Братята Атанас и Пламен Бобокови изкупиха обратно участието на чуждите финансови инвеститори в "Приста ойл груп". Това беше съобщено на специална пресконференция в присъствието на досегашните миноритарни акционери - инвестиционното дружество на ADM Capital и Европейската банка за възстановяване и развитие, които от 2012 г. имат 30% участие, разпределено поравно. За изкупуването на участието им е използван заем от Уникредит Булбанк в размер на 50 млн. евро, като той е отпуснат на "Приста инвест 2016", учредено през пролетта.
Братя Бобокови имат два основни бизнеса - производството на акумулаторни батерии, което се извършва от "Монбат", и маслен бизнес, развиван под бранда Prista Oil. Двата инвеститора излизат изцяло от второто направление, но остават в "Монбат" с 20.8%, което е и по-растящото от двете звена.
Пламен Бобоков, председател на съвета на директорите на "Приста ойл холдинг", обясни, че едноличното управление ще даде възможност да се взимат по-бързи бизнес решения, което ще доведе и до по-бързо развитие на компанията. С цената на голям дълг братя Бобокови напълно възстановяват контрола и управлението си в "Приста ойл груп".
Година и половина по-рано
ADM Capital и EBRD са третият подред миноритарен инвеститор в българската група с 60 млн. евро, след като през 2000 г. американският гигант Texaco купи 25% от дружеството. После през 2006 г. в компанията влезе инвестиционният фонд Gramercy.
"ADM Capital и EBRD се включиха в един труден момент за компанията, когато имахме тежки спорове с бившия си партньор. Успяхме да стабилизираме компаниите", коментира Пламен Бобоков. Същевременно при сделката през 2012 г. двата финансови инвеститора придобиват и акции, дават и заем, с който се направени важни придобивания за разрастване на масления бизнес на "Приста ойл". Дълг беше натрупан при раздялата с Chevron в дружествата Chevron Czech и Chevron Romania в пакетна сделка през 2013 г., като сделката включи дистрибуторски права за продажба на продуктите Texaco в 14 държави от Централна и Източна Европа, Украйна, Турция и Централна Азия, както и права за лицензионно производство.
Сега се откупуват 30-те процента в холдинга "Приста ойл груп", през който индиректно ADM Capital и EBRD държаха дялове в акумулаторния и масления бизнес. През 2013 г. двата инвеститора придобиха допълнително пряко участие от 20.8% в "Монбат", което сега не продават.
"Не е тайна, че "Монбат" е лидер в своя бизнес за производство на акумулаторни батерии в Европа. Компанията е четвърта по големина в Европа и първа по финансови резултати", заяви Атанас Бобоков, който е и председател на съвета на директорите на "Монбат". "Изпълнението на инвестиционната програма спомогна за постигане на устойчив ръст на продажбите - средно 9% годишно, и EBITDA (печалба преди лихви, данъци и амортизация) маржове от порядъка на 20% при средни за индустрията 11%", съобщиха от компанията.
Какво предстои
Дружествата от масления бизнес на "Приста ойл" ще се стремят към растеж на териториите, на които оперират. В плана за бъдещето влиза и продажба на количества на т.нар. експортни пазари, където се извършват доставки, като целта е продажби в размер на 80 - 90 млн. евро и EBITDA - 8-10 млн. евро, без да е уточнено за какъв период. Пламен Бобоков обясни, че към момента масленият бизнес е фокусиран върху приключването на няколко големи експортни операции, както и върху работата по три договори за смесени дружества, като единият от тях е в напреднала фаза. До момента компанията действа на следния принцип: установяват се отношения с някой сериозен партньор, опознава се пазарът с продажби и ако капацитетът му си заслужава, компанията може да инвестира и в производство. Това най-често става с помощта на чуждия партньор през joint venture, защото това е най-малко ресурсоемко. Пламен Бобоков не каза, къде се преговаря за такива проекти.
Компаниите от икономическата група на "Монбат" ще останат експортно ориентирани, като 87% от продажбите на консолидирана база се правят в чужбина чрез дистрибуторска мрежа в над 54 страни в Европа, Азия и Африка.
Братята Атанас и Пламен Бобокови изкупиха обратно участието на чуждите финансови инвеститори в "Приста ойл груп". Това беше съобщено на специална пресконференция в присъствието на досегашните миноритарни акционери - инвестиционното дружество на ADM Capital и Европейската банка за възстановяване и развитие, които от 2012 г. имат 30% участие, разпределено поравно. За изкупуването на участието им е използван заем от Уникредит Булбанк в размер на 50 млн. евро, като той е отпуснат на "Приста инвест 2016", учредено през пролетта.
4 коментара
Тия само крадат. Незнайно как в началото на демокрацията със съдействието на червени роднини и велможи се сдобиха с петролна база на брега на река Дунав. Мястото е изключително закътано и изведнъж достъпа на хора в района беше забранено. Там свършват жп линия и асфалтов път. Не знам какво возиха в петролните цистерни. След това взеха огромно количество имоти държавни и общински имоти в ценъра на град Русе за жълти стотинки. Направиха различни увеличавания на капитали и всякакви машинации за да стопят участието на Община Русе в съвместни предприятия в които Общината залагаше кон за кокошка. В Русе никой не се гордее с този "инвеститор". Дано в Монтана са направили по-добри дела.
Между другото, забелязвам един интересен патерн в бизнеса на братята Бобокови, Диневи и Домучсиеви. Единият брат почти скрит и незабележим, а другият доста изявен публично.
Всичките им предприятия работят и се развиват - това е основното!
Мнооооого други взеха (по какъвто и да е начин) предприятия, НО над 90% от тях вече са унищожени= фалирани, с много задължения към всички.
Дано има повече като тях!