Независими консултантски фирми са овладели близо половината бизнес за сливания и придобивания в Европа, съобщава Reuters. Така малките играчи в сектора, известни като "бутикови", заграбват пазарен дял, докато международните инвестиционни банки се фокусират върху свиването на разходи и адаптирането към по-строгите регулации.
Пазарен дял
Малките консултантски фирми обикновено са основавани от ветерани в банковата индустрия, бягащи от бюрократичните пречки и намаляващото заплащане в големите фирми от сектора. Те са все по-търсени от компаниите, защото предлагат нишова експертиза и независимост, различаващи ги от големите банки. От началото на годината до 10 август тези бутикови фирми са отговаряли за 44%, или 1.7 млрд. долара, от общата стойност на консултантските такси за обявените в Европа сливания и придобивания. Базираните в Европа независими консултанти са привлекли 24.9%, или 964 млн. долара от таксите. Останалите 19%, или 728 млн. долара, са отишли при бутикови консултанти от други части на света.
Според данните на Thomson Reuters през миналата година малките консултанти са отговаряли за 42.8% от сделките, при предишния бум на сливания и придобивания през 2007 г. делът им е бил 30.5%, а през 2000 г. - едва 20.1 на сто. Данните на Reuters не включват консултантските такси по някои големи сделки, които все още не са финализирани, като сливането на пивоварите Anheuser-Busch InBev и SABMiller, което е на стойност над 100 млрд. долара.
"Ние не се опитваме да продаваме различни финансови продукти, както правят големите банки. Единственият ни фокус е високата добавена стойност на консултантския ни бизнес, поради което при нас няма конфликти на интереси", коментира Питер Бютен, управляващ консултантска фирма Greenhill. Тя е една от първите подобни фирми от САЩ, стъпили и на европейския пазар.
Дефиницията за "бутикови" консултанти включва фирми, над 70% от чийто бизнес е свързан със сливания и придобивания. "Броят на бутиковите консултанти, които действат на пазара на сливания и придобивания, е най-високият от 80-те години на миналия век. Може да се очаква, че търсенето на такива независими услуги и свързаните с тях работни места само ще нараства", коментира Алекс Кейс, отговарящ за финансовия сектор в компанията за търсене на служители Alderbrooke.
Конкуренти от САЩ
В Европа бутиковите фирми са по-успешни в отнемането на пазарен дял, отколкото в САЩ, където от началото на тази година те са отговаряли за 27.5%, или 2 млрд. долара от таксите за сливания и придобивания. В резултат на това все повече фирми за финансови услуги от САЩ се опитват да стъпят на европейския пазар. Най-пресните примери са LionTree и PJT Partners, които са основани от бивши висши служители на UBS, JPMorgan и Morgan Stanley.
През миналата година инвестиционният банкер от Goldman Sachs Гордън Диал основа Dyal, която се превърна в главен консултант по придобиването на швейцарската Syngenta от китайската ChemChina. Банкерите, работещи в бутиковите фирми, могат да спечелят значително по-големи суми при успешни сделки, тъй като за тях не се отнасят наложените от ЕС ограничения за банковите бонуси.
Освен от независимите играчи европейските инвестиционни банки губят позиции и от конкурентите си от Wall Street. Goldman Sachs, JPMorgan и Morgan Stanley се нареждат в топ 5 на печалбите от консултации в Европа. Същевременно през второто тримесечие Credit Suisse, Deutsche Bank и UBS изпаднаха от топ 10 по този показател.
Независими консултантски фирми са овладели близо половината бизнес за сливания и придобивания в Европа, съобщава Reuters. Така малките играчи в сектора, известни като "бутикови", заграбват пазарен дял, докато международните инвестиционни банки се фокусират върху свиването на разходи и адаптирането към по-строгите регулации.
0 коментара