Pfizer и Allergan са договорили условията по сливането си, което ще създаде най-големия производител на лекарства в света, съобщава Wall Street Journal. Сделката, която ще е на стойност над 150 млрд. долара, също така ще доведе до преместването в друга държава на централата на едно от водещите имена в корпоративна Америка, отбелязва изданието.
Според информацията на WSJ бордовете на двете компании са одобрили сделката в неделя. Окончателните условия предвиждат инвеститорите на Allergan да получат по 11.3 акции на Pfizer за всеки свой дял. Сделката включва и малък кешов компонент.
Ниски данъци
Придобиването ще доведе до най-голямата корпоративна инверсия в историята – схема, при която чрез сливане компания премества централата си в държава с по-ниски данъци. Този тип сделки са особено популярни във фармацевтичния сектор въпреки усилията на властите в САЩ да ги ограничат. Според източниците на WSJ, за да се подсигури по-ниската данъчна ставка, сделката ще бъде структурирана като обърнато сливане. Базираната в Ирландия Allergan, която е по-малка, ще купи щатската Pfizer. При подобна схема през миналата година Allergan беше придобита от Actavis (която има бизнес в България), като след сделката запази името си. През юли Allergan договори продажбата на бизнеса си с генерични лекарства на израелската Teva Pharmaceutical срещу 40 млрд. долара. Българският бизнес на Allergan, който носи бранда Actavis, се очаква официално да премине към генеричната компания номер едно в света - Teva.
Главният изпълнителен директор на Pfizer Иън Рийд ще е начело на обединената компания, а сегашният ръководител на Allergan Брент Съндерс ще получи позициитe президент и главен оперативен директор. Иън Рийд отдавна критикува данъчното законодателство в САЩ, което според него прави базираните в страната компании по-малко конкурентни на пазара. През миналата година Pfizer се опита да купи британската AstraZeneca, но офертата му беше отхвърлена.
Според данните на Evercore ISI реалната данъчна ставка на Pfizer е около 25%, което е най-високото ниво сред големите фармацевтични компании. Според експерти, цитирани от WSJ, след сливането с Allergan данъчната ставка на Pfizer ще спадне под 20%. След обединението с Actavis данъчната ставка на Allergan е около 15%.
Договарянето на сделката идва само дни след като финансовото министерство на САЩ публикува нови правила, насочени към ограничаване на възможностите и ползите от такива сделки. Анализаторите отбелязват, че промените едва ли са способни да спрат сливането на Pfizer и Allergan, макар да съществува риск от действия на властите в тази насока. За да бъде финализирана, сделката трябва да получи одобрение от регулаторите във всички части на света, където двете компании оперират.
Пазарен лидер
Сливането ще доведе и до създаването на лидер на фармацевтичния пазар, тъй като обединената компания ще има пазарна капитализация от над 300 млрд. долара, с което ще задмине сегашния номер едно Johnson & Johnson. Сделката ще сложи под една шапка успешни продукти като ваксината против пневмония Prevnar на Pfizer и Botox на Allergan. Новата компания също така ще има най-големия бюджет за изследвания и разработки в индустрията и ще предлага лекарства и ваксини за широк спектър от заболявания – от алцхаймер до рак и от очни болести до ревматоиден артрит. Общите продажби на двете компании през миналата година са възлизали на над 60 млрд. долара.
Pfizer обаче страда от загуба на пазарен дял в някои сфери след изтичането на патентите на водещи продукти в портфолито на компанията като Lipitor и появата на генерични алтернативи. Разработката на нови продукти, които да генерират приходи, върви с умерен успех. Затова Pfizer може да се възползва от по-бързия растеж на Allergan, най-вече на пазара на продукти за разкрасяване, който се очаква да се удвои до 10.5 млрд. долара до 2020 г. В добавка към това Allergan подготвя за пускане на пазара през следващите години значителен брой нови медикаменти в различни сфери, които могат да добавят над 15 млрд. долара към приходите.
Сливането е поредната голяма стъпка в бързата консолидация на сектора на здравеопазването в САЩ, което засяга всички играчи по веригата – от производители на лекарства, през застрахователи до болници. Наред с ниските лихви и други пазарни фактори в сектора голямо значение играят промените в здравноосигурителната система на страната. По-големият размер дава на производителите по-силни позиции при договаряне на цените с другите участници по веригата.
0 коментара