Как флотът на Домусчиев затъна в непоносимост
Собственикът на Български морски флот иска промяна на приватизационния договор на параходството заради кризата


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Дружеството, собственик на 70% от капитала на "Параходство Български морски флот" - "Кей Джи маритайм шипинг", през юли подава искова молба до Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата с искане да се променят някои от условията на приватизационния договор.
- Според компанията има "стопанска непоносимост" те да бъдат изпълнени в договорения обем. Става дума за два ангажимента към държавата: изискването БМФ да разполага с определен тонаж кораби, както и да поддържа определен средносписъчен плавателен състав.
- Проблемът за новия собственик е, че това ще му струва големи неустойки, като до момента изчисленията на база договора и отчетените тонажи в Агенцията за приватизация показват, че става въпрос за близо 55 млн. лв.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
44 коментара
Трудно ми е да преценя казуса с БМФ,възможно е братя Домусчиеви да имат известно основание,поради кризата от 2008 г.,която все още не е приключила поне у нас.
Наистина има риск и други приватизационни договори да бъдат поискани да бъдат преразгледани.
За какво основание може да става въпрос? Недейте да дрънкате пълни глупости!
Казано елементарно: Купувате си имот за 100 хил. евра, но след няколко месеца има срив на пазара, отивате при Продавача и му искате да Ви върне разликата най-безпардонно и най-безапелационно. Типично по бандитски!
Кара Миа, аз пък ако имам власт ще назнача незабавно пълна ревизия на приватизационната сделка и ще му изкарам и най-мръсните кирливи ризки и гащички на въпросният господин толкова обичащ футбола.
В заключение: Много правилно преди 2-3 години журналистка му зададе въпроса "Господин Домусчиев защо от 1999 г. сте непрекъснато с охрана където и да сте?". Отговор разбира се не последва.
Типична мутренска история на прехода. Да грабнем нещо и да чакаме да ни носи кинти без да си мръднем пръста. Само че нещото има нужда от управление и развитие иначе затъва и умира. Същото се случи с цялата българска индустрия.
Те нека не се оправдават с олимпийските игри, а да кажат какво са направили през периода за развитие на бизнеса си? То не става само да имаш кораби и да чакаш да ти падне товар от някъде. Къде с аим договорите, къде са им кампаниите, рекламите, плановете за развитие?
Колегите от СУ може и да не са цитирани правилно. За да бъде уважен искът, не трябва длъжникът да е в неизпълнение. Способът за защита при стопанска непоносимост изключва някакви специални процедури и срокове, предполага застрашеният от фалит търговец да предвиди своевременно, че продължавайки да изпълнява договора, ще изпадне в неплатежоспособност. Текстът на чл. 307 визира прякото участие на длъжника по сделката и го ангажира със запазването на справедливостта и добросъвестността, от там се преценява и доколко последният е взел своевременно мерки по изпълнението на договора, за да предотврати изпадането в ситуация на безпомощност. Така като чета, контрагентът по приватизационния договор е в неизпълнение от доста дълго време. Пропуска се нещо в статията - най-вероятно целта на производството е не да се спечели делото пред АС на БТПП, а да се спрат плащанията за неустойки и други текущи, заради заведеното дело. И другия път питайте страни по минали дела, защото преподавателите са... преподаватели.
справедливостта и добросъвестността?????
Тези думи от кога съществуват в речника на Киро Гела?
1. Колко е важен Лудогорец за патриотичните ни усещания?
2. Ако при сегашната си собственост дружеството фалира, какво се случва? Просто идва един друг собственик и дружеството продължава да работи, макар и в намален обем? Или завинаги се губи "търговския флот на БГ?"
3. Ако има опасност "1000 семейства" да останат без доходи, предполагам правителството ще намери начин "да помогне."
Хиляди дружества, плащаха и плащат огромни неустойки по приватизационните си договори. Сега, се готвят да опростят огромни суми на разградския мошеник, за да може да дава милиони за футболното си отборче. Когато взимаше флота бяха голями обещания, после наряза половината кораби, продаде други и вече се сети, че поетите ангажименти в договора май не може да ги изпълни. Безумна държава!
Пускането на такъв безпецедентн иск говори, чè работата на 90%е вече ОПЕЧНА !! Останалите 10% са плащане за предстоячщата изборна кампания..... Невероятна наглост ....
Такива , като Домусчиев са свикнали да печелят, като си плащат, на когото трябва.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.