// K2: Бизнесът / Компании
Uber расте в София. Със софтуерен екип
До три години компанията ще наеме 70 програмисти, които да работят по глобалната платформа
Документът дава право на различни облекчения като съдействие от администрацията и частично възстановяване на платените осигуровки. В замяна на подкрепата "Юбер България" се ангажира в рамките на три години да открие 70 работни места и да инвестира 500 хил. лв. В момента компанията активно набира програмисти през различни канали.
Инвестиционният проект на "Юбер България" представлява разширяване на съществуващ хъб за разработка и поддръжка на софтуер, уточниха от Министерството на икономиката за "Капитал Daily". Софтуерът ще обслужва електронните плащания и издаването на електронни фактури на клиентите, ползващи онлайн платформата на Uber. Хъбът ще осигурява и поддръжка на разработения софтуер постоянно, като инженерите, назначени в България, ще наблюдават работата на програмата и ще отстраняват възникнали проблеми. Те ще отговарят също и за обновяване на софтуера според нуждите на компанията, мащаба на бизнеса и промените на местните законодателства в страните, където Uber работи.
Този център е единствен на компанията в Централна и Източна Европа. Създаденият софтуер ще се използва в повече от 330 града в над 60 държави, добавиха от министерството.
Оттам не обясниха защо сертификатът е издаден на "Юбер България", при положение че Uber има и отделна компания "Юбер България софтуер енд девелопмент", която беше създадена само месец след другата през лятото на 2014 г. с предмет на дейност разработване на софтуер.
Въпреки многократните опити два дни да се свържем с генералния мениджър на Uber за България Димитър Радуков на мобилния му телефон така и не получихме отговор на въпросите.
Търсят се хора
В началото на тази година в интервю за "Капитал" главният технически директор на американската Uber Technologies Туан Фам каза, че плановете на компанията са до края на 2016 г. персоналът на развойния център в София да се удвои. Справка в ДАКСИ показва, че към февруари тази година в "Юбер България" са работели 23 души спрямо едва трима през август 2015 г. Няма обаче актуална информация за осигурените в "Юбер България софтуер енд девелопмент", като единственото число е от август миналата година, когато към фирмата са работели 19 души. Затова не е ясно дали персоналът от софтуерното дружество не е бил прехвърлен към "Юбер България" или хората са новонаети по проекта за разширяване.
Междувременно във вторник след запитването на "Капитал Daily" от Българската агенция за инвестиции (БАИ) разпространиха съобщение до медиите за издадения сертификат, който е с дата 28 март 2016 г. В информацията се казва, че в центъра на "Юбер" вече работят над 20 инженери, наети на пълен работен ден, като планът на компанията е да увеличи боря им до 60 в рамките на една година.
В няколко онлайн канала в момента вървят обяви за набиране на програмисти, включително и стажанти. От тях става ясно, че Uber сформира екип, който да разработи и да осигурява непрекъсната поддръжка на глобалната платформа. Според икономическото министерство проектът ще създаде изключително атрактивни работни места за висококвалифицирани софтуерни специалисти и ще предостави възможност да се работи върху върхови технологии.
Правни спорове
В България компанията пусна услугата си UberX в края на 2014 г. Само 10 месеца по-късно обаче тя беше спряна, след като Комисията за защита на конкуренцията обяви, че платформата представлява "некоректна практика" спрямо таксиметровите компании. Решението беше обжалвано във Върховния административен съд, като делото е насрочено за 11 октомври 2016 г.
Казусът с тази и други подобни платформи не е уникален за България. Услугите на Uber вече бяха частично забранени в няколко страни в ЕС, включително Белгия, Холандия, Франция и Германия. Наскоро обаче Европейската комисия препоръча на държавите членки да не забраняват дейността на компаниите в споделената икономика. "За да е конкурентна, европейската икономика се нуждае от иновации, било то в сферата на стоките или услугите. Нашата роля е да стимулираме регулаторна среда, която позволява на новите бизнес модели да се развиват, докато същевременно защитава потребителите и осигурява честно данъчно облагане и работни условия", каза зам.-председателят на ЕК Юрки Катайнен.
Сертификатите на БАИ Българската агенция за инвестиции (БАИ) издава различни видове сертификати в зависимост от планираната инвестиция и работните места, които ще бъдат открити. По принцип най-ниски са праговете за проекти във високотехнологични дейности от сектора на услугите като този на Uber, тъй като идеята е да се насърчават такъв тип инвестиции. Сертификатите дават право на компаниите да избират между няколко насърчителни мерки като съкратени срокове за административно обслужване, индивидуално административно обслужване, облекчен режим при покупка на земя, финансово подпомагане за изграждане на техническата инфраструктура, финансово подпомагане за обучение или частично възстановяване на направените от инвеститора осигуровки. Няма информация кои от тези мерки е заявила "Юбер". |
Още по темата
Uber и Великата китайска стена
Защо американската компания бе принудена да продаде операциите си в азиатската държава на местния си конкурент
5 авг 2016Когато старите срещнат младите
Все повече производители на автомобили инвестират в платформи за споделено пътуване
1 юли 2016Пловдив със собствена програма за обучение на IT специалисти от Украйна
Общината и фирми от сектора ще поемат разходите по обучението на чуждите студенти в новата специалност "Софтуерно инженерство" в Пловдивския университет
19 юни 2016ЕК призовава страните от ЕС да не забраняват компаниите в споделената икономика
Комисията се надява, че развитието на сектора ще стимулира създаването на работни места
2 юни 2016Беше по-лесно да открием офис в София, отколкото някъде другаде
Главният технически директор на Uber Туан Фам в интервю за "Капитал" за възможностите в България, лютите чушки и ракията
22 яну 2016Uber ще удвои развойния си център в България
Американската компания обяви, че ще набира IT инженери и че страната е от глобално стратегическо значение за нея
19 яну 2016
Експертът по криминалистичен одит пред "Капитал"
6 дек 2019, 331 прочитания

Светлин Якимов, маркетинг мениджър на "Регнум Банско апарт хотел и СПА"
6 дек 2019, 341 прочитания
5 дек 2019, 2486 прочитания
5 дек 2019, 2340 прочитания
5 дек 2019, 2279 прочитания
6 дек 2019, 2230 прочитания
5 дек 2019, 2005 прочитания
Телекомът получи съгласието на облигационерите без възражение от попечителя по емисията да се прехвърли контролът на воден от Спас Русев консорциум