ИзЧЕЗване от България
Продава се един от най-големите бизнеси в страната - с приходи над 1.74 млрд. лв.
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Темата накратко
- CEZ обяви, че има кандидати, които искат да купят бизнеса й в страната, и ще събере оферти.- Продава се един от най-големите бизнеси в страната - с приходи над 1.74 млрд. лв.
- Интересът е основно от местни играчи: братята Бобокови, Николай Вълканов, Валентин Христов. И румънската Electrica.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
36 коментара
"Сумата е между 350 и 400 млн. евро за активите в България, което включва електропреносната мрежа в Централна и Западна България, генерационни мощности, компании за услуги и търговия с електроенергия. Исканата сума не е учудваща - по груби сметки от отчетите за 2015 г. печалбата преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) е от порядъка на 40 - 50 млн. евро, а сделки за такива активи ставали при оценка на предприятието от около 10 пъти EBITDA, коментира консултант."
ЧЕЗ не биха продали на загуба. Сигурно ще искат да си върнат по някакъв начин поне сумата, която са платили при покупката на мрежата, ТЕЦ "Варна" и която са вложили във ВЕИ инсталации.
”В първия ден на търговия след новината на борсата имаше повече от обикновения брой сделки, при което се стигна до съществени изменения в цените ("ЧЕЗ електро България" поевтиня с 13.24% до 19 хил. лв. за лот, а "ЧЕЗ Разпределение България" поскъпна с 8.93% до 238 лв. за лот).”
Акциите на ЧЕЗ Електро поевтиняха 1 ден по-късно и то заради негативния финансов резултат за 2016, а не заради тази новина.
Честито на EDF France, бъдещият собственик на ЧЕЗ =) =) =) ...........
След като източиха предостатъчно парички към централата, чехите си отиват. Ами да си заминават! Това може да е тема на отделна статия, Капитал, а не само да пишете колко е лоша държавата, а колко са добри "инвеститорите".
До коментар [#4] от "snower":
Когато чуждестранна компания изтегля пари е лошо. А когато български собственик точи пари и ги паркира в швейцарски сметки е добро. Каква точно е разликата???
До коментар [#5] от "peaspiring":
Кой е казал, че има разлика дали ни крадат местни или чужди? Трябва да се знае, че част от чуждите фирми също не са цвете и за някои не бива да страдаме.
Първо, никой не е карал държавата да си продава всички акции.
Второ, такъв голям бизнес не се купува ей така. Плашещото е ако някой феодал като Ковачки го купи, как ще се държи управлението спрямо него. Вече знаем за един милиарден бизнес, който краде много от данъци (Лукойл Нефтохим).
ПС: Фалшивата статистика за ПЧИ отново ще набъбне при евентуална продажба, както при всяка голяма сделка. В следващата година ще се сгромоляса с 50% евентуално. Ако някой политик успее да хване тази вълна, ще може да се похвали с първото и да обвини някой друг във второто. Да живее НСИ!
До коментар [#5] от "peaspiring":
Българският собственик рано или късно можеш да му хванеш цаката. Чужденците в общия случай имат цяла държава зад гърба си, за която е отлично да бъдат дърпани печалби от чужбина. Особено, ако компанията е отчасти държавна.
Сделката с Енерго-про 2012 г е беше оценена за около 95 млн евро
според информациите в капитал тогава така че цитираните в тази статия са пълни спекулации най -вероятно, като вземем в предвид и регулаторната среда...
Поредното доказателство че БГ пазара е интерес на новобагаташите българи, но не и на стратегически инвеститор..! От това ще страда всеки клиент...!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.