Българската онлайн платформа за обучение daskal.eu смята да развива дейността си извън границите на страната, щом има готовност за това и платформата достигне завършения си вид. Това каза пред "Капитал Daily" Калоян Кирилов, един от основателите на проекта, който си е поставил за цел да накара хората да гледат с по-голямо доверие на онлайн образованието в България и на възможностите, които предоставя. Междувременно daskal.eu намира сериозни инвеститори и със средствата развива платформата.
По-просто, по-точно
Преди да дойде идеята за daskal.eu, Кирилов работи в консултантската компания "Синерджи груп", където се занимава със сливания и придобивания. Заради бизнеса на Кирилов му се налага да научи турски и започва да взима частни уроци след работа. За него това е възможно заради гъвкавото му работно време, но си дава сметка, че за голяма част от хората не е удобно. "Трудно се намират курсове за възрастни – различни ангажименти, няма гъвкавост на времето. Аз взимах частни уроци, но знам, че много хора нямат тази възможност", казва Кирилов. Друго, което го кара да се замисли за създаването на подобна платформа, са децата му и хаосът, който настъпва, когато става дума за записвания в училище, частни уроци, и вниманието, което се обръща на децата в учебните заведения.
В България вече има няколко подобни проекта. Такъв е "Кабината" (www.kabinata.com) - сайт, който предлага основно онлайн курсове по чужди езици, както и порталът за видеоуроци "Уча.се" (ucha.se).
"Даскал" дава възможността на потребителите си както да избират сред голям брой предмети – от популярни западни езици като английски, френски и испански, през китайски и турски, до пълен курс на обучение, обхващащ началния курс от първи до четвърти клас и нетрадиционни курсове по контрол над общуването и воденето на успешни преговори, които помагат при намирането на работа и постигането на лични цели. Освен всичко това учещият може сам да реши дали да е част от малка група, голяма група или да взима индивидуално уроци, както и кога да взима уроците и как да тества знанията си. Не на последно място, потребителите могат да избират сред голям брой учители и да ги оценяват.
Бързо развитие
Първата версия на "Даскал" е пусната през март, но идеята за платформата започва още през септември миналата година. Всъщност, когато Кирилов пуска сайта през пролетта, той все още не е напълно готов. Освен това учебната година е в края си и голям интерес няма, но той желае хората да видят за какво става дума, да започне да популяризира сайта, както и да го усъвършенства чрез досега си с ползващите услугата.
Първоначално проектът се финансира чрез лични средства на Кирилов и Иван Лесев, съосновател на "Даскал". Сега обаче двамата са намерили първия си по-сериозен инвеститор, Петър Петров от "Гопет транс". Кирилов не пожела да обяви точната стойност на инвестицията, но каза, че става дума за шестцифрена сума, чрез която платформата ще може да продължи развитието и разширението си.
Монетизирането на самия проект от своя страна става чрез учителите, които сами определят цената на знанията и уроците си, след което "Даскал" взима комисиона, която варира между 10 и 20%. Самите учители трябва да имат педагогическо образование или предишен опит в учебно заведение, което се вписва в профила им. "Настрана от тези критерии, най-важното за мен е учителят да е точен и да приема сериозно ангажиментите си", казва Кирилов. Проблем за него е, че нишата на частните уроци е заета от сивия сектор, който не позволява цените за урок да станат по-ниски. Той очаква с настъпването на учебния сезон учителите да стават все повече, като към момента те са около 50. За това колко потребители ще ползват платформата обаче той не дава прогноза.
Скоро извън България
"Крайната цел е САЩ", отговаря директно Кирилов на въпроса как и накъде ще се развива бизнесът. За него България е тестов пазар, където може да усъвършенства платформата си в движение. Преди да стигне до САЩ обаче, той смята до година да е изнесъл услугата си до по-големите държави в Европейския съюз. Още от началото продуктът не се прави само за българския пазар и технологията позволява той да бъде изнесен лесно навън.
Сред проблемите на "Даскал" в момента е липсата на средства за реклама. Там сайтът залага предимно на разпространение чрез социални мрежи и банери, докато останалите средства отиват за развитие на самата платформа. Междувременно Кирилов продължава да търси инвеститори, каквито казва, че в чужбина ще се намират по много по-различен начин от тук, където разчита предимно на личните си контакти. Според него в САЩ това вече не е ниша, а истински голям пазар, в който има много потенциал.
Българската онлайн платформа за обучение daskal.eu смята да развива дейността си извън границите на страната, щом има готовност за това и платформата достигне завършения си вид. Това каза пред "Капитал Daily" Калоян Кирилов, един от основателите на проекта, който си е поставил за цел да накара хората да гледат с по-голямо доверие на онлайн образованието в България и на възможностите, които предоставя. Междувременно daskal.eu намира сериозни инвеститори и със средствата развива платформата.
6 коментара
Да вземат да си оправят страницата първо и после да се целят в ЕС и САЩ. "Виж всички курсове" от началната страница води до "{"status":false,"object" :{"object":null,"description": "Настъпи грешка, моля опитайте по-късно!"}}"
Към този момент сайтът работи.
Сайтът работи, но има ужасна визия. Имам усещането, че съм в сайт от 2010-та година.
Няма как да се доверя на учители, които не са се научили как да си структурират профила. Снимки от на баба ми времето, хайде малко по-сериозно :)
Съветът ми е всеки учител да инвестира час два да си направи хубава снимка с високо качество, ако трябва да я обработят малко и да наблегне на готино описание. Всеки ученик, който е използвал услугите на дадения преподавател да се регистрира и да напише кратко описание с какво е доволен от дадения даскал ;)
Идеята има потенциал, стискам палци да успее!
Стискам им палци , дано успеят ! Въпреки че в САЩ вече има около 20 такива платформи и за там това не е много иновативно ...
"Той очаква с настъпването на учебния сезон учителите да стават все повече, като към момента те са около 50. За това колко потребители ще ползват платформата обаче той не дава прогноза."
Е, хубаво е, че човекът е толкова ларж и му е все тая колко са му клиентите.
Засега не мога да си представя как ще конкурира частните уроци. Единствено го виждам да пробие сред българските емигранти, защото услугата ще е нова. Но дори там вече има поне един конкурент - Прознание.
Тия изобщо не са в час!