Фондовата борса пак ще се размине със силния растеж
Какви са очакванията на представителите на капиталовия пазар
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
За Българската фондова борса 2015 година беше една от най-слабите след кризата от 2007 г., като Sofix загуби 11.7% от стойността си. Това е първото понижение от 2011 г. насам, кога индексът се прости с 11%. През 2014 г. той реализира ръст от малко над 6%.
Условията за спада през миналата година бяха заложени още в края на 2014 г., когато правителството предложи спорни промени в закона за пенсионните фондове, засягащи операциите им на борсата. Въпреки последвалото възстановяване в началото на годината през пролетта средата се влоши допълнително със забраната чужденци да имат собственост в дружества, които да са притежатели на земя. В противен случай компаниите бяха заплашени от глоби. Това ограничение също отпадна впоследствие, но допълнително напомни за несигурната и непредвидима среда в България, която държи настрани инвеститорите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Кога ли 5-10% от спестяванията на физическите лица в България ще навлязат във фондовия пазар?!? При тези убийствено ниски депозитни лихви, дори и твърде ниската инфлация им изяжда жалките 0,8-1% год. лихви по влоговете. Толкова ли се страхуват хората или не знаят за диверсификация на портфейла и за инвестиции в различни финансови инструменти?
Тази ще е още по-зле :)
До коментар [#1] от "bgmusquetaire":
Че нали инвестирахме?Боновете си от масовата приватизация и какво ? Ами вноските ни за втора пенсия не са ли своево рода инвестиция и пак-от трите най-дългото.Доверие нямаме в тези фондове! Лъжат като за световно!
До коментар [#3] от "bzm": 1. Боновете нямат много общо с БФБ....; 2. Който не рискува, трудно ще излезе от депозитния капан; 3. Може да се инвестират средства в нискорискови инструменти, но с по-голяма поне 3-4 пъти доходност от 0,8-1 % годишна лихва по депозит; 4. Смятам, че цените на имотите в РБългария са относително неправдоподобни при средна заплата от 800 лв...но по-добре купи някакъв имот/земя, отколкото лихва от 80 лв....на всеки 10 000 лв. депозит!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.