Държавният Фонд на фондовете обяви началото на пазарни консултации за нов финансов инструмент - "Фонд за градско развитие", съфинансиран по оперативна програма "Региони в растеж". Целта на обсъждането е до 31 март да се събере информация от търговски банки, инвестиционни и управляващи дружества, лизингови компании и др., която ще се вземе предвид при подготовката на процедура за избор на финансови посредници.
На териториален принцип
Оперативна програма "Региони в растеж" предвижда приблизително 370 млн. лв. за финансови инструменти, които се управляват от Фонда на фондовете чрез финансови посредници. От тях за "Устойчиво и интегрирано градско развитие" са предназначени приблизително 271 млн. лв., а за "Регионален туризъм" - 98.57 млн. лв.
Средствата ще бъдат разпределени чрез три регионални фонда за градско развитие, обособени на териториален принцип: за Южна България (с бюджет приблизително 142 млн. лева), за Северна България (около 136 млн. лева), за София (близо 92 млн. лева). Избраните финансови посредници трябва да мобилизират допълнителен частен ресурс, с който средствата за инвестиране да достигнат 520 млн. лева, т.е. да осигурят 150 млн. лв.
Заеми от 1 г. до 20 г.
Средствата от фондовете за градско развитие ще се предоставят на крайни получатели под формата на инвестиционни и оборотни кредити. Допустими са проекти в три направления: градско развитие (градски транспорт; градска среда; зони с потенциал за икономическо развитие; спортна инфраструктура; културна инфраструктура); енергийна ефективност; туризъм и културно наследство (виж карето).
Кредитите ще може да се съчетават с безвъзмездна финансова помощ от програма "Региони в растеж" при проекти, свързани с обекти на културното наследство от национално и световно значение, и за енергийна ефективност в студентски общежития и културна инфраструктура.
- Общата инвестиция в проект за градско развитие не може да надхвърля 39.1 млн. лв.; в проект за развитие на туризма - 9.8 млн. лв.; в проект, свързани с инфраструктура, обявена за световно културно наследство - 19.6 млн. лв.
- Минималното самоучастие се очаква да бъде 15% от разходите по проекта с възможна редукция до 5%. То няма да е задължително за общински и публични крайни получатели, ако се установи, че не могат да осигурят такива средства
- Минималният срок за погасяване на заемите е 12 месеца, а максималният - до 20 години за големи проекти за градско развитие или туризъм и културно наследство и до 15 години – за проекти за основна модернизация, чиято крайна цел е енергийна ефективност.
- Максималният гратисен период е до три години за проекти, свързани с градско развитие или туризъм и културно наследство, и до една година и шест месеца – за енергийна ефективност.
Кой може да кандидатства
Крайните получатели могат да бъдат юридически и физически лица, общини и общински дружества, други публични органи, представители на религиозни институции, както и публично-частни партньорства. Кандидатите трябва да имат правен статут, който им позволява да получават заеми, и подходящ правен интерес в активите, в които се извършва инвестицията. Допустими крайни получатели за енергийна ефективност са собственици на еднофамилни жилищни сгради, както и висши учебни заведения и юридически лица, които управляват студентски общежития.
Какво се финансира
1. Градско развитие- Градски транспорт – подобряване на достъпността на спирките на обществения градски транспорт, на подлези и надлези; развитие на маршрутна мрежа с нови дестинации до по-отдалечени жилищни райони; осигуряване на системи за защита от шума; изграждане и обновяване на улични мрежи и транспортна инфраструктура, на пешеходни алеи и тротоари, на велосипедни алеи, на паркинги за велосипеди и др.
- Градска среда - изграждане и рехабилитация на паркове и други зелени зони, детски площадки, зоологически градини, градски площади, открити пазари; монтиране на енергоспестяващо улично осветление; въвеждане на системи за контрол на достъпа на МПС в пешеходни зони и др.
- Зони с потенциал за икономическо развитие - подобряване на съществуваща техническа инфраструктура или изграждане на нова; изграждане и обновяване на индустриални зони; озеленяване; изграждане и обновяване на места за отдих и др.
- Спортна инфраструктура - изграждане и реконструкция на спортни зали, плувни басейни, футболни игрища, стадиони и др., достъпни за уязвими групи.
- Културна инфраструктура - изграждане и реконструкция на културни центрове, театри, читалища, библиотеки, опери, галерии, изложбени зали и др., достъпни за уязвими групи.
2. Енергийна ефективност
Дейностите трябва да са в съответствие с интегрираните планове за градско възстановяване и развитие на съответния град. Допустими са:
- Обследвания за енергийна ефективност и конструктивни обследвания на съществуващи жилищни сгради и студентски общежития; изпълнение на мерки за еднофамилни жилищни сгради и студентски общежития и съпътстващи строително-монтажни работи - конструктивно укрепване, изолация, смяна на дограми и др. Жилищните сгради следва да са проектирани преди 1999 г.
3. Туризъм и културно наследство
- Развитие на обекти на културното наследство от национално и световно значение, в т.ч. религиозни, чрез консервация и реставрация, възстановяване, опазване, експониране, социализация, популяризиране, оборудване, въвеждане на техники и програми за превод, екскурзоводски услуги и др.
- Развитие на туристическата инфраструктура - туристически пътеки, пътеки за катерене, езда и колоездене, места за пикник, указателни табели, центрове за информация на посетители и др.
- Дребни инвестиции в търговски зони и заведения за обществено хранене, места за настаняване и др.
- Организиране на събития в района на атракциите, маркетингови и рекламни дейности.
- Участие в регионални, национални и международни туристически борси, изложения и панаири и организиране на експедиции, посещения на пътнически агенти, туроператори и др.
- Информиране на обществеността.
- Подобряване достъпа за хора с увреждания до обектите на културното наследство и съпътстващата инфраструктура.
Крайният получател следва да е провел обществено обсъждане и да представи независима оценка на културно-естетическите качества на проекта.
Държавният Фонд на фондовете обяви началото на пазарни консултации за нов финансов инструмент - "Фонд за градско развитие", съфинансиран по оперативна програма "Региони в растеж". Целта на обсъждането е до 31 март да се събере информация от търговски банки, инвестиционни и управляващи дружества, лизингови компании и др., която ще се вземе предвид при подготовката на процедура за избор на финансови посредници.
0 коментара