Google започва все по-усилено да настоява пред производителите на устройства с Android да обновяват по-често операционната система. Интернет гигантът увеличава натиска върху производителите, включително и чрез своеобразни наказания за тези, които изоставят устройствата си без софтуерни обновления, съобщава Bloomberg.
Проблемът
Основният проблем на най-използваната мобилна платформа в света е, че производителите масово не я обновяват и стотици милиони устройства използват стари версии. През годините Google се опитва всячески да реши този проблем, но не постига траен успех. От миналата година компанията започна и месечни обновления на платформата, които да отстраняват най-вече проблеми със сигурността.
Досега Google разчиташе най-вече на призиви към производителите да последват примера й. Според източници на Bloomberg компанията вече планира и по-директни мерки. Една от тях е въвеждането на рейтинг система, която ще дава оценки на производителите за тяхната поддръжка на Android. Тъй като никой няма да иска да е със слаба оценка, Google се надява компаниите да започнат да обновяват платформата по-често, за да получат и да запазят добър рейтинг. За момента първата версия на рейтинг системата вече се разпространява сред самите компании, като Google обмисля да я направи и публична.
Нужно е много време за обновяване
Официално компанията не коментира темата, но не отрича проблема. "Ситуацията не е идеална. Най-големият проблем със сигурността на Android е липсата на достатъчно обновления", коментира Хироши Локхаймър, ръководител на отдела на Android, по време на конференцията Google I/O.
Проблеми има най-вече с мобилните оператори, които искат твърде много време за тестове и проверки на новия софтуер. Освен това е и сравнително скъпа процедура, което практически отказва и производители, и телекоми. Затова Google се опитва да заобикаля проблема, като пуска част от новите функции като отделни приложения. Така може да ги обновява директно, без да чака производители и телекоми.
"Най-доброто решение е пълна промяна на архитектурата на операционната система. Другият вариант е Google да инвестира в обучението на производители и оператори да бъдат добри Android граждани", коментира Майк Чан, съосновател на компанията Nextbit.
Android не нарушава патентите на Java
Съдебно жури реши, че използваните от Google елементи на платформата Java в Android не нарушават нейните патенти и не подлежат на наказание, съобщава онлайн изданието Ars technica. Така интернет гигантът е победител в делото, което беше заведено срещу него от Oracle, и засега се спаси от потенциално наказание в размер над 9 млрд. долара. Това обаче не е краят на спора между Oracle и Google."Вярваме, че Google е разработил Android чрез нелегално копиране на технологии от Java, за да навлезе в мобилния пазар. Oracle започна това дело, за да сложи край на действията на Google. Смятаме, че имаме няколко основания за обжалване и планираме да го направим и да поискаме рестартиране на делото", обяви Oracle в официално изявление.
Google пък приветства решението на съда. "Това решение е равно на победа за цялата екосистема на Android, както и за хората, които работят с Java и програмистите, които разчитат на безплатни и свободни езици за програмиране, за да създават иновативни продукти", коментира говорител на компанията.
Google започва все по-усилено да настоява пред производителите на устройства с Android да обновяват по-често операционната система. Интернет гигантът увеличава натиска върху производителите, включително и чрез своеобразни наказания за тези, които изоставят устройствата си без софтуерни обновления, съобщава Bloomberg.
0 коментара