Недостигът на кадри ще забави растежа в IT сектора през 2015 г.
Темпът на нарастване на приходите обаче ще е двуфцифрен - 11%


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Софтуерната индустрия се затвърждава като един от най-бързо развиващите се сектори в България, като за 2015 г. се очаква приходите в него да нараснат с 11% и да достигнат 1.6 млрд. лв. Навлизането на няколко големи международни компании на българския пазар през последната година и двуцифрените ръстове обаче водят до увеличаване на недостига на висококвалифицирани кадри. По оценки на сектора дефицитът на софтуерни специалисти може да достигне около 50 хил. през следващите няколко години. Това показват данните на годишното изследване на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), което беше представено във вторник. От браншовата организация обявиха, че вследствие на всички тези фактори се забелязва забавяне на растежа на приходите. В известна степен това се дължи и на пропуснатите шансове за привличане на нови чуждестранни компании.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Има кадри, но не са всички в София и останалите няколко големи града. Ай Ти компаниите могат да се огледат за кадри и в някои от по - малките градове и там да създадат работни места.
Всички нормални българи молим държавата да НЕ "помага" на АйТи сектора.Гербери, вие сте едни от корифеите на бизнес опропастяването.Молим ви, не се месете.
Трябва да си луд за да започнеш работа в българска IT компания. Повечето са пълни измамници. Не плащат заплати, не плащат осигуровки, не спазват трудовото законодателство.
През изминалите години, всички български компании, за които работих ме мамеха. Те или не ми изплатиха заплатите, или не ми изплатиха неизползваните дни от отпуската, или ме караха да работя през почивните дни и извън работно време, а това време не ми беше платено. Също така, те не ме осигуряваха на реалната заплата.
От опит знам, че ако една компания не плаща осигуровки, не плаща извънредно изработените часове, забавя ти заплатата или още от начало започнат да те лъжат, давайки ти празни обещания, то по-добре стой далеч от нея.
Рано или късно ще съжаляваш жестоко за това, че си работил за тези хора.
По-добре имигрирайте и работете за западни компании, защото ще бъдете излъгани и ощетени от българските такива.
Защо развитието на ИТ сектора трябва да се съсредоточи само в столицата.С развитието на технологиите всеки специалист може да работи от всеки град и село,стига да има интернет.
До коментар [#4] от "rosiraycheva50._":
не е така. Аз работя в разпределен екип с хора в България, Инидя и Щатите и това носи доста трудности, които не са само в времевите зони и езика. Понякога дори качеството на връзката/звука носи проблеми. Когато хората са ти под ръка е доста по лесно най малкото се печели време. Контрола е малко по добър съответно КПД-то по голямо така, че не може точно "във всеки град или село".
Когато примерно Фирмата ти е във Видин и решиш да наемеш нов човек с еди какви си умения ще разбереш, че такъв човек няма и съответно ще ти се наложи да го създадеш това иска време и пари а клиента обикновенно не иска да чака, много по-лесно е да си в София и да го открадеш от някъде и да си. Е разбира се вече в София се дигна много стандарта и фирмите се усетиха. Тези, които могат да си го позволят започнаха да правят офиси в Пловдив, Варна, дори Русе. Но все още като абсолютен брой 85 -90% от ит-та са в София и са поне 2 пъти по добре платени в сравенние с тези в провинцията.
Но има на къде за напред ще има и доста малки фирми насам натам, но винаги цетровете ще си останат центрове , дано поне освен София изгрее още един, за сега май само Пловдив има шансове за това
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход