// K2: Бизнесът / Компании
Цената на бургаския мол "Странд" падна до 12 млн. лв.
При първия търг частният съдебен изпълнител продаваше търговския център за почти три пъти повече
Върху имота има две договорни ипотеки с кредитори британската VFT Ltd. и КТБ, а дължимата сума е малко над 96 млн. лв. |
Продава се
Интересното при "Странд" е, че това е първият мол от отворен тип в България. Концепцията му наподобява търговска улица с магазини, заведения, обществени зони и т.н., което според инвеститорите трябваше да привлече повече клиенти. Строителството му започна през 2011 г. и продължи две години. В този период в града позиция вече бяха заели други молове. Така заради силната конкуренция "Странд" работи само година, след като беше открит.
Кредиторите
Фактор за затварянето му се оказа и фалитът на КТБ през 2014 г., тъй като веднага след това мениджмънтът на центъра помоли наемателите временно да освободят помещенията, но на практика търговците така и не се върнаха. По различни оценки инвестицията в проекта е била над 40 млн. евро (около 80 млн. лв.). От съобщението на съдебния изпълнител Янко Бъчваров става ясно, че основната част от инвестицията е била финансирана от КТБ. Върху имота има две договорни ипотеки с кредитори британската VFT Ltd. и КТБ, а дължимата сума е малко над 96 млн. лв. Ипотеките не са отразени в Имотния регистър, но там има вписана възбрана по искане на КТБ, както и на общината.
Именно общината е инициатор на сегашната процедура. При първата продажба през септември миналата година "Странд Бургас" дължеше 448 хил. лв. данък върху имоти и такса битови отпадъци на терена и сградата. От общината тогава обясниха, че е било сключено и споразумение за разсрочено плащане, но вноски така и не са били направени. По думите на Бъчваров плащания все още няма и дългът към местните власти на практика само се е увеличил с дължимите лихви.
Надолу, надолу
Продажбата на търговския център е интересна и с големия спад на цената от първоначалния търг досега. През септември 2015 г. имотът беше предложен за значителната сума от 33.3 млн. лв. Още тогава представители на пазара коментираха, че купувач трудно ще се намери. По закон при втората публична продажба имотът беше предложен за 80% от първоначалната цена, т.е. за 26.6 млн. лв., но този търг също беше неуспешен.
След изготвена нова оценка през февруари беше открита друга процедура за търговския център, като наддаването този път трябваше да стартира от 15 млн. лв., но оферти отново не бяха подадени. Сегашната продажба на практика е втора по новата процедура и се организира при 20% по-ниска цена – 12 млн. лв. Доколко тази цена е реална и постижима трудно може да се прецени, тъй като молът не работи и няма как да бъде оценен като инвестиционен проект. Според съдебния изпълнител обаче пазарната цена не е по-ниска и не може да се очаква ново понижение.
Справка в Търговския регистър показва, че дружеството "Странд Бургас" на практика е без директори. Мандатът им е изтекъл още през октомври миналата година, а през март заличен е бил и Дейвид Кауърд като управител.
Още по темата
Продажбата на мол "Странд" в Бургас очаквано се провали
Следващият търг ще започне при цена от 26.6 млн. лв.
26 окт 2015Първият открит мол в България се продава заради дългове
Бургаският "Странд" дължи на общината местни данъци и такси
22 сеп 2015
Община Велико Търново създава платформа за електронна търговия, която да улеснява предлагането на занаятчийска и земеделска продукция от двете страни на Дунав
14 дек 2019, 937 прочитания

Сделката е част от стратегията за преструктуриране на главния изпълнителен директор Марк Шнайдер
14 дек 2019, 1332 прочитания
14 дек 2019, 10664 прочитания
14 дек 2019, 1315 прочитания
14 дек 2019, 1251 прочитания
14 дек 2019, 1164 прочитания
14 дек 2019, 1031 прочитания
Брутният резултат се вдига, но заради счетоводни операции покрай покупката на мултиплекса