Първото злато от Крумовград - след две години
Dundee Precious Metals получи последното разрешение за строеж на мина в местността Ада тепе


Иво Коларов

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Канадската Dundee Precious Metals (DPM) вече ще може да започне да добива злато в района на Крумовград. Компанията е получила последното необходимо строително разрешително от органите на местната власт. Така след над десетилетие спънки компанията ще започне да разработва находището, което съдържа около 27 тона от ценния метал.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Находището е намерено при геохимичното опробване на Източните Родопи от Геологопроучвателното предприятие с център Асеновград на Комитета по геология. Установена е много интензивна аномалия на злато. Геоложката картировка на терена описва силно променени вулкански скали -пропилити и вторични кварцити , стари минни изработки (рупи ). Съдържанието на злато в вторичния геохимичен ореол е от порядъка на 5-6 гр/тон. Работата на Наван се свежда до рутинни действия по проучването на вече установено находище.
РЕЗИЛ Е ЗА ЕДНА ДЪРЖАВА ДА НЕ ДОБИВА СОБСТВЕНОТО СИ ЗЛАТО !
До коментар [#1] от "ahasver":
Сигурен ли си че находището е било изобщо обект на някакви проучвания от ГПП-Асеновград? Защото ако е било така не виждам кой им е пречил да го допроучат и разработят защото през 80-те години се чудеха къде да проучват, а златото и среброто изместваха оловото и цинка?
Открито е при геоложката картировка в М=1: 25000,съпроводена от геохимично опробване по почвите.Това става към 1995-96г. когато вече бяхме свалили гащите. През 1998 г. разтуриха КГ.
[quote#3:"ahasver"]Открито е при геоложката картировка в М=1: 25000,[/quote]
За това съм сигурен, обаче тя е приключила поне 20 години преди 1995 година. Просто при такива съдържания на злато тогава никой не разработваше златни находища.
Не. През 70-те години не се опробваше на злато при металометриите. Резултатите от Ада тепе станаха известни точно през 95-96 г. Съдържанието от 4.04 г/т. е достатъчно дори за подземен добив - както на Челопеч . Ада тепе е връх и експлоатацията ще бъде с открит рудник . Това значи ,че съдържанието далеч надхвърля необходимото. Рентабилността ще бъде висока.
Ада тепе излезе точно когато родината се разпродаваше или по-точно разподаряваше .
На последното голямо събрание на геоложката общественост , когато вече се виждаше накъде отиват работите , аз се изказах много остро , че страна,която не експлоатира златните си залежи не заслужава уважение. Съдбата на геологията беше решена от екипа на Црън Иван и копоите му.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.