// K2: Бизнесът / Компании
Вълна от сливания във Великобритания
Компаниите от различни сектори в страната търсят начин за намаляване на разходите заради Brexit
За първите два месеца на годината са сключени 15 сделки на обща стойност от 24.3 млрд. долара. |
Ефектът Brexit
Великобритания не е виждала подобен наплив за сключване на местни сделки за първите 10 седмици от годината от 2008 г., показват данните на Dealogic. Активността е особено висока при сделките за суми над 1 млрд. паунда, а секторите са разнообразни - от управляване на активи до енергия и търговия на дребно. Директорите на редица компании предупредиха за опасностите, които се крият от излизането на Великобритания от Европейския съюз, още преди вотът да стане факт през миналия юни.
Спад на доверието от чужбина
Местните сделки идват като заместител на международните. Компаниите извън Острова гледат с все по-голяма недоверие на големите придобивания в страната след референдума. Много от тях имат планове да запазят бизнеса си там, като оставят отделни звена, но малко биха поели риска да правят придобивания и сливания във Великобритания в момента. Това води до благоприятни варианти за сливания, които не биха се случили при традиционни обстоятелства. "Ако сте британска компания, която прави бизнеса си основно в страната, и сте заплашени от това след година или две да работите по напълно различни правила, има само един сигурен път - този на намаляване на разходите", коментира Саймън Маккензи-Смит, изпълнителен директор в корпоративното и инвестиционното банкиране на Bank of America за Великобритания и Ирландия.
Според корпоративните анализатори сделките ще продължат да се множат през следващите една или две години, след като Тереза Мей активира клаузата за напускане на Европейския съюз, което се очаква да се случи до края на този месец. Увеличаването на сделките е най-вероятно да стане в средния бизнес. Много от тези сделки имат общи характеристики - преговорите са кратки, транзакциите са предимно в акции и са на цена, близка до пазарната, без да има големи надценки за фирмите.
Wood Group например се съгласи да закупи Amec срещу 2.2 млрд. паунда - 15% над пазарната цена на Amec. Тази сделка обаче едва ли би се сключила, ако нямаше такава извънредна ситуация. Обичайната надценка при подобни сливания е 30%. Двете компании се надяват чрез сливането си да намалят разходите със 110 млн. паунда на година. Подобна сделка имаше и през януари, когато Tesco купи търговеца на едро Booker срещу 3.7 млрд. паунда - 12% над пазарната капитализация на Booker.
Още по темата
Изпълнителният директор Дейв Люис направи веригата по-подредена, но не и по-рентабилна
8 апр 2017Глобалните сливания и придобивания с ръст от 16% през първото тримесечие
Американските групи купуват чужди компании, но обратното не се случва
31 мар 2017Премиерът на Великобритания избегна бунт в парламента и получи картбланш за преговори, но и ще трябва да се изправи пред нов референдум за независимост в Шотландия
14 мар 2017Шотландия иска втори референдум за независимост
Очаква се премиерът Тереза Мей да стартира Brexit още във вторник
13 мар 2017
Производителят на кафе планира разрастване в страната
15 дек 2019, 4163 прочитания

Председателят на съвета на директорите Огнян Донев очаква ръст на продажбите в Сърбия и Молдова
15 дек 2019, 2083 прочитания
15 дек 2019, 4136 прочитания
15 дек 2019, 2579 прочитания
15 дек 2019, 2066 прочитания
15 дек 2019, 1704 прочитания
15 дек 2019, 1562 прочитания
В рубриката на "Капитал Daily" ще събираме всички най-важни новини от последните седем дни