// K2: Бизнесът / Компании

Държавата подготвя нов търг за мобилни честоти
Секторният регулатор кани телекомите да наддават за неатрактивен за тях спектър
Като цяло Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) прави точно това - организира търг, за да разпредели сред мобилните оператори честоти, които те не биха взели и без наддаване, по стандартната тарифа на регулатора.
И все пак 6 млн. лв. са изхарчени
Според правилата на ЕС в сектора на телекомуникациите честотният спектър 2.5-2.6 GHz е определен за граждански цели, за развитие на мобилните връзки и е технологично неутрален. Което означава, че в този обхват могат да работят съоръжения от всякакъв тип и по всякакви технологии за цивилни телеком мрежи.
В България обаче той съвсем доскоро се използваше от НСО. И понеже страната ни беше в нарушение, още през 2012 г. Европейската комисия стартира наказателна (т.нар. инфриджмънт) процедура срещу нея. За да бъде спряна, преди да се е стигнало до глоби за държавата, България пое ангажимент да утилизира проблемните честоти.
За целта още в началото на годината правителството отпусна почти 6 млн. лв. на НСО, за да смени комуникационните си системи с такива, които работят в друг обхват.
Според един от наскоро приетите отчетни документи на КРС крайният срок за освобождаване на капацитета в 2.5-2.6 GHz е 1 септември. Очевидно датата е спазена, защото сега регулаторът подготвя търг, на който мобилните оператори да наддават за него.
Някой да иска бял слон?
Според обосновката на КРС регулаторът е провел обществени консултации, които са показали, че има интерес от страна на операторите към честоти в 2.6 GHz. Решението за стартиране на консултациите е от началото на август, но не е публикуван документът за приключването му, където стандартно има и таблица със становищата на телекомите. Тоест публично не е ясно кой и какъв интерес е заявил.
Според неофициална информация на "Капитал" операторите наистина са заявили интерес към 2.6 GHz, но евентуално в бъдеще, в комбинация с честоти в обхвата 800 MHz или след като вече имат ресурс в този по-атрактивен и важен за тях спектър. Тоест реално при предстоящия търг само за ленти в 2.6 GHz и без дори и бледа яснота кога ще получат ресурс в 800 и дори в 1800 MHz, заявления от тях няма да има.
Проблемът за липсата на интерес към честотите в 2.5-2.6 GHz се крие в това, че вълните в този спектър са къси и принципно той е подходящ за уплътняване на капацитета на мрежи от четвърто поколение мобилни комуникации (в случая LTE), а не за изграждане на такива. Образно казано - ако даден оператор има работеща LTE инфраструктура в цялата страна и трафикът на данни в София например се увеличи толкова много, че той да не може да го обслужи, без да влоши качеството на услугата, е нужен спектър именно в 2.5-2.6 MHz.
Честотите, необходими за самото пускане на LTE, обаче са различни - 800 и 1800 MHz. В България първият спектър е зает от военните и няма информация кога ще се утилизира, а малкото останало свободно "пространство" във втория е желано от всички оператори, за разпределението му се водят дела и решението по темата също е в неясното бъдеще.
В приетата от КРС съвсем наскоро политика за управление на честотния спектър регулаторът сам ясно казва, че очакваното освобождаване на ресурса в 800 MHz ще намали интереса към 2.5-2.6 GHz.
Освен че усвояването на капацитет във високия спектър е по-скъпо като изграждане на мрежа, то е на висока цена и като първоначални, и годишни държавни такси за заемането му.
Така с една дума, след като държавата не е освободила на GSM операторите място в ефира за мобилни мрежи от четвърто поколение, сега им предлага да наддават за място за тяхното уплътняване.
Какво се предлага Според решение на КРС от 31 август, публикувано в сайта на регулатора, той обявява намерение да проведе търг за издаване на разрешения за използване на спектър в честотната лента 2500-2690 MHz. Разрешителните ще са четири в обхвата 2500-2570 и 2620-2690 MHz с метод за достъп FDD, като три от тях ще са за ленти 2x20 MHz и една - за лента 2x10 MHz. Отделно се предвижда да има пет лиценза за честотите 2570-2620 MHz в режим TDD, като ресурсът за всеки от тях ще е по 1x10 MHz. (FDD и TDD са режими за работа на телеком съоръженията за получаване и изпращане на сигнал.) Срокът, в който компаниите, желаещи честоти в тези обхвати, могат да подадат в комисията заявление за това, е 14 дни, като изтича в края на следващата седмица. |
Още по темата
Телекомите не пожелаха честотите на НСО
Комисията за регулиране на съобщенията се отказа да организира търг за спектъра 2.5-2.6 GHz
12 окт 2015"Теленор" влезе в сблъсък с останалите мобилни оператори за разпределението на честотите за 4G
7 юни 2015Телеком мрежите скоро няма да могат да поемат трафика
Главният изпълнителен директор на БТК Атанас Добрев
23 май 2015Телекомите се подготвиха за въздушна схватка
Дефицитът на честоти за мобилните оператори ще донесе много милиони за бюджета, но и спорове за разпределението
10 окт 2014
Досега компанията е инвестирала 15 млн. лева в страната и има 24 обекта
16 дек 2019, 609 прочитания

Производителят на кафе планира разрастване в страната
15 дек 2019, 4980 прочитания
15 дек 2019, 4953 прочитания
15 дек 2019, 2520 прочитания
15 дек 2019, 2068 прочитания
15 дек 2019, 1692 прочитания
15 дек 2019, 1669 прочитания
ИТ компанията разработва технологии, улеснящи подбора на екологични продукти за строителството