Ниските цени на петрола заплашват икономиката на САЩ
Страната става все по-слабо изолирана от слабостта в световен мащаб
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Натиска за вдигане на цените е доста силен. Твърде много интереси са заложени. Банките, които финансират скъпите проекти на нефтодобивните компании искат да си вземат парите. За тях много от случаите няма да е ок да фалира компанията, която са финансирали, защото няма да си приберат заемите или поне не в цял размер. Това важи особено много за компаниите с големи заеми - шистовите и тези, които добиват в морета.
Накрая са и самите държави и правителствата им - дори и да оставим ОПЕК настрани правителствата на държави като България предпочитат по-високи цени (но не прекалено) за да имат приходи от ДДС.
Просто си мисля, че мотивите около цените на петрола нямат нищо общо с икономическите фактори и не изключвам да се изфабрикува растеж само и само пазара да оцени петрола на 60-80 долара/барел.
Доста едностранно се разглежда влиянието на ниската цена върху икономиката. Има огромна положителна роля въргу икономиката която ама изобщо не е и загатната. Цялостния ефект е спорен както обикновено става за едни сватба за други брадва.
Графиката има нужда от корекция времето върви наобратно: юни 2014 -> фев 2014 :) предполагам е фев 2016
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.