Още малко повече от месец за участие в конкурса ще имат на разположение кандидат-купувачите на Търговска банка "Виктория", става ясно от новите срокове на продажбата, обявени от консултанта по сделката АФА. Заявленията ще се подават до 18 април, като по информация на "Капитал" постъпилите дотук две писма за интерес от консорциуми с водещи участници Инвестбанк и "Лев инс" продължават да са валидни, освен ако не бъдат оттеглени. След като клонеше към неуспех, продажбата на "Виктория" получи втори шанс, тъй като се намери възможността за подобряване на капиталовите й показатели. Кандидати, които да се впечатлят от тях, се търсят с максимално широка разгласа за конкурса, включително във Financial Times, се вижда от маркетинговата стратегия за продажбата.
В нова опаковка
Рестартът на процедурата стана възможен след чисто счетоводна и безкешова операция, която доведе до вдигане на капитала на "Виктория" с 30 млн. лв. от 92 млн. лв. на 122 млн. лв. В противен случай банката рискуваше да остане без лиценз, тъй като натрупаната голяма загуба за 2015 г. ядеше от собствения й капитал и той наближаваше критична граница от 10 млн. лв., отвъд която регулаторът е длъжен да се задейства.
Въпреки че с тази операция банката спечели достатъчно време за търсене на нов собственик, синдиците на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ), която държи акциите й, са решили да дадат само един месец на потенциалните кандидат-купувачи да заявят интерес. Съгласно новия teaser процедурата ще се проведе на три кръга, като до 18 април се подават писма за интерес, след което ще има подаване на необвързващи оферти, дю дилиджънс и обвързващи оферти.
Освен 100% от капитала на банката се продава и цялостната експозиция на КТБ към нея, което означава, че за новият собственик ще възникне задължение от 115 млн. лв. към сегашния й собственик. Това е причината да се очаква, че ако се стигне до сделка, то тя би била от типа "за 1 евро", въпреки че сам по себе си банковият лиценз има значителна стойност и според експерти от консултантските среди струва между 10 и 15 млн. евро. В най-лошия случай може да се стигне до доброволно прекратяване на дейността на банката, още повече че както пише и консултантът, след юни 2014 г. дейността на "Виктория" е "силно повлияна от преминаването на собствеността й към КТБ и последвалото поставяне под особен надзор", което е спряло развитието й.
Разход след разход
След процедурата по вдигане на капитала "Виктория" има активи за 166 млн. лв. и пасиви за 123.8 млн. лв., над 90% от които представляват вземането на КТБ. За сравнение, в края на 2014 г. активите бяха 194 млн. лв., а година по-преди - 407 млн. лв. Причината за драстичното им свиване са продажбите на кредитни портфейли през 2014 г., като е имало такива и през 2015 г., става ясно от информацията на АФА.
От одитираните данни към 31 декември се вижда, че към тази дата предоставените кредити брутно са за 111.6 млн. лв., а привлечените клиентски средства са 8 млн. лв. при 25.6 млн. лв. в края на 2014 г., което показва ограничени ресурси за доход. В същото време банката трупа разходи за поддържане на оперативната си дейност, а й предстои и да плати на одитор, който да провери качеството на активите й и да я подложи на стрес тест. Направила е своето отчисление към Фонда за преструктуриране на банките, което е било 485 хил. лв. От одитирания й отчет стана ясно и какво възнаграждение е било изплатено на двамата квестори Божидар Аршинков и Христина Стамова, които влязоха във "Виктория" през лятото на 2014 г. За шестте месеца на специален надзор са им били изплатени 165 хил. лв.
0 коментара