Рекордната инвестиционна активност по света засега не се пренася осезаемо в страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и в България, като регионът изостава в сравнение с други развиващи се пазари. Сред факторите за това са все още изчаквателните позиции, които заемат инвеститорите от Европа и региона на фона на политическите несигурности, както и сравнително по-малкият размер на местните пазари, които по-трудно попадат в радара на големите глобални играчи.
Раздвижване и оптимизъм в България обаче има, а ключовите съставки за привличането на инвеститорски интерес са добавената стойност и силните нишови решения. Около тези изводи се обединиха участниците в дискусионен панел на годишната конференция "Сделки и инвеститори", която се организира за десета поредна година от "Капитал", съвместно с Entrea Capital и BlackPeak Capital. Партньори на събитието през 2015 г. са Schoenherr, Deloitte, EIF и BVCA.
Позитивно напред
Очакванията за следващата година също са положителни, за което допринасят отчетеното от консултанти и мениджъри на фондове увеличаване на проектите за сливания и придобивания (M&A), по които се работи в момента. "В една M&A сделка първото нещо, което продаваме, е държавата и в този смисъл нямаше как политическата нестабилност в България през последните години да не се отрази, но сега наблюдаваме засилване в броя на проектите", отчита Диана Николаева, управляващ съдружник отдел "Консултации по сделки" в EY България. Като положителна тенденция тя отбелязва и увеличаващия се брой български компании, които търсят възможности за растеж чрез придобивания извън страната.
През 2014 г. "Близу" се продаваше, бързо се установи, че интересът е слаб, а тази година искащите да купят бяха доста повече и сделката стана бързо. Така Илко Стоянов от Schoenherr описва променената среда и защо има основа за оптимизъм.
Сред основните добри новини за изминалите месеци е затихването на тенденцията за изтегляне на международни инвеститори от България, която характеризираше пазара през предходните години на кризата.
Към кои сектори е интересът
"Не може да се отрече, че в регионален план има известен оптимизъм – от една страна, защото европейските компании изчистиха балансите си и сега търсят възможности за развитие посредством придобивания, а от друга, поради факта, че в отделни сектори има активност, която е продиктувана от характерни за дадения сектор специфики в отделните държави - като например телекомуникациите, където в Словения, Сърбия и Кипър бяха сключени или започнати приватизационни сделки", обяснява Димитър Костадинов, управляващ съдружник в Entrea Capital. По думите му пазарът в България се движи от съчетание от тези фактори.
"Телекомуникациите са най-стабилният сектор от гледна точка на M&A активност и в глобален мащаб, като формират около 20% от пазара, така че към компаниите от този сектор ще има интерес", отчита и Тодор Тодоров, който е директор "Финансово консултиране" в Deloitte. Точно продажбите на "Мобилтел", БТК, "Глобул" през годините и на "Близу" през 2015 г. са били сред най-големите сделки в страната досега. Тодоров прогнозира и че в следващите месеци сред интересните сектори на българския пазар ще бъде и сегментът на потребителски стоки и търговия на дребно.
По наблюдения на Raiffeisen ритейлът е сред най-активните и на регионално равнище заедно с телекомуникациите и енергетиката. Конкретно при търговията активността се движи от преструктурирането на портфейлите на компаниите в отделните държави и търсенето на възможности за консолидация, докато сегментът на потребителските стоки все още е растящ и привлича интерес и от страна на международни инвеститори, отчита Клаус Имхоф, управляващ директор и ръководител M&A в Raiffeisen Bank International.
"Като цяло компаниите, които привличат интерес, са два основни типа. От една страна, това са сравнително по-големи дружества, които имат силно производство и установено присъствие на външни пазари – какъвто е случаят с "КАИ груп", обяснява Юлиан Гиков, управляващ директор на "Райфайзен инвестмънт" и директор за Югоизточна Европа. Придобиването на производителя на плочки от страна на американския гигант Mohawk Industries за 195 млн. евро е и най-голямата сделка в България за годината, а Raiffeisen Investment беше консултант по нея. Другата група по думите на Гиков са по-малки компании, които работят в сегменти с висока добавена стойност и са нишови играчи – като пример той посочва софтуерния разработчик "Фадата", който доставя решения за застрахователния пазар.
Така зад отчетената от участниците тенденция средната стойност на сделките в България да е от порядъка на 20-30 млн. евро всъщност стоят малко на брой големи транзакции – като тази за КАИ и придобиването на "Близу" от "Мобилтел" за близо 120 млн. евро – и множество малки сделки, като при най-малките от тях транзакциите са почти изцяло с участие на местен капитал.



Рекордната инвестиционна активност по света засега не се пренася осезаемо в страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и в България, като регионът изостава в сравнение с други развиващи се пазари. Сред факторите за това са все още изчаквателните позиции, които заемат инвеститорите от Европа и региона на фона на политическите несигурности, както и сравнително по-малкият размер на местните пазари, които по-трудно попадат в радара на големите глобални играчи.
0 коментара