големият руски мобилен оператор Mobile TeleSystems (MTS) потвърди официално интереса към потенциално участие в приватизацията на Telekom Srbija. Пред агенция ТАСС главният изпълнителен директор на компанията Андрей Дубовсков е заявил, че интересът към сделка за Telekom Srbija ще зависи от исканата цена и анализа на финансовите ползи от такова придобиване. Към края на първото тримесечие MTS е обслужвала над 100 млн. абонати в Русия, Украйна, Армения, Туркменистан, Узбекистан и Беларус.
Според съобщения в медиите и коментари на сръбски политици другите сериозни кандидати са Deutsche Telekom, Telekom Slovenije и няколко щатски инвестиционни фонда.
В началото на месеца списък с кандидат-купувачите беше публикуван от бившия сръбски министър на икономиката Саша Радулович, който е критик на плановете за приватизация. Според неговата информация, цитираща документ на агенцията за приватизация, в края на юли документи за участие в търга са пратени на Deutsche Telekom, Европейската банка за възстановяване и развитие, Telekom Slovenije, Advent International, Apollo Global Management, Mid Europa Partners, CVC Capital Partners, Novator Partners и Mobile TeleSystems.
Според същия източник в по-ранен етап са проявявали интерес Turkcell, BC Partners Abu Dhabi Investment Authority, Colbeck Capital Management, както и българската БТК. По-рано този месец източници на "Капитал" потвърдиха, че сделката е била разгледана, но според един от тях не е била подавана оферта.
Някои от останалите кандидати също са познати в България. Фондът Advent приватизира БТК, наскоро продаде инвестицията си в керамичния производител "Каи груп", а също е собственик на "Девин". Novator Partners пък е в орбитата на исландеца Тор Бьорголфсон, който също няколко години беше основен акционер в най-големия български телеком.
Пазарен лидер
Продажбата на мажоритарния дял в Telekom Srbija е част от усилията на сръбското правителство да намери частни партньори за жизнеспособни държавни предприятия. Правителството е най-голям акционер в телекома с дял от 58.11%. Други малки акционери държат 14.95% от акциите, служителите на телекома притежават 6.94%, а останалите книжа се държат от самата компания.
Telekom Srbija е лидер на сръбския пазар на мобилни и фиксирани телефони и интернет, който се оценява на 1.5 млрд. евро, отбелязва Bloomberg. Компанията освен това е мажоритарен собственик на втория най-голям телеком в Босна - Telekom Srpske, и контролира черногорския мобилен оператор M:Tel. През 2014 г. сръбската компания отчете ръст на консолидираната нетна печалба с 13.4% до 17.8 млрд. динара (148 млн. евро), а приходите от основна дейност са 122 млрд. динара (1 млрд. евро). За първото полугодие на 2015 г. компанията отчита ръст от 5.7% до 16 млрд. динара на печалбата преди лихви, данъци, обезценки и амортизация. Телекомът е пазарен лидер с над 4.5 млн. мобилни клиенти. В Сърбия има общо три оператора, които към края на миналата година са имали 9.7 млн. потребители, съобщават местните медии.
Сръбското министерство на икономиката е предпочело да не обявява публично кандидатите за приватизация на държавния дял в Telekom Srbija с цел на търга да бъде постигната най-добрата възможна цена, съобщава местният ежедневник Danas. В началото на този месец сръбският министър, отговарящ за телекомуникациите - Расим Ляжич, обяви, че предварителната оценка на кандидатите трябва да приключи до 17 август.
2 коментара
Кажете какво става с нашето си БТК ?
Да наистина, какво става с нашата БТК, която вместо да търси стратегически инвеститори, от години е в ръцете на анонимни офшорки?
Публикувано през m.capital.bg