Застрахователно дружество "Нова инс" е името, под което ще продължи дейността си ОББ Ей Ай Джи, след като в началото на годината компанията бе купена от австрийската Vienna Insurance Group за 3.2 млн. евро. Това се вижда от документ, вписан в Търговския регистър.Няма да има вливане в по-голeмия застрахователен бизнес, който чуждият инвеститор развива в България чрез "Булстрад Виена иншурънс груп", и ще се търси самостоятелно развитие в тясно партньорство с досегашния собственик ОББ. Клиентите ще продължат да се обслужват през офисите на банката, а условията по застрахователните им договори се запазват без промяна. Не се предвиждат и съкращения на хора в закупената компания. "Възнамеряваме да запазим всички служители на дружеството, още повече че те се оказаха мотивирани и енергични професионалисти", казаха за "Капитал Daily" от "Нова инс".
Стратегически проект
Освен новото име във вписания устав се вижда и смяна на адреса на управление и встъпване в длъжност на съвсем нов екип, като изпълнителни директори ще са Недялко Чандъров (дългогодишен мениджър в ДЗИ) и Иво Груев. Противно на очакванията, новият собственик смята да запази застрахователя като отделно дружество и да го развива в тясно партньорство с ОББ, а не да го влива в "Булстрад". В момента то е едно от най-малките на пазара на общото застраховане с дял от 0.3% в края на ноември и разчита основно на клиенти, изпращани от банката. "Не предвиждаме следващо преобразуване или реструктуриране. Ще развиваме компанията като bank assurance sales channel. Виждаме огромен потенциал, който според нас може да се реализира в отделно дружество", коментираха от ръководството му.
За Vienna Insurance Group банковото застраховане е нов сегмент, а "Нова инс" е приеман като "стратегически проект, който отваря нова пазарна ниша и създава възможност за партньорство с една от най-големите банкови институции в България". Това ще позволи да се достигне до още по-широк кръг от потребители, след като другите две компании в групата вече са отхапали значителни по големина дялове от пазара. "Булстрад Виена иншурънс груп" държи 12.6% от общото застраховане по данни на Комисията за финансов надзор (КФН) към края на ноември, а "Булстрад живот Виена иншурънс груп" е втора по големина в този сегмент с дял от 17.6%. Силните позиции обясняват и защо сделката с ОББ не е включвала и животозастрахователния й бизнес. На въпрос дали планират и други придобивания през годината от "Виена" не дадоха отговор, но от "Булстрад" коментираха, че "при поява на възможност за придобиване на качествен застраховател такова решение е напълно възможно". През миналата седмица Петър Хьофингер, членът на борда на Vienna Insurace Group, заяви, че България е сред основните пазари за инвеститора.
Готови за стрес тестовете
"Нова инс" ще разчита да задържи настоящите клиенти на ОББ Ей Ай Джи, които в най-общия случай търсят застрахователни продукти в качеството им на кредитополучатели. За тях условията по договорите остават без промяна. Предвижда се към предлаганите застраховки да бъдат добавени допълнителни покрития и по-широка гама от продукти, които ще се предлагат през офисите на ОББ.
Дружеството ще се яви самостоятелно на предстоящите тази година стрес тестове, като ръководството му преценява финансовите показатели като стабилни и покриващи дори изискванията на новата регулация Solvency II, която влезе в сила от януари. За разлика от резултатите на дружествата в групата мениджмънтът на "Булстрад" прогнозира, че на секторно ниво може да се повтори румънският сценарий, при който няколко компании на пазара трябваше да набират допълнителен капитал.
"Стрес тестовете представляват първия сериозен опит да се направи качествен анализ на застрахователите през последните 26 години. Ние приветстваме тази инициатива, тъй като вярваме, че такъв основен сегмент от финансовите пазари в България трябва да бъде анализиран и ако покаже недостатъци, то те да бъдат отстранени. Стабилен, сигурен и прозрачен застрахователен пазар е в интерес на цялото общество. Наред с това обаче следва да отбележим, че не сме оптимисти за крайните резултати. Както вече знаете, такъв стрес тест беше извършен в Румъния. Резултатите от него и последвалите ги предписания от страна на румънския регулатор доведоха до това застрахователните компании да бъдат по-добре капитализирани, както и да се потърси по-висока ефективност в бизнес моделите им. Независимо от методологията, която ще бъде приложена от КФН в България, би следвало да очакваме подобно развитие и у нас", е становището на мениджмънта на "Булстрад".
2 коментара
Пак започнаха да се роят застрахователи.Да се надяваме,че няма да се възродят ВИС и СИК застрахователи!
Тези от VIG и за "Български Имоти" години наред се чудеха да ги вливат ли или не. Предпоследно твърдо решиха да се запази като самостоятелна компания, но последно с цел синергия, оптимизиране, синхронизиране, комбиниране на най-доброто от двете компании и т.н. вляха "Имоти" в "Булстрад" и уволниха 200 служители. Та така с изявленията за пресата.