// K2: Бизнесът / Компании

Преговорите между Pfizer и Allergan се ускоряват
Американското правителство обмисля нови мерки за ограничаване на офшорните сливания
Сделката на обща стойност около 150 млрд. долара би създала на най-големия производител на лекарства в света. |
Сделката на обща стойност около 150 млрд. долара би създала най-големия производител на лекарства в света, с пазарна капитализация от над 300 млрд. долара. Сливането освен това ще позволи на Pfizer да премести централата си в Ирландия, така че да може да се възползва от по-благоприятния данъчен режим. Макар през последните дни преговорите да са напреднали, сключването на споразумение не предстои непосредствено, като конкретното му разполагане във времето остава несигурно след обявените от американското финансово министерство намерения за затягане на правилата за т.нар. инверсии, допълва източникът на Reuters.
При този тип сделки обикновено базирана в САЩ мултинационална компания купува по-малък чуждестранен конкурент и се премества в неговата държава, макар и само на хартия, за да избегне американското данъчно облагане, докато мениджмънтът обикновено остава в САЩ. Ирландия е една от обичайните дестинации за такива сливания и придобивания.
"По-късно тази година възнамеряваме да издадем допълнителни целенасочени указания за възпирането и допълнителното намаляване на икономическите ползи от корпоративни инверсии", се посочва в писмо на финансовото министерство на САЩ, цитирано от Reuters.
Pfizer не се споменава в документа, който е подписан от финансовия министър Джейкъб Лю и е адресиран до четирима законодатели – двама сенатори и двама депутати от Камарата на представителите, които са членове на данъчните комисии в двете камари на американския парламент.
"Фактът, че американски компании, в това число и Pfizer, продължават да търсят възможности за инверсии, показва ясно, че са необходими допълнителни стъпки за спирането на тази тенденция", коментира в изявление един от адресатите на писмото – Сандър Левин от Камарата на представителите, като призовава Конгреса да "предприеме действия за промяна на законодателството, за да спре тези данъчно мотивирани инверсии".
Ограничен ефект
Пикът на този тип сделки през септември 2014 г. накара финансовото министерство да предприеме няколко регулаторни мерки за намаляване на данъчните ползи от инверсиите, както и за усложняването на процеса по сключване на нови споразумения. Това забави темпа на договаряне и обявяване на сделки, но не го спря изцяло, припомня Reuters.
Евентуално обединение на базираната в Дъблин Allergan и Pfizer, чиято централа е в Ню Йорк, би последвало безпрецедентната вълна на консолидация, обхванала фармацевтичния сектор заради опитите на компаниите да получат достъп до нови медикаменти и нови източници на приходи. Освен данъчните ползи сделката би дала на Pfizer достъп и до доминиращата позиция на Allergan на естетичния и офталмологичния пазар. Обединената компания би изместила Johnson & Johnson като най-голямата световна група за производство на продукти за здравеопазване, пише още агенцията.
Още по темата
Продажбите на лекарства отново се увеличават, но оптимизмът в сектора се топи заради огромната държавна намеса
12 фев 2016Прогнозата е ръстът да продължи и догодина, но високите цени на компаниите могат да обърнат тенденцията
7 дек 2015Pfizer и Allergan договориха сливането си
Сделката, с която се създава най-големия производител на лекарства в света, може да срещне съпротива от страна на властите в САЩ
23 ное 2015Какво стои зад бума на сделки във фармацевтичния сектор
Сливанията на производителите на лекарства надминават останалите индустрии
8 ное 2015Pfizer преговаря за придобиване на Allergan
Пазарната капитализация на двете фармацевтични компании надхвърля 300 млрд. долара
29 окт 2015Търсенето на нови източници за приходи движи консолидацията във фармацията
Мащабните придобивания продължават, но съществуват и рискове от прегряване на сектора
4 юни 2015Pfizer ще купи Hospira, за да се утвърди на пазара за биосходни лекарства
След изтичането на патентите му Pfizer трудно издържа на конкуренцията от по-евтините генерици
8 фев 2015Мерките на САЩ срещу офшорните сливания няма да дадат резултат
Според анализатори и експерти ефектът от ограниченията ще е краткотраен и не особено съществен
24 сеп 2014
В новия си цех компанията ще произвежда носовата част на самолети Airbus
9 дек 2019, 309 прочитания

Страната ще смени между 20 и 30 млн. устройства в следващите три години
9 дек 2019, 389 прочитания
9 дек 2019, 3166 прочитания
9 дек 2019, 2259 прочитания
9 дек 2019, 1769 прочитания
9 дек 2019, 1012 прочитания
9 дек 2019, 927 прочитания
Предизвестеният нов собственик на най-големия телеком в България Спас Русев заедно с руската ВТБ ще купят компанията срещу 330 млн. евро. И ще я препродадат до година