Над 70% от малките и средните фирми се оплакват от недостиг на кадри

Мариета Захариева, изп. директор на ИА за насърчаване на малки и средни предприятия
Мариета Захариева, изп. директор на ИА за насърчаване на малки и средни предприятия
Мариета Захариева, изп. директор на ИА за насърчаване на малки и средни предприятия    ©  Надежда Чипева
Мариета Захариева, изп. директор на ИА за насърчаване на малки и средни предприятия    ©  Надежда Чипева
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Сред най-съществените трудности, които срещат малките и средните предприятия, е намирането на кадри. Това заяви Мариета Захариева, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, по време на церемонията по връчване на наградите "Гепард".

Над 72% от анкетираните предприемачи се оплакват от недостиг на кадри, като най-дефицитни се оказват средните специалисти. Анкетата на агенцията показва, че 77% от работодателите трудно намират хора с необходимата квалификация от тази група. Проблемът с кадрите вече е на всякакво ниво в компаниите, показват и разговорите с предприемачи и собственици пред "Капитал".


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    desolater avatar :-|
    Desolater
    • + 2

    Е и? Нещо да се е променило последните години? Догодина ще са 80%. Това е проблем в всички нови членки на ЕС. Който успее да си задържи хората ще оцелее, другите ще кретат.

    Нередност?
  • 2
    dggm avatar :-|
    dggm
    • + 2

    Голяма част от икономиката се основава на евтин трудов ресурс. Това е наложено още през комунизма.
    Покачването на цената на ресурса е промяна в бизнес средата.
    Бизнеси, които не генерират достатъчно стойност и разчитат на ниски разходи за съществуването си, или ще изчезнат, или ще се преместят.

    Главната цел е увеличаване на произвежданите блага от единица труд чрез въвеждане на нови процеси и технологии, изоставяне на някои отрасли и прехвърлянето на ресурс към други, и промяна в манталитета. Там където манталитетът не може да се промени, промяната ще е реално физическа и ще включва банкрути.

    Тези банкрути ще предизвикат намеса на държавата в защита на статуквото и вече установените отрасли, компании и личности.

    Тази намеса води до бедност, пазарни изкривявания, социална нестабилност, популизъм, липса на гражданско общество, наука и изкуство, социално-икономически застой както през Османската империя.

    Успех с адаптацията. От личен опит знам колко много от икономиката в България се основава на евтин труд и е реално неконкурентноспособна и социално вредна.

    Нередност?
Нов коментар