Държавата си купи военния завод "Авионамс"
Национализацията става чрез консолидационната компания и ще струва близо 29 млн. лв. с финансиране от ББР


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Пловдивското предприятие за ремонт на авиационна техника "Авионамс", което се продаваше заради необслужван кредит към Корпоративна търговска банка (КТБ), вече има нов собственик. На търг в началото на седмицата, организиран от частен съдебен изпълнител по искане на синдиците на фалиралата банка, е бил продаден целият пакет акции на "Хедж инвестмънт България", която държи почти 100% от дружеството. Купувач е Държавната консолидационна компания (ДКК), която е предложила минималната търсена цена от 28.9 млн. лв. Информацията беше потвърдена от икономическото министерство, откъдето посочиха, че ще финансират сделката със свои средства и банков кредит, без да уточняват от коя банка. По информация на "Капитал" става въпрос за Българската банка за развитие, което беше потвърдено от Министерство на финансите, но без повече подробности.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Защо не посочвате цената на която държавата е продала предприятието на Цветан Василев през 2008г?
Не става ясно какъв е размерът на вземането (кредита) на КТБ към това предприятие. Каква част от кредита ще остане непогасен след продажбата и поема ли новият собственик да го издължи на синдиците? И дали не би било по-изгодно за фалиралата КТБ да продаде вземането си към завода, вместо да пристъпва към принудително изпълнение? Изобщо прави ли някой тези разчети?
"Национализацията става чрез консолидационната компания и ще струва близо 29 млн. лв. с финансиране от ББР"- авторът знае ли значението на думата "национализация" или всяка търговска сделка, в която една страна е държавата е национализация?
В този завод(ако не се лъжа)беше открит и един не използван двигател за Миг-29. Браво на правителството,тази ремонтна база е важна за националната сигурност.
Значи някои фалират завода, други го купуват, трети ще плащат. Позната схема. До кога ли?
Докато са на тази вълна, Ремотекс и Химко също чакат национализация.
Ето, че по безспорен начин се доказва ефективността на решенията на настоящето правителство - за половин мандат направиха нещо, което коалицията Д-СП не успя.
като един див комОняга не мога да не се зарадвам, че държавата си е прибрала предприятие - и то от ръчичките на г-н Пеевски, дабъл уин
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.