Най-големите български компании през 2015 г.
Класацията "Капитал 100" подрежда корпоративните гиганти в страната за десета поредна година
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Темата накратко
- За десета поредна година "Капитал" подрежда най-големите компании в България по приходи.- През 2015 г. водещите 300 дружества в страната имат общи приходи 85 млрд. лв., което е съизмеримо с БВП за миналата година. Ръстът в оборота е съпоставим с този на икономиката.
- Изминалите 12 месеца са били особено силни за производителите на машини и оборудване. Добра година са имали и компаниите от строителството (заради еврофондовете), производството и търговията с оръжие, хазарта и търговията с ток.
- Две трети от стоте най-големи работодателя са наемали хора през 2015 г. Нетно те са разкрили общо близо 7 хил. нови работни места.
На 28 юни "Капитал" представи годишната си класация на най-големите компании в България. Специалното издание "Капитал 100" включва информация за 300-те дружества с най-високи приходи за миналата година, класиране на компаниите по сектори, анализ на данните по индустрии, както и част от успешните истории на най-динамично развиващия се едър бизнес.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Най-голям растеж при комара и дъжавните строежи. Ужас.
До коментар [#1] от "Алф":
А ти какво очакваш? Едното е заради засилените еврофондове, другото - заради запълване на изпразнената от Тото-то ниша. Нормално е да имат голям ръст.
Въпросът е, че икономиката наистина се развива добре. Вътрешното потребление се разраства, а въпреки трудностите в износа, компаниите растат. Успехът на Телерик, инвестициите в заводи за автомобилни части и микрочипове са прекрасна база за развитие на балканския авто клъстер. Песимизма трябва да е умерен и фактологически обоснован, а не тип "всички са маскари", по байганьовски.
До коментар [#2] от "Георги Георгиев":
ИТ е моя бранш и се радвам, че расте. Но не мога да се дочакам по-добри резултати и в другите. Така, че байганьовщина е да се обвинява без да се има идея за какво става дума.
ЕЛД ???
До коментар [#2] от "Георги Георгиев":
Не че всички са маскари, просто в статия се вижда кои са топ 10 маскари.
Мисля, всички бихме се зарадвали повече, ако топ 10 бяха фирми като Телерик, Вистеон, ВМУеър или заводи за крушки, чипове, батерии, полу или цели проводници, а не фирми в енергетиката, част от които държавни ( и то на чужди държави, примерно ЧЕЗ). Това какво говори? Че все още огромна част от парите на вътрешния пазар отиват за бензин и ток. А е ясно, че пазарът ни е малък, но пък светът пред технологичните компании е широко отворен.
По-важното, че има ръст и в семейния ми бюджет (не само в държавния), надявам се настоящата година да е също толкова положителна, както беше 2015г. А има ли пари в семейството, има и почивки, и екскурзии, и изобщо завладява ни всеобщ оптимизъм...
При всяко положение, въпреки известни съмнения, предвид компаниите в топ 10, е по--добре да идват положителни сигнали, вместо обичайното охкане, тюхкане и хорово оплакване.
Дано все пак външни, но и вътрешни фактори не ни спретнат поредния рестарт, на каквито преживяваме с една неприятна цикличност още от 89-та година.
Отрат 10-те най-големи са или монополисти, или горива, или бакалии, обединява ги, че почти не оперират на пазарни принципи, а ползват или държавна помощ или някакъв друг вид събсидия и болшинството изнасят не само печалбата си навън, а даже и оборотите. Капитал вижда в това оптимизъм:(((
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.