До дни правителството решава как ще плати за "Белене"
Вариантите са с пари от бюджета или държавна гаранция за заем според Делян Добрев


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Не могат да платят с бюджентни средства освен ако заема не е е даден на пазарен прицнип. Това ще бъде незаконна държавна помощ!
А при положение, че БЕХ с мъка събра 300 милиона заем преди година не виждам как ще убедят Европейската Комисия, че всеки разумно действащ кредитор би дал пари на НЕК при подобни условия, при които държавата ще я субсидира.
До коментар [#1] от "yupeee":
Незаконната държавна помощ се санкционира в редки случаи. Обикновено това са политически решения по върховете на ЕС и се разрешават, ако държавата е достатъчно "послушна". Така че фактическия състав едва ли ще попречи генерално на плащането на средствата.
До коментар [#2] от " Георги Георгиев Това просто не е вярно. Не само, че въпросът е детайлно регулиран, а ЕК взима такива огромни държавни помощи много присърце.
До коментар [#3] от "yupeee":
Когато извършим плащането пак ще си говорим. А за политическите решения на Брюксел по детайлно регулирани въпроси бих те насочил към процедурата за прекомерен дефицит на Испания и държавната помощ за банковата система в Италия.
До коментар [#4] от "Георги Георгиев":
При банковата система в условията на безпрецедентна системна глобална криза беше допуснато. При условията на възмездност. В случая на НЕК говорим за безвъзмездна (безлихвен заем) държавна помощ с цел оперативно подпомагане на компания, която е взела редица грешни бизнес решения. Единственото нещо, което правителството може да посочи е ... клетост и опасност от хаос. Все неща, които от правна гледна точка няма никакво значение. Че могат да вземат политическо решение могат, но това не означава, че в действията има и зрънце обоснованост.
До коментар [#5] от "yupeee":
Няма генерална разлика между 0% и 1%, когато пазарната лихва е по-висока. Въпрос на намаление - все е държавна помощ. Освен това говорим за решението при италианския казус тази година. Това няма твърде много общо с финансовата криза. Вече сме 2016.
Колкото до рисковете - енергетиката е ключов отрасъл и евентуален фалит може да доведе до масова безработица и кратка, но силно интензивна криза в сектора. Все неща, които са социално и икономически непоносими, имайки предвид важността на тока в съвременното ежедневие.
До коментар [#6] от "Георги Георгиев":
Все проблеми, които трябва да се решават без държавни субсидии. Като не можеш да управлавяш бизнеса си и се хвърляш на поръчки, за които нямаш пари, влизаш в процедура по несъстоятелност.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.