България губи позиции при най-атрактивните аутсорсинг дестинации
Повишените разходи и рискове пред бизнеса са основна причина за спада в индекса на Cushman&Wakefield


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
България губи сериозни позиции при най-перспективните аутсорсинг дестинации в света, показва годишната класация на консултантската компания Cushman&Wakefield. Въпреки че продължава да е сред 10-те топ държави, тя губи цели пет места и вече е на 7-а позиция.
Причината са увеличените разходи и рискове пред бизнеса. Тези фактори не са изненада заради повишените разходи за труд и ръста в цените на имотите и наемите. Политическата несигурност най-вероятно също оказва влияние върху рисковете, както и близостта до конфликтни точки като Турция и Близкия изток.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Ама иначе по всевъзможни конференции и събития, бизнес лидерите обясняват, как причината да дойдат в България не била тази, че заплатите били ниски. То не че има нещо лошо в това, но всички политици се пазят като дявол от тамян да кажат, че някой идва тук защото е евтино.
До коментар [#1] от "Lord":
На практика еточно така, но никой няма да ти ги каже в прав текст.
Идват тук защото е евтино сравнено със Западна Европа/Развития свят и има сравнитено читави хора (въпреки рева за хора).
Останалото са както се казва 'леви моабети'.
До коментар [#1] от "Lord":
Разбира се, че това е основният мотив да дойдат тук - това е основната идея на аутсорсинга, а именно cost cutting. Само недейте да се обявявате всички как видите ли идва някой и ни кара да работим за жълти стотинки. Аутсорсинга раздвижи толкова много пазара на труда и повиши нивото на заплащане в доста сфери, защото когато влезеш на пазар и искаш за няколко години да наемеш 1000+ човека първото нещо, с което бързо можеш да ги спечелиш е по-висока заплата от тази, която получават в момента. От личен опит казвам, че това, до което доведоха тези компании е по-високо заплащане, респективно по-високо потребление. От там нататък кой как ще си изграе картите в кариерно развитие е съвсем отделна тема.
Как не ги е срам да идват заради евтинджьоса тук. Добре че са Утилизация, Булмаркет, хотелите на Герги Гергов, мините на Ковачки за тези, които наистина искат да се научат на занаят и да имат социален престиж.
Тази класацията всъщност е позитивна - на първите места сме по условия и риск, а това което ни дърпа назад са разходите. Това говори за не непременно евтина, но сравнително качествена аутсорсинг дестинация. Неслучайно другите страни с такъв профил са Лива и Чили - сравнително богати страни спрямо другите в тази класация.
До коментар [#5] от "Samsun":
Абсолютно точен коментар. След няколко години ще има и някакво прилично котило от нормални мениджъри и нещата ще са още по-добре.
Все пак, рибата се вмирисва откъм главата.
Тамън научиха магарето да не яде, а то взе, че умря...
За съжаление, губим, да. Компании като PPD (която дори не е аутсорсинг такава) наемат хора на по 2-3000 лв. нетна месечна заплата, без тези хора да имат работа - просто ей така, да има. И хората затъпяват, невършейки работа, и компанията губи. Затова сега съкращават цели отдели в тази "велика" компания.
А умопомрачителните Sutherland, които служителите наричат Sufferland ("земя на страданието")? С техните некомпетентни мениджъри от мъжки пол, пили с правилните "големци", или такива от женски, спали със съответния канадец (за един от проектите им)... След като двама от Operations Manager-ите на цял проект са въртяли те си знаят какво на един определен индивид (и това е публична тайна)... как да запазят хората си, как да си задържат кадрите?
Няма такъв филм
Тази индустрия е с ниска добавена стойност, лесно се пренася в друга държава и не е дългосрочно устойчива. Това не значи, че не е важна и не трябва да се разглеждат и решават проблемите и, но се драматизира твърде много.
До коментар [#9] от " intergalactic ": Е, то и в Индия имаха бум на аутсорс, но: - много от кадърните им хора си имигрераха въпреки аутсорса - ръстът на тази индустрия беше толкова голям, че в нуждата от хора наемаха хора с 0 опит просто за запълване на бройки Днес всички знаем какво стана с Индия и каква е славата на индийците. А реално в началото са почнали с добри програмисти и идея, че бумът в аутсорса е чудо. И тук започва трупане на хора без опит в индустрията в екипи, където просто няма опитни да ги учат, а цените са близки до западните- в момента при хора масово заети на 2000 евро иди ги накарай да влязат в нова фирма за под 2500, догодина ставката сигурно ще расте и към 3000. Това не е свързано с натрупване на опит и умения, а с прекомерно търсене и липса на свободни кадри, и цената вече гони западната за джуниър при леко съмнителелно качество на масата хора в индустрията. В един момент просто ще е плекалено скъпо спрямо качеството на останалите тук хора като цяло(по разходи и в момента падаме като критерий) и при инвестиция един договор за наем на офис и техника с цена 20% от месечна заплата на човек е ясно колко трудно е едно решение за закриване на офис тук и откриване на такъв другаде. А в момента наистина е почти патова ситуация. Фирмите вече търсят масово заплати отпреди 2-3г, а хората са заети на същите или по-високи. Накрая в джобс обяви висят и по 1г. Да не говорим за текучеството. Някой да знае фирма да не губи маса хора в рамките на 12-24м? И да запазиш броя хора във времето, кадрите ти реално постоянно са в процес на навлизане в работата и почти няма кой да ги учи на нещо. Да не говорим, че в масовия случай тук проектите са прототипи, дребни сайтчета на килограм, дребни приложения. Това само по себе си говори колко се вярва в качеството като цяло. Много малко фирми правят сериозен софтуер тук и разчитат той да е финалния продукт към клиента. Лекичко си надуваме балон. Да видим докога ще издържим. Иначе поне този балон вдигна доходите бая, макар че доведе и до ситуация хора с 1г опит да са на цена на такива с 10-20 и да имат самочуствие като да са правили управлението на совалките на НАСА или нов програмен език
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.