Персонализираната медицина - обещаващ и нарастващ бизнес
Годишно оборотите у нас надхвърлят 400 милиона лева, в Европейския съюз са милиардни.


Живко Иванов

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Когато през 2006 г. влиятелният сенатор от Илинойс Барак Обама публикува т.нар. The Genomic and Personalized Medicine Act и заделя 150 милиона долара за научни изследвания, едва ли някой предполага, че от това ще излезе милиарден бизнес. На 20 януари м.г. президентът на САЩ - отново Барак Обама, лансира инициативата си за прецизна медицина и даде официален старт на уникална надпревара за създаване на скъпи и много ефективни лекарства, базирани на познанието за човешкия геном. Европа също финансира откриване и налагане на лекарства за персонализирана терапия заедно със задължителната съпътстваща диагностика. Оборотите и на фирмите, производители на лекарства, и на компаниите, осигуряващи реактиви за молекулярна диагностика, са милиардни.
Засега повечето лекарства за персонализирана терапия са в онкологията, но постепенно навлизат решения и за хепатит С, някои редки болести (муковисцидоза), фамилна хиперхолестеролемия и т.н. Около 40% от новоразработените лекарства, които ще влязат на пазара през следващите 5 години, са с потенциал за приложение в персонализираната медицина, както и над 70% от новите лекарствени продукти в онкологията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.