Нова серия от операции около стъкларския завод "Рубин" в Плевен са на път да скъсат всякакви връзки към първия голям кредитор КТБ. Последните елементи в схемата включват цесия към регистрирано преди по-малко от месец дружество и течаща в момента продажба за 15.5 млн. лв. на 70 сгради на завода от частен съдебен изпълнител по искане на малка софийска фирма.
Приятелят на премиера Бойко Борисов Александър Сталийски и съпругата му Виолета Сечкова спасиха депозитите си в КТБ от съответно 20 и 10 млн. лв. чрез поредица от цесии с "Кепитъл инвестмънт", чрез които преди година се смени контролът над активите на плевенското предприятие. Пряка връзка на новия собственик със Сталийски няма, но името му "изтече" в записите между съдийките Владимира Янева и Румяна Ченалова, където той е цитиран, че сам се е похвалил, че е взел стъкларския завод. Сегашната препродажба най-вероятно цели активът да се превърти отново и да се отдалечи от КТБ и заплахата от други кредитори. Синдиците на фалиралата банка имат право да атакуват цесиите на Сталийски и Сечкова, но досега няма информация да са го направили.
Веригата дотук
Броени дни преди Коледа частният съдебен изпълнител от Плевен Цветозар Найденов обяви за продажба имот от близо 230 дка и построените на него 70 сгради, а исканата цена за всичко това е 15.5 млн. лв. без ДДС. Процедурата върви и в момента, като евентуално подадените предложения ще бъдат отворени сутринта на 19 януари. Според съобщението имотът е собственост на "Рубин пропърти", което се явява длъжник по изпълнително дело, заведено от "Уинър".
Въпросната фирма е с предмет на дейност консултантски услуги. Тя е регистрирана в столичния квартал "Надежда 3" и е с едноличен собственик 32-годишния Николай Топалски. Капиталът й е 5 хил. лв., а отчетът й за 2014 г. показва 0 лв. приходи. Потърсен за информация какви са вземанията на "Уинър" от плевенския завод и откъде произтичат те, Топалски помоли да се обадим по-късно, след което спря да вдига телефона си. Документи в Търговския регистър показват, че фирмата е бивш акционер в собственика на активите "Рубин пропърти". През март 2015 г., "Уинър" е апортирала движими вещи, оценени на 6.24 млн. лв., в капитала на компанията и е получила близо 20% от акциите. Тя е придобила активите на 21 януари 2015 г. от също неизвестната "Булсенд" срещу 4.7 млн. лв.Сега частният съдебен изпълнител продава 70 сгради, които през декември 2014 г. са апортирани от "Кепитъл инвестмънт". Тогава става ясно, че сделката е чрез цесия с предишния собственик на актива - "Рубин инвест", и става на данъчна оценка 12.18 млн. лв. Сега вероятно се продава същият пакет от сгради и земя.
Пореден нов кредитор
Промяна има и при кредитора - "Глас контрибюшън" чрез договор за цесия от 23 декември е поело вземанията на "Кепитъл инвестмънт" от "Рубин пропърти" и "Рубин трейдинг". Срещу това цесионерът, регистриран само дни по-рано, трябва да заплати цена от 42 235 360 лв., която далеч надвишава това, което частният съдебен изпълнител очаква да получи от продажбата на активите. В същото време капиталът на "Глас контрибюшън" е 50 001 лв., а акционерите отново са физически лица без някакъв сериозен друг бизнес. А това само засилва съмненията, че сделката е просто част от схема за заличаване на връзките към истинския собственик на завода.
Нова серия от операции около стъкларския завод "Рубин" в Плевен са на път да скъсат всякакви връзки към първия голям кредитор КТБ. Последните елементи в схемата включват цесия към регистрирано преди по-малко от месец дружество и течаща в момента продажба за 15.5 млн. лв. на 70 сгради на завода от частен съдебен изпълнител по искане на малка софийска фирма.
9 коментара
Такива врътки могат да се случат само в страна, в която синдромът "Ало, Ваньо..." действа безотказно и който и чиновник да го чуе, не се интересува от закон, морал, цивилизационни норми.
С това мислене, явно колкото по-скоро отървем цивилизацията от себе си като нация, толкова по-добре за останалите хора, които могат да си подредят държавите!
Оставям настрана въпроса от кого е дошъл чеизът и само се питам въз основа на какви умения звездната светска двойка се е решила да развива стъкларско производство? Познания по силикатна химия едва ли имат някакви, май единственото им конкурентно предимство, на което залагат е същото като на една цяла плеяда подобни колеги и се крие в предполагаемата изрядност на плащанията към Булгаргаз, БДЖ, НЕК, НАП, НОИ, концесииите за суровините и местните данъци.
“Приятелят на премиера Бойко Борисов Александър Сталийски и съпругата му Виолета Сечкова спасиха депозитите си в КТБ от съответно 20 и 10 млн. лв. чрез поредица от цесии с "Кепитъл инвестмънт"
Според мен Сталийски и дългокраката просто са брокери на Борисов! Премиерът, без всякакво съмнение ще намаже обилно от фалита на КТБ, колкото и да се прави на ударен. За съжаление тук популацията смята това за напълно в реда на нещата...
Сталийски... поредният крадец от кръга на доганците и бойчовците.
баща му се хвалеше какъв демократ бил и преследван от комунетата, но в крайна сметка се оказа доносник на милицията.
синът е пропаднал и провален човек, мутра, измамник и сУпруг на евтина и глупава манекенка... колко познат модел на поведение сред новопоявилите се мутро-бизнесмени...
До коментар [#3] от "2.50":
Не само това, ами и по-умната и интелигентна част от тази популация гласува като улава за сикаджиата и мутромилиционерската му шайка, а най-ранобудните и реформирани са му коалиционни партньори и крепят властта му като премиер.
Няма страшно като стигнем дъното тези ще съжаляват най-много.
Има още за крадене.
Просто е толкова странно, че едва ли не всички знаят, само никой от институциите нищо не предприема!
Циментовият го взривиха, дори трева няма, сега и Стъкларският е на път... :-/
Докато Василев е на свобода тези схеми няма да спрат, прокуратурата трябва да се задейства ,мина вече повече от година и само се говори ,но никой нищо не предприема .