🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Текстилната "Катекс" спира производството си

Фабриката за вълнени тъкани не издържа на стагниращата пазарна среда

От миналата година работниците са на непълен работен ден. От компанията твърдят, че при наличието на пазарни условия ще подновят производството
От миналата година работниците са на непълен работен ден. От компанията твърдят, че при наличието на пазарни условия ще подновят производството
От миналата година работниците са на непълен работен ден. От компанията твърдят, че при наличието на пазарни условия ще подновят производството    ©  Цветелина Белутова
От миналата година работниците са на непълен работен ден. От компанията твърдят, че при наличието на пазарни условия ще подновят производството    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Разходите на компанията постоянно растат, а приходите падат.

Фабриката за вълнени тъкани, прежди и изделия от тях "Катекс" - Казанлък, спира производството си и започва процедура по освобождаване на персонала. Решението за затваряне е взето на 20 юли от управителния съвет на публичното дружество, който уведомява за това Комисията за финансов надзор и Българската фондова борса. В основата на предприетата мярка са макроикономическите промени, стагниращата пазарна среда, засилващият се конкурентен натиск, губещото производство, става ясно от публичните документи. Отчетите на дружеството показват, че приходите бавно се понижават през последните три години, но печалбата се влошава с по-голям темп.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

9 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    glaxo avatar :-|
    glaxo
    • - 2
    • + 23

    Много тъжно ми става, когато прочета такава новина.Още една фабрика на 170 г., т.е. от зората на българската текстилна индустрия, се закрива заради отвратителна глобалистка политика международните корпорации и превръщането на СТО в неин инструмент.Те закриха 100 милиона работни места в индустрията на Европа и САЩ и дадоха възможност в мръсотия, тежък, извън всякакви норми труд, да се създадат 300 милиона работни места в комунистически Китай. И бих казал отвратителната политика на брюкселската бюрокрация със нейните изисквания и директиви. Няма ги вече текстилните фабрики в Габрово, Сливен, Казанлък, Пловдив, София, Карлово. Ударена беше и индустрията във Франция, Англия, Белгия, Италия. Района на Лил( от най-големите в Европа текстилен центрове) бе опустошен след фалита на десетки текстилни фабрики след 1970 г. и последните 30 г. получава субсидии от ЕС като регион в упадък. Същото стана и с Манчестер, Лион, Гент, Брюж, в Ломбардия и т.н. Днес качествения камгар, шевиот и габардин произведен в Европа е под 10%, а света е залят от долнопробни платове, вмирисани на химикали и далеч от всякакви стандарти, произведени в Китай, Индия и Бангладеш. Едно сравнение Китай е произвел м.г. текстил за $295 милиарда, а най-големия производител в Европа, Италия за $35 милиарда. В гардероба си имам костюми от английски платове останали от дядо ми на почти 110 г. и мои с италиански и от фабриките в Сливен отпреди 60 г.които не са мръднали. Уви всичко е история!

    Нередност?
  • 2
    ksm1416514793382905 avatar :-|
    Tihomir Iliev
    • - 16
    • + 5

    До коментар [#1] от "glaxo":

    Пазарна логика - модата се мени, така че дрехите следва да изкарват няколко години, пък ти си носи костюмите от преди 110 години. Като не издържат на пазарните условия да приключват, в страната ни повечето предприятия от бранша успяват да реализират добри печалби.

    Нередност?
  • 3
    glaxo avatar :-|
    glaxo
    • - 2
    • + 13

    До коментар [#2] от "Tihomir Iliev":

    Нещо не си разбрал, младежо!Това, че имам в калъфи в гардеробите си елегантни, първокласни стари костюми, не значи, че ги нося от 50 г. и се радвам , че още не са се протрили или деформирали.Става дума за качествени платове с прекрасни физико-механични качества, десени, багрила и правени от най-добри суровини, които днес почти не се срещат и в т.н. "високи марки" .Ако не си виждал или пипал такъв плат няма, да го разбереш. Както няма да разбереш и смисъла на думите"стил" и "класа". Остани със здраве!

    Нередност?
  • 4
    razdva34 avatar :-|
    razdva34
    • - 7
    • + 2

    Уважаеми glaxo,
    Не съм съгласен напълно с теб,въпреки,че разбирам носталгията ти.
    Конкуренцията е движение напред.
    Помисли върху следните възможни предпоставки за закриването:
    1.умишлен фалит
    2.проспано време за модернизация
    3.недотам доучени управители
    4.некадърна работна ръка
    5.тежки условия за труд
    6.пренасочване на средства от собствениците
    мога да изброявам още...
    Всъщност най-точния отговор е в съседната статия....за "фирма"Пролет" от Димитровград" както и в "Германска фирма планира да вложи 8 млн лв. в текстилна производство

    Поздрави и поглед напред!

    Нередност?
  • 5
    destino avatar :-P
    destino
    • - 1
    • + 7

    До коментар [#1] от "glaxo":

    Господине, написали сте пълни глупости.
    Работя с катекс от 5 г.
    Бизнес типично по български, лошо качество, прекалено голям брак, никакво отношение към клиента, неразбиране на съвременните бизнес модели. Всяка претензия се интерпретира като обида и т.н.
    Никакво реинвестиране в технологии и машини.
    (е, ако не броим склада за обработка на череши по програми от ЕС и фотоволтаиците за ток на далавера)
    Даже много се задържаха...

    Нередност?
  • 6
    destino avatar :-P
    destino
    • - 1
    • + 5

    [quote#3:"glaxo"]най-добри суровини, които днес почти не се срещат и в т.н. "високи марки" [/quote]

    Всичко това го има и днес, даже още по-качественно, и на супер цени.
    Австралия и Аржентина бълват супер финни вълни на супер цени.
    В България никога не е имало качественни и финни вълни.

    Вие, от Армани кога последно сте купували костюм, за да гворим за качество?

    Нередност?
  • 7
    glaxo avatar :-|
    glaxo
    • - 4

    До коментар [#5] от "destino":

    Не познавам пазарните позиции и проблеми на"Катекс". Става дума за дългосрочните ефекти на глобализма и на нелоялна конкуренция и дъмпинг допускана от СТО. Не може една фабрика в Европа да удържи на часова ставка от $0,50 в Южна Азия, никакви еконорми, пенсионно и здравно осигуряване и въобще трудово законодателство.От Китай, Индия и Пакистан , та до Бангладеш, Виетнам, Индонезия и Филипините се бълват третокласни, евтини стоки. Вие ми говорите за бутикови платове, които са под 10% от световното производство, аз ви говоря за останалите 90% за конфекция, част и с маркови етикети.

    Нередност?
  • 8
    destino avatar :-P
    destino
    • - 1
    • + 3

    [quote#7:"glaxo"]Става дума за дългосрочните ефекти на глобализма[/quote]

    Миролио в Сливен е предприятие огледало на Катекс, с аналогични можности, площ, специалисти и т.н.
    Всичко е 1 към 1. Приватизирани по едно и сщо време.

    Работят, и показват отлични резултати.
    Защо те могат, а Катекс не може?

    Според мен, 95% причината е в манталитета и бизнес модела.
    Нямам какво друго да кажа по въпроса.

    Нередност?
  • 9
    mstaynov avatar :-|
    mstaynov

    Сега, януари 2019, попадам на тази дискусия и добавям моето мнение. Катекс беше приватизиран в последните дни на (тогава вече обречено) правителството на Жан Виденов, продаден на срамна безценица на Емил Кюлев. След време Кюлев преотдаде/преотстъпи фирмата на Цветелина Бориславова. Като видях какво се случи със закупения от нея ОЦК Кърджали и какво прави с акциите си на борсата, ми беше ясно, че не се интересува от развитието на тези предприятия, а ги използва само за някакви 'финансови' машинации. Затварянето и на Катекс след ОЦК беше само въпрос на изчерпването му като инструмент за финансови операции. Жалко за затритата с лека ръка традиция, жалко за съдбата на висококвалифицираните текстилци в Казанлък.

    Нередност?
Нов коментар