- Причина за огромните загуби са провалени ядрени проекти и поглъщането на американската Westinghouse
- Тoshiba е силна в производството на флаш памет, от продажбата на което може да вземе 10 млрд. долара
Сведеното лице на Сатоши Цунакава беше безизразно, но зад маската му се криеха толкова много емоции - съжаление, разочарование, дори изненада. Поклонът му може да го остави като президента, под чието управление настъпва краят на Toshiba. Японската група със 141-годишна история е преживяла множество катаклизми като земетресения и световни войни, но може да не оцелее след няколко провалени ядрени проекти и поглъщането на американската Westinghouse.
Тoshiba обяви, че отписва активи за 712 млрд. йени (6.3 млрд. долара) в ядрения си бизнес заради пропуснати крайни срокове и огромно надвишаване на бюджетите при изграждането на реактори в щатите Джорджия и Южна Каролина в САЩ. Проектите бяха дело на щатската Westinghouse Electric, която японската група купи през 2005 г. за 5.4 млрд. долара. Новината предизвика оставката на председателя на управителния съвет на Тoshiba Шинегори Шига. Цунакава засега остава, но съдбата му е повече от неясна. Но най-голямата драма за японския конгломерат е фактът, че за да остане жив, трябва да продаде най-печелившия си бизнес - производството на флаш памет, включващо чипове за смартфони и SSD дискове. Групата вече се раздели с потребителската си електроника и производството на медицинско оборудване след счетоводен скандал през 2015 г. "Toshiba е разцепвана пред нас. Ще оцелее, но това бележи края й като компания без каквито и да било надежди за бъдещ растеж", коментира пред Bloomberg Амир Анварзадех, директор по капиталовите пазари в сингапурския брокер BGC Partners.
Хаос и несигурност
След счетоводния скандал през 2015 г. компанията уволни много висши мениджъри и обеща да започне наново. Тогава трудните решения явно дадоха резултат и в началото на фискалната 2016 г. приходите и печалбата растяха най-вече заради бизнеса с памети. В един момент обаче наяве излязоха трудностите в ядрения бизнес. На 21 декември на бързо свикано събрание на борда Шига обяви, че Westinghouse ще донесе загуби от "няколкостотин милиарди йени". Според свидетели на срещата коментарът му предизвикал гробовно мълчание, а когато един от директорите заявил, че компанията вече е отписала достатъчно активи, Шига отговорил, че става въпрос за "отделен казус". "Не ми е ясно какво точно се случва", повтарял и Цунакава.
Именно ядрената енергетика беше поставена в центъра на стратегията на японския гигант за бъдещето на Toshiba. С придобиването на Westinghouse базираният в Токио конгломерат имаше огромни надежди за плановете си да пусне ново поколение по-безопасни, по-малки и по-евтини реактори, както и модернизирани реактори с голям капацитет. Точно четири такива са в процес на изграждане в САЩ, единствените нови лицензирани проекти там от 1978 г. насам. Но компанията пострада от значително надвишаване на предвидените разходи, технически проблеми, конфликти с подизпълнители и регулаторни трудности, които върнаха проектите назад с години. "По онова време сделката с Westinghouse изглеждаше като голям удар, но се превърна в пълна каша", заяви пред сайта Gulf Oil & Gas Майкъл Голей, преподавател по ядрени науки в Масачузетския технологичен институт. Все още не е ясно каква ще е пълната загуба от довършването на реакторите, като Toshiba се ангажира да продължи проектите, които вече са 6.1 млрд. долара над предвиденото. В същото време японската група обяви, че спира да прави нови реактори, а ще се съсредоточи само върху производството на оборудване и инженерингови услуги. Не е изключено и продажба на дял или на цялата Westinghouse. Дори самият Цунакава призна, че ситуацията е извън контрол. "Като погледнем назад, не можем да отречем, че основната причина за трудностите ни е придобиването на Westinghouse", заяви той на пресконференция в Токио.
Да продадем хитовия бизнес
Toshiba очаква огромна загуба от 500 млрд. йени (4.38 млрд. долара) за деветте месеца на финансовата си година до 31 декември, като компанията уточни, че акционерният капитал ще достигне минус от 150 млрд. йени (1.31 млрд. долара). Големият удар за японците е, че проваленият ход с Westinghouse оставя групата основно именно с ядрения й бизнес, тъй като ще трябва да продаде каквито здрави подразделения са й останали, за да оцелее. А най-успешното сред тях е именно производството на флаш памет. Toshiba обяви, че възнамерява да се раздели с мажоритарен дял от този бизнес, като се отказа от първоначалните си намерения да пласира само 20% от подразделението си. А то е едно от малкото добри новини в свиващото се потфолио на бившия гигант, като за първото полугодие на финансовата година на компанията донесе печалба от 50.1 млрд. йени (440 млрд. долара). Toshiba е вторият най-голям производител в света на NAND памет след Samsung и според Bloomberg Intelligence цената му може да достигне 10 млрд. долара. Кандидати със сигурност не липсват, като наблюдатели в сектора очакват в челото да са стратегически инвеститори и фондове за дялови инвестиции. Сред сочените имена са дори технологични гиганти като Аpple и Microsoft, както и щатската Western Digital, тайванската Hon Hai Precision Industry Co., южнокорейският конкурент SK Hynix Inc. и др.
"Трябва да сме готови да продадем 100% от тези операции. Без подобен ангажимент компанията ни няма да оцелее", обяви вицепрезидентът Ясуо Наруке, който е един от най-големите защитници на бизнеса с памети.
"Не губете надежда - продължавайте да давате най-доброто от себе си. И ние ще направим всичко възможно", обяви Цунакава в официално обръщение към служителите на японския гигант. В този случай най-доброто може и да не е достатъчно.
Лош сигнал за атомното лоби
Драматичното решение на Тoshiba да строи нови реактори нанася нов удар на пострадалия през последните години ядрен сектор. Индустрията е притисната от все по-високите разходи за строеж на централи, ниската цена на природния газ, аварията във Фукушима от 2011 г. и все по-строгите последвали регулации и възприемане на ядрената енергия от обществеността. Германия свива програмата си, гиганти като GE и Siemens се изтеглят от пазара, а преди време Фарнция спаси ядрения си гигант Areva. Но според Международната агенция по енергетика капацитетът от атомна енергия трябва да бъде удвоен до 2050 г., за да се спре покачването на температурата с над 2 градуса.

- Причина за огромните загуби са провалени ядрени проекти и поглъщането на американската Westinghouse
- Тoshiba е силна в производството на флаш памет, от продажбата на което може да вземе 10 млрд. долара
17 коментара
Какво ще става сега със 7 -мия блок на Козлодуй? Или Тошиба щом няма да прави реактори може да се включи в Белене?
До коментар [#1] от "Julian Mall":
Онзи смешник Драго Стойнев, ще ти обясни.
Капитал, какво ви става? Това е текст като за домакини, докато чакат следващия епизод на турския си сериал: "безизразно лице", "зад маската се крият толкова много емоции"...
Ужасяващо непрофесионално преписвате, г-н Николов. Пък и накрая не си четете текстовете. И, моля, поправете: 50.1 млрд. йени не са 440 млрд. $...
Повтаряте 4 пъти (!), че Тошиба се гласи да продава компанията си за производство на флаш памети за 10 млрд $. Компанията е оценена на около 13,5 млрд $. Има разлика от 33% от написаното, което не е сериозно.
Да, Уестингхаус е причината за драмите в Тошиба, но не може да твърдите, че една покупка от 2005 г. може да фалира световен концерн 12 г по-късно без да обясните причините.
Да, фундаменталната причина за финансовия крах на Тошиба категорично е Уестингхаус, в който японския концерн e мажоритарен собственик и притежава 87% от капитала. Освен това разкритият опит за измама през 2012-2013 г, когато Тошиба опитва да скрие загуба от 290 млн. $ покрай аварията във Фукушима сериозно накърнява имиджа й, а продължаващото разследване по случая в САЩ заплашва да приключи с убийствена глоба.
Четирите завода на Уестингхаус в САЩ, ОК, Швеция и Япония осигуряват зареждането с ядрено гориво на 147 реактора, което представлява 31% от световния ядрен пазар. За сравнение втората компания - Росатом - има дял от 17%.
Драмата е, че в строителството на ядрени реактори от поколение 3+ Уестингхаус от години се проваля тотално. Неудачни се оказват и инженеринговите решения корпусите на реакторите да се произвеждат в Япония, помпите - в Корея и т.н., което проваля срокове и оскъпява чувствително проектите.
През 2015 г Уестингхаус опитва да реши проблемите със строителството на първите нови ядрени реактори в САЩ за последните 30 г., като купува за 229 млн.$ ядреното подразделение на тексаската компания Чикаго бридж. Покрай съдебните дела по придобиването преразходът на Уестингхаус към момента достига 2 млрд. $. През юни 2016 г Чикаго бридж завежда пореден иск - за преразглеждане цената на сделката. Печелят делото и съдът отсъжда Уестингхаус да им доплати още между 5 и 8 млрд. $, като сумата ще стане ясна съвсем скоро.
Реално милиардите трябва да се платят от мажоритарния собственик на Уестингхаус - Тошиба. Японската корпорация има акционерен капитал от 3,3 млрд. $ и това я изправя пред фалит. За да изплува, Тошиба вероятно ще се опита да продаде Нанд.
Обсъжда се и вариантът концернът да продаде дела си в Уестингхаус. При това състояние на компанията, а и пред вид спицификата на дейността и ограничителното законодателство в САЩ, много мераклии няма.
Всъщност има един потенциален купувач.
Той единствен е затворил пълния цикъл в ядрената енергетика: разработване на законодателство, добив на уран, обогатяването му, производство на ядрето гориво, строителство на ядрени централи, гарантирани дългосрочни договори за доставка на свежо гориво и преработка на отработеното. Той притежава и 20% от запасите на уран в САЩ.
Той е...
Но точно тук се намесва политиката. По всичко личи, че тази сделка няма да се осъществи и скоро брандът Тошиба ще изчезне...
До коментар [#1] от " Julian Mall ": Кой е казал, че 7 ми блок е на Тошиба.... и да знаете че продава бизнеса с чиповете и запазва ядрения бизнес! !! Да се знае
[quote#2:"bored2009"]Онзи смешник Драго Стойнев, ще ти обясни.[/quote]
По въпроса най-компетентен си оставя представителя на Тошиба за България, хидрогеолога и специалист по всичко който нещо се покри - Стефан Гамизов!
До коментар [#2] от "bored2009":
Края на Тошиба въобще не е близо..и загубата е по- скоро хартиена..поети гаранции при покупката на CB&I от Westinghouse отколкото изходящ паричен поток..и защото са твърде големи за да фалират..японското правителство ще ги подпомогне.
Много жалко..... дано оцелеят. Трябва да се много внимава явно с придобивания .... че е пълно с подводни камъни
До коментар [#3] от " D-r D ": Много грешки в статията..
Ако не четях форума, от статията нямаше да ми стане ясно защо се е набълбукала Тошиба.
"печалба от 50.1 млрд. йени (440 млрд. долара)"
Какви са тези глупости??! И защо компания, която носи толкова много ПЕЧАЛБИ ще се продаде за 10 млрд. $?!
Твърде вероятно това да са приходи, освен това и валутите сигурно са разменени.