// K2: Бизнесът / Компании
Hewlett Packard Enterprise слива бизнеса си с ИТ услуги със CSC
И двете компании имат огромни екипи в България, но все още не е ясно как ще им се отрази сделката
Мащабни промени
Сливането на CSC с операциите с ИТ услуги на Hewlett Packard Enterprise ще създаде корпоративен гигант с годишни приходи от 26 млрд. долара. Обединената компания ще бъде оглавена от главния изпълнителен директор на CSC Майк Лаури. Споразумението предвижда 50% от акциите на новото дружество да се държат от акционерите на Hewlett Packard Enterprise. Оценката на транзакцията от 8.5 млрд. долара включва акции за 4.5 млрд. долара, паричен дивидент от 1.5 млрд. долара, както и задължения в размер на 2.5 млрд. долара.
Този ход е поредното доказателство за сътресенията в сектора на корпоративните компютърни услуги на фона на свитите разходи на бизнеса и изместването на традиционните центрове за съхранение на данни към облачни услуги. Hewlett Packard Enterprise е изправена пред нарастваща конкуренция на доставчици на облачни услуги като Amazon.com и Microsoft.
Избраният от Hewlett Packard Enterprise модел за справяне с променящите се условия се отличава от стратегията на други технологични компании като Dell и EMC, които залагат на увеличаване на мащаба чрез сливане. "Ние създаваме две отлични компании, които ще бъдат по-фокусирани върху по-тесен кръг от бизнес дейности", коментира главният изпълнителен директор на Hewlett Packard Enterprise Мег Уитман.
Секторна консолидация
Повечето операции, обект на сделката, станаха част от Hewlett Packard при придобиването на Electronic Data Systems през 2008 г. срещу 13.9 млрд. долара. Този бизнес отговаря за около 40% от общите приходи на Hewlett Packard Enterprise, но расте много по-бавно и има по-ниски маржове на печалба от останалите операции на компанията. "Вярвам, че индустрията с технологични услуги в перспектива ще се консолидира, поради което е по-добре да сме в началото на този процес, а не в края", изтъква Уитман.
Самата CSC е в процес на преструктуриране, подобен на HP. През ноември миналата година групата отдели бързо растящия си бизнес с ИТ услуги за държавни учреждения в самостоятелна компания, наречена CSRA, която на свой ред се сля с SRA International.
Hewlett Packard Enterprise и CSC представиха плановете си за сливане заедно с финансовите си резултати за изминалото тримесечие. HP Enterprise отчита по-висок от очакваното ръст на приходите с 1.3%, докато продажбите на CSC са спаднали с 5.4% на годишна база до 5.4 млрд. долара. Акциите на Hewlett Packard Enterprise поскъпнаха над 10% след обявяването на плановете, докато тези на CSC скочиха с близо 25%. Според Лаури новата компания ще има приходи от около 26 млрд. долара, с около 5000 клиента в 70 държави.
Сериозно присъствие в България Hewlett Packard е най-големият работодател в българския IТ бранш и аутсорсинг сектор с над 4000 служители. От центъра си за услуги тук те покриват най-различни задачи и проекти в Hewlett Packard Enterprise. И в момента в най-големия портал за работа има отворени около 80 позиции за IТ специалисти в компанията. Приходите на българското дружество за миналата година надхвърлиха 270 млн. лв. От своя страна в България CSC се занимава със софтуерни и технологични услуги основно за финансовата индустрия. Сред клиентите на местното дружество са гиганти като Zurich Insurance, Deutsche Bank, AXA и др. В България компанията има офиси в София и Варна, в които работят над 600 души. Приходите на компанията за последната засега отчетена година - 2014 г., са 36 млн. лв. |
Още по темата
Американската група придобива създадената в Русия компания за 2 млрд. долара, а и двете фирми имат големи български офиси
8 яну 2019Мег Уитман ще напусне управлението на Hewlett Packard Enterprise
През февруари тя ще предаде властта на президента на компанията и ще остане в екипа като директор без изпълнителни функции
22 ное 2017Бизнесът с изнесени услуги в България продължава да расте и да привлича външни компании
9 сеп 2016Hewlett Packard Enterprise планира раздяла със софтуерния си бизнес
Той може да бъде продаден за до 10 млрд. долара
6 сеп 2016Заетите в българската аутсорсинг индустрия ще достигнат 60 хил.
В София остават огромната част от работещите в сектора, но все повече офиси се откриват и в други градове
16 юни 20163D принтирането е следващата индустриална революция
Шейн Уол, главен технически директор на HP Inc., пред "Капитал"
27 май 2016Intel ще съкрати 11% от персонала си
Най-големият производител на чипове в света сви прогнозата за годишните си приходи.
20 апр 2016IT секторът има потенциал да задвижи българската икономика
Константин Конов, управляващ директор на "Luxoft България" пред "Капитал Daily"
8 ное 2015Dell обяви най-голямото придобиване в технологичния сектор
Компанията ще купи EMC срещу 67 млрд. долара в брой и акции
12 окт 2015
iCard търпеливо извървява пътя си от млада компания до лидер в сферата на електронните пари
9 дек 2019, 238 прочитания

Крайният срок за участие е 15 декември
8 дек 2019, 962 прочитания
8 дек 2019, 4658 прочитания
8 дек 2019, 2943 прочитания
8 дек 2019, 2018 прочитания
8 дек 2019, 1832 прочитания
8 дек 2019, 1566 прочитания
"Кауфланд" показва новия си lay out за първи път в Стара Загора; КЗК проверява четири вериги заради собствените им марки; Tiffany с най-голям спад на приходите от 6 тримесечия; dm отчете 22.8% ръст на оборота за полугодие; Фонд от Саудитска Арабия ще инвестира в мандра край Хасково