Уникредит Булбанк финансира първите си стартъпи
Три компании вече са получили заеми, които след време могат да се обърнат в дялов капитал


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Най-голямата банка в страната Уникредит Булбанк дебютира в един нов за нея сегмент - финансиране на млади компании. Девет месеца след идеята вече са одобрени първите 7 кандидати, като три от дружествата вече са усвоили финансиране от по 200 и 300 хил. евро. Това са технологичната компания "Сенсика текнолоджис", която e разработила софтуер за събиране и анализ на данни и бизнес разузнаване, "Плейграунд енерджи", която прави детски площадки с вградени уреди, превръщащи кинетичната енергия на люлките и въртележките в звук и светлина, и "Корс дот", която предлага курсове за IT специалисти по целия свят. И за трите това е второ финансиране - първото е било от фонда за рискови инвестиции Eleven. Сега банката е необходимият следващ партньор за растеж и излизане на нови пазари. Моделът й е да дава специален кредит на стартиращото предприятие, който може да се обръща в дял от компанията след време.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Това Райфайзенбанк го правеше още 2006-2007 година с продукта си необезпечен Микрокредит. Отпускаха се до 50 000 лева срещу 3 месечна бизнес история и про-форма финансови данни, т.е. разказ на управителя какви обороти и какви печалби прави. Сега аналогичен продукт е облечен в модерните дрехи на популярния "термин" стартъп.
Нещо не разбирам.
"Случаят на "Сенсика текнолоджис" и "Плейграунд енерджи" попада в графата на вече работещите бизнеси, които генерират приходи от дейността си. Отчетите им за 2015 г. показват постъпления, покриващи до голяма степен разходите, но недостатъчни, за да сформират печалба, която да бъде инвестирана в развитие. Така те трудно биха могли да поемат по-голяма поръчка или да предложат услугите си на клиент от чужбина.
И двете са вписали залози в полза на банката срещу заеми от по 200 хил. евро, които следва да се издължат за 36 месеца (или до 2019 г.) при лихва от 9.75%."
Така. Значи имаме две компании, които не могат да се самофинансират с по 200 000 Евро, затова теглят краткосрочен заем с много висока лихва. Месечната вноска по този конкретно заем е 6 430 Евро
Шансът бизнесът им да се разрасне и да върнат тия 200 000 в рамките на 3 години на мен лично ми изглежда илюзорен. Освен това тук става дума за вече работещи компании, а не за стартъпи. Това си е най-обикновен бизнес кредит, каквито банките отпускат ежедневно. Не виждам какво толкова се шуми.
Както е във вица - за да получиш пари от банката трябва да докажеш, че не ти трябват пари !
Поредният опит лихварството да се представи като подкрепа за бизнеса.
aka Mezzanine Financing...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.